9. 11. 2020 | Denisa Józsová, Vojtěch Tůma

Návrat v duchu zdařilého obratu, Boleslav veze z jihu Čech dva body

15., pondělí 9. 11. 2020
Č. Budějovice - Ml. Boleslav CEB - MBL
Č . B u d ě j o v i c e - Bruslaři naskočili do extraligového kolotoče po dlouhých třiačtyřiceti dnech, České Budějovice naopak měly v nohách sobotní duel s Karlovými Vary. Chybějící zápasová praxe byla na obou mužstvech znát, zajímavé věci se děly hlavně při nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Jako první potrestal nedisciplinovanost soupeře Motor zásluhou Voženílkovy trefy, Mladá Boleslav, konkrétně Martin Ševc, využila přesilovku ve třetím dějství. O vítězi muselo rozhodnout prodloužení, v němž hostům přisoudil bonusový bod kanonýr Šťastný.
Č. Budějovice: Čiliak – Pýcha (C), Slováček, Vydarený (A), Plášil, Allen, Pavel – Novák (A), Přikryl, Beránek – Christov, Prokeš, Voženílek – Karabáček, Indrák, Doležal – Raška, Michnáč, Jonák
Ml. Boleslav: Růžička – Šidlík, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman – Lunter, Zohorna, Šťastný – Kotala, Zbořil (A), Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 23. Voženílek (Pýcha, Michnáč) – 53. Ševc (Šťastný), 61. Šťastný (Zohorna, Ševc). Rozhodčí: Horák, Pražák – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 9:7, navíc Dlapa (MBL) 5 min. a trest do konce utkání za bodnutí špičkou hole. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 29:23. Zblokované střely: 10:11. Hity: 21:19. Vhazování: 32:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1 – 1:2.

První třetina utkání nepřinesla moc záživnou podívanou. Jihočeši se navíc už po pětadvaceti vteřinách dostali do oslabení, ale žádná větší šance Boleslavi k vidění nebyla. I nadále hru kouskovala častá vyloučení, ale branka se nedostavila. Dobrou ránu vyslal Jääskeläinen, který sice překonal gólmana, avšak jeho projektil zastavila tyčka. Právě finský hokejista měl další dobou možnost Středočechů, ale Marek Čiliak jeho nájezdu odolal. Na druhé straně zajímavě pálil Roman Přikryl, ovšem Růžička jeho pokus udržel před brankovou čárou. Po první části se tak šlo do šaten za stavu 0:0.

Na začátku druhé periody si zahrály České Budějovice přesilovou hru, kterou dokázaly využít. Střelu Pavla Pýchy vyrazil gólman jen nad sebe. Na brankovišti byl připravený Daniel Voženílek, který si nejprve puk sklepl rukavicí, načež hokejkou tečoval puk do sítě – 1:0. Tento gól dlouho zkoumali rozhodčí s pomocí videa, ale jeho platnost byla pouze potvrzena. Motor posléze působil aktivněji, ale pokusy Pavla nebo Slováčka se neujaly.

Poté musel na druhé straně zasahovat Marek Čiliak, jenž si mezi třemi tyčemi počínal velmi jistě. Pomáhala mu i obrana, jelikož do zakončení Stránského, které už šlo do odkryté sítě, vpadl na poslední chvíli Pavel Pýcha. Mladá Boleslav si ještě zahrála na konci prostřední části přesilovou hru, ale srovnání se nedočkala. Po druhé periodě tak vedli Jihočeši o jednu branku.

Budějovičtí hokejisté začali třetí třetinu lépe než soupeř. Dobrou šanci si vytvořil Allen, ale jeho zakončení z otočky propadlo Růžičkovi těsně vedle tyčky. Následně se Jihočeši dostali do přečíslení, ale po zmatcích v brankovišti zvládli hosté kotouč odpálit do bezpečí. Následně se odehrála strkanice mezi Martinem Beránkem a Ondřejem Dlapou. Českobudějovický hráč byl vyloučený na dvě minuty, zatímco jeho soupeř dostal kromě sekání také trest do konce utkání. Motoru ovšem přesilová hra dlouho nevydržela, domácí se po dvou rychlých faulech dostali dokonce do oslabení.

A Boleslavští nabídnutou šanci využili ke vstřelení branky. Středočeši měli velký tlak v početní výhodě, střelou z vrcholku kruhu se prosadil Martin Ševc, který vymetl pavouky na zadní tyči – 1:1. Motor poté hrál přesilovou hru pět na tři. Dobrými střelami se prezentovali Pavel Pýcha nebo Zdeněk Doležal, ale ani jedna z nich neskončila gólem. Budějovice ještě pokračovaly v klasické početní výhodě. Daniel Voženílek se dobře obtočil na hranici brankoviště, ovšem Růžička udržel puk pod sebou. Dalšího gól nepadl, a tak se šlo do prodloužení.

Prodloužení trvalo jen třicet osm sekund... Mladá Boleslav držela celou dobu kotouč na svých hokejkách. Nakonec se střelou z kruhu trefil David Šťastný, jenž rozhodl o vítězství svého týmu za dva body.

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): V utkání jsme předvedli to, co by nás mělo zdobit. Pohyb, bojovnost a nasazení. Zápas ovlivnila spousta vyloučených na obou stranách. Bohužel jsme zase našli cestu, jak utkání prohrát. V závěru jsme vedli 1:0 a dostali jsme pětiminutovou přesilovku. Místo, abychom přidali další hřebíček do soupeřovy rakve, tak se necháme dvakrát vyloučit, dostaneme gól a potom prohrajeme v prodloužení. Kluci na tréninku i v zápasech poctivě makají, ale zatím za to nejsou odměněni. Bod je z takového utkání málo.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Bylo to vyrovnané utkání se šťastným koncem pro nás. Vůbec nám nevyšel vstup do druhé třetiny, kdy jsme zaslouženě dostali v přesilovce gól. Ve třetí třetině se nám podařilo otočit pětiminutovou přesilovku domácích, kteří hráli dobře, ale v prodloužení se to přiklonilo k nám.