15. 11. 2016 | Jitka Čechová

Mladoboleslavští doma padli s Energií 1:4

21., úterý 15. 11. 2016
Ml. Boleslav - K. Vary MBL - KVA
M l. B o l. – Bruslaři vkročili do zápasu dobře, v první třetině svého soupeře drtivě přestříleli. Ale že střela nutně neznamená gól, o tom se přesvědčili ve zbytku zápasu. Karlovarská Energie se dokázala ve druhém dějství ujmout vedení 3:0, na začátku třetí části kontroval Orsava. Boleslav dokonce střídala brankáře, Lukáše nahradil Tarkki. Západočeši nakonec zvítězili 4:1.
Ml. Boleslav: Lukáš (35. Tarkki) – Trončinský, Kučný, Stříteský, T. Voráček, Hanzlík (C), Kurka, Pastor – Látal, Vampola, Klepiš – Hyka, Urban, Lenc – Orsava, Žejdl, Jonák – Ďurač, Pospíšil, Pabiška
K. Vary: Honzík – Harant, Dujsík, Sičák, Rohan, Dvořák, Rýgl, Benák – Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec, Skuhravý (C), Tomeček – Mullane, Kindl, Gorčík – Davídek, Gríger, Flek
Branky a nahrávky: 45. Orsava (Žejdl, Stříteský) – 23. Dvořák (Vachovec, Tomeček), 33. Skuhravý (Mikulík, Rachůnek), 35. Tuominen (Mikulík), 48. Tuominen (Rachůnek, Kindl). Rozhodčí: Lacina, Pražák – Barvíř, Špůr. Vyloučení: 3:7, navíc Skuhravý (KVA) 10 min. za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 679. Střely na branku: 56:19. Zblokované střely: 8:13. Hity: 10:10. Vhazování: 34:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.

Po úvodním vhazování patřil led spíše hostům, střelu Skuhravého ale Lukáš bez problémů vyrazil. Během dvou minutek se Bruslaři oklepali a vyrazili na zteč pro změnu oni. Hyka přihrával na Lence, ovšem ten byl včas odstaven. Urbanovu dorážku si pro změnu pohlídal brankář Honzík. Zhruba v sedmé minutě měl doposud nejblíže ke gólu Jonák, puk přes ležícího gólmana Energie ale zvednout nedokázal. Aktivita Boleslavi narůstala, Látal v takřka samostatném úniku přestřelil a netrefil se ani o chvilku později Vampola se svým bekhendem.

Po polovině první třetině začaly Karlovy Vary „strategicky“ stěhovat střídačku na opačnou stranu kluziště, během 72 sekund padly na jejich straně hned čtyři tresty včetně jednoho desetiminutového. O tom, že přesilovky Mladé Boleslav opravdu nejsou to pravé ořechové, se zimní stadion přesvědčil v následujících minutách, kdy sice hosty skvěle podržel Honzík (nepřišli si na něj ani Vampola, ani Hyka ani například Urban), spoustu šancí si ale Bruslaře jednoduše spálili sami. Na zbytku třetiny jako kdyby se tento úsek hry projevil. Energetici byli rádi, že dýchali a Středočeši pro změnu vstřebávali, co všechno se nepovedlo.

Hned v první minutě druhé třetiny přihrával z otočky Vampola na Látala, snad i díky odstředivé síle ale vůbec netrefil. První početní výhodu energitiků si hosté zkazili sami faulem na Pastora. Nebo se to tak alespoň mohlo zdát, neboť za sníženého počtu hráčů na ledě se trefili právě hosté. Vachovec si před brankou našel nekrytého Tomáše Dvořáka a rázem bylo otevřeno skóre utkání. Středočeši se pokoušeli kontrovat, z mezikruží pálil Žejdl, ale Honzík byl připraven. Pastor zas o velký kus netrefil branku.

Domácí tlačili, přihrávka Trončinského na Hyku byla precizní, boleslavský útočník už ale přesně nezamířil. V polovině zápasu se důrazně poškorpili Hyka s Rýglem, mimochodem ještě loni spoluhráči právě v boleslavském dresu, a oba usedli na trestnou lavici. Hyku ještě posléze následoval Hanzlík a hosté znovu trestali. Z prostoru bezprostředně před Lukášem se prosadil Václav Skuhravý, boleslavský brankář už se proti nehlídanému energetikovi nestačil přemístit. Jenže o dvě minuty později přišla ledová sprcha pro domácí do třetice a Lukáš po trefě Henriho Tuominena opustil branku. Za stavu 3:0 pro Vary se tak mezi tři tyče postavil Tuomas Tarkki, který – přiznejme si to – to v Boleslavi nemá právě jednoduché. Do konce třetiny už žádný další význačný moment nenastal.

Na začátku třetí části vykřesal Bruslařskému klubu naději Jakub Orsava, který prolomil prokletí přesilovek, když od kruhu trefil růžek Honzíkovy branky. Následně ještě publikum nadšeně zavzdychalo nad takřka samostatným nájezdem Urbana, kterého už ovšem karlovarský brankář skvěle vychytal. Že se o žádné zablýsknutí na lepší časy nejedná, potvrdil ve 48. minutě svou druhou trefou večera Tuominen. Postupem času to byla ze strany Mladé Boleslavi spíš už jen křeč. Karlovy Vary vyhrály na ledě Bruslařského klubu 4:1.

František Výborný, BK Mladá Boleslav: Nechci hodnotit dnešní zápas, ale hráče. Ti ještě můžou děkovat lidem, že je z ledu nehnali, ale do konce zápasu je povzbuzovali. Až hráči slezou z oblaků a přestanou si myslet, jací to jsou plejeři, tak se to možná otočí. Ve středu měli mít volno, takže to jsme zrušili, sejdeme se tady a budeme si o tom povídat...

Jan Tlačil, HC Energie Karlovy Vary: Věděli jsme, že soupeř na nás nastoupí tlakem, navíc k tomu přidal dlouhou přesilovku, ale tu jsme skvěle zvládli a paradoxně asi pomohla nám. Náš výkon se od toho odvíjel. Navíc nás dnes skvěle podržel gólman a celý tým to svědomitě odpracoval.