6. 1. 2012 | Jitka Čechová

Na ledě Vítkovic se trefil jen Mikulík. Boleslav prohrála 1:4

36., pátek 6. 1. 2012
Vítkovice - Ml. Boleslav VIT - MBL
V í t k o v i c e – První utkání roku 2012 Mladé Boleslavi nevyšlo tak docela podle představ. Bruslaři na ledě Vítkovic inkasovali poprvé v 11. minutě, kdy přesilovku domácího celku využil ex-boleslavský Štefanka. V polovině utkání pak hráči Steelu zvyšovali na 2:0, tentokrát přesnou mušku prokázal Pohl. Na začátku třetí dvacetiminutovky Středočeši snížili, naději a novou energii do žil jim vlil gól Milana Mikulíka. Jenže citelně opět zabrali i Vítkovičtí a po sérii několika šancí nakonec přidali třetí branku, kterou vsítil Kucsera. Tečku za zápasem pak udělal Klimek.
Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Kasík, Koma, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Sedlák - Ujčík, Burger, J. Káňa - Pohl, R. Hruška, Klimek - Kucsera, Húževka, Walker - Štefanka, Strapáč, Szturc
Ml. Boleslav: Hübl - Hay, Baldwin, Rýgl, Čutta, Drábek, Chaloupka, Žabka - Balaštík, D. Výborný, Mikulík - Bahenský, Podkonický, Tomas - Jiránek, Stieler, Demel - Pabiška, Vrbata, Hrdel - Goertzen
Branky a nahrávky: 11. Štefanka (Walker, Kasík), 29. Pohl (Kasík), 52. Kucsera (Walker, Voráček), 59. Klimek (Pohl) - 44. Mikulík (Výborný). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4404. Střely na branku: 40:28.

První třetinu utkání s Vítkovicemi ovlivnily zásadním způsobem přesilové hry, či chcete-li oslabení. Hlavní arbitři rozdali dohromady úctyhodných 16 trestných minut, z nichž větší část náležela hráčům Bruslařského klubu. První brankářský zákrok si připsal Hübl proti střele Burgera, než se ale stačilo udát cokoliv dalšího, už na trestné lavici seděl Pabiška, kterého postupně následovali ještě Hay a Drábek. Až v případě třetího oslabení jinak precizně bránící Středočeši kapitulovali – ve zmatku před brankou se k puku nachomýtl Juraj Štefanka a dostrčil jej do sítě.

První faul Vítkovic přinesl čerstvý závan vzduchu do obranného pásma Vítkovic, Balaštík – opomenutý před Málkem – však puk neusměrnil správným směrem. Ve hře čtyř proti čtyřem se pokoušel uspět také Čutta. Další oslabení ale Boleslavské opět spíše přibrzdilo, nicméně ještě v samotném závěru nastřelil jeden z Bruslařů tyčku branky domácího gólmana.

Do druhého dějství Mladá Boleslav vkročila coby tým dohrávající přesilovku. Výrazně se ozvali především Výborný s Balaštíkem, ale minutka početní převahy rychle utekla, aniž by ji Středočeši dokázali využít. Faul Drábka brzy následovalo vyloučení domácího Klimka a ve hře čtyř proti čtyřem si aktivnějším dojmem počínali domácí. Ovšem když Petr Pohl vybruslil z rohu kluziště a zavěsil pod horní tyčku, hrálo se v plném počtu na obou stranách.

Druhá polovina prostřední dvacetiminutovky pak patřila spíše Boleslavským. Částečně určitě proto, že se dvěma fauly tentokrát vyznamenali domácí hráči. Každopádně ale měl Bruslařský klub problém uchytit se trvaleji v útočném pásmu, a pokud se zadařilo, většina střel k Málkovi vůbec nedorazila. Ve slibné šanci se mohl objevit Bahenský, v jehož případě vítkovičtí obránci trochu zaspali a ponechali před ním spoustu prostoru. Boleslavský útočník ale nezachytil přihrávku.

Na začátku třetí třetiny se Bruslařům podařilo snížit, což přislíbilo ještě velmi zajímavou třetí třetinu. Po přihrávce kapitána Výborného se zblízka na druhý pokus prosadil Milan Mikulík. Hráči Steelu se pokoušeli o okamžitou odpověď, Ujčík, pálící bekhendem z otočky, ale Hübla přehodit nedokázal. Domácí celek rozhodně "nezatuhli", naopak působili dojmem, že je inkasovaná branka nakopla. Do slibné šance se proháčkoval také vítkovický Hruška.

O dost možná všechny šance Středočechy málem připravil Szturc, který nastřelil horní tyčku, od níž se kotouč odrazil o Hüblova záda jen těsně mimo síť Mladé Boleslavi. Sólovým únikem se blýskl Ujčík, proti kterému ale boleslavský brankář vytáhl parádní zákrok. Zběsilý atak směr Hüblova branka nakonec domácímu týmu přinesl ovoce. Na 3:1 dával Lukáš Kucsera, kterému gólman Středočechů vyrazil puk nešťastnou náhodou rovnou na hokejku. Boleslav se nevzdávala, ale se sebevědomým, domácím týmem, už nic udělat nedokázala. Na 4:1 navíc završil Lukáš Klimek. Samotný závěr ještě okořenil Bahenský, který trefil tyčku.

Petr Novák, BK Mladá Boleslav: My jsme do zápasu nevstoupili moc dobře. Zbytečně jsme byli ustrašení a měli ze soupeře respekt. Vítkovice se zaslouženě ujaly vedení 2:0, po čemž jsme nabádali hráče, aby byli agresivnější a důsledněji napadali, což se nám vyplatilo. Zkorigovali jsme na 1:2, věřili jsme v zisk bodu. Bohužel přišel gól na 3:1, který zápas rozhodl. Čtvrtý gól už na věci nic neměnil. Rozhodla hra v brankovišti, dostali jsme dva až tři góly po důrazu v brankovišti. To je hlavní příčina naší prohry.

Mojmír Trličík, HC Vítkovice Steel: Osobně jsem měl z utkání velké obavy. Máme dva nové hráče, tři po delším zranění. Celkově jsme dlouho nehráli extraligový zápas, takže jsem se trochu obával. První třetina byla díky vyloučením dost rozháraná, ale myslím, že jsme byli o něco lepším týmem. Domnívám se, že zápas opravdu rozhodl důraz v brankovišti, tlak do brány. Tam jsme rozhodli. Důležité bylo, že jsme po snížení na 1:2 začali hrát velice dobře a nepustili soupeře do vyloženější šance. Rozhodující gól jsme dali z dorážky, ale i takové platí, prostě jsme to tam dotlačili i s gólmanem. Z naší strany je to hodně cenné vítězství, ze kterého máme velikou radost.