29. 9. 2007 | Radek Bařina, Radek Bařina, Michal Miškovský

Nepovedený víkend dorostu, skóre 2:17!

10., sobota 29. 9. 2007
Vsetín - Ml. Boleslav VSE - MBL
V s e t í n - Nejprve v pátek desetigólová sprcha od Zlína a o den později se "sedmičkou" ze Vsetína. Není to scifi, ale krutá realita! Dorostenci BK Mladá Boleslav ve sváteční den ostudně prohráli ve Zlíně 0:10 a v sobotu si nevedli o moc lépe. Ve Vsetíně prohráli 2:7 a rázem jsou nohama na zemi. Z druhé příčky spadli na čtvrtou, přičemž desátá Jihlava ztrácí na nováčka dorostenecké nejvyšší soutěže pouhé dva body.
Vsetín: Hromada - Jaškin M., Vrba L., Trška, Vrba F., Hladký, Tyralík - Kajaba, Ptáčník, Vávra, Kentoš, Pořický, Kozák, Horehleď, Matuštík, Jaškin D.
Ml. Boleslav: Klimíček - Švaříček, Soukup, Warneke, Krňanský, Anděl, Moucha, Musil, Škorík, Bednář, Belay, Kadaně, Jiránek, Rys, Jankovský, Protivný, Hájek, Sochor, Lenc.
Branky a nahrávky: 5. Vrba L. (Ptáčník), 12. Jaškin D. (Vrba L.), 14. Jaškin D. (Vrba L.), 22. Kajaba (Pořický, Jaškin M.), 25. Ptáčník (Jaškin M., Kajaba), 38. Matuštík (Pořický) - 7. Soukup (Jiránek, Sochor), 36. Sochor (Rys, Protivný). Rozhodčí: Jeřábek J. - Jeřábek A., Schmejkal. Vyloučení: 12:10. Využití: 2:2. V oslabení: 2:0. Diváci: 120.

Mladoboleslavští, okupující před tímto zápasem přední příčky tabulky extraligy dorostu, vstoupili do utkání nebojácně a byli to právě oni, kdo v úvodních minutách diktoval tempo hry. Mimo jedné skrumáže před valašskou brankou se však k ohrožení gólmana Hromady nedostali a tak začali s postupujícím časem, přebírat otěže zápasu domácí. V páté minutě se přes boleslavské obránce šikovně prosazoval Pořický, po jehož akci následoval první faul hostů a s ním spojená první přesilová hra domácích. Než se však vyloučený Anděl vůbec stihl pohodlně usadit na trestné lavici, musel zase zpět na ledovou plochu, neboť jeho faul pomstil po pěti sekundách Lukáš Vrba, jehož přesnou ránu od modré zastavila až síť mladoboleslavské branky (1:0). Radost však Valachům nevydržela ani dvě minuty. Ihned po rozehrání totiž fauloval domácí Matuštík, a i když hosté nesehráli svou početní výhodu nejlépe, těsně před jejím vypršením napřáhl od modré Soukup a jeho lehce tečovaná střela skončila za zády bezmocného Hromady (1:1).

Vsetínské obdržená branka zdravě naštvala a ihned po buly vytvořili závar před hostující brankou, z nějž vzešel další trest pro Boleslavské, následná přesilovka se ale Valachům vydařila o poznání méně než ta předchozí. Byli to naopa hosté, kteří v 10. minutě zkoušeli agilním Hájkem, hrajícím v nepřehlédnutelných růžových rukavicích, z dobré pozice pozornost domácího gólmana. V čase 11:06 provětral dobře hrající Vrba obranu hostů a po jeho průniku se puk odrazil k Dmitriji Jaškinovi, který střelou zblízka do poloodkryté brány nezaváhal (2:1). O minutu později se však, po faulu Michaila Jaškina, znovu naskytla příležitost k vyrovnání Boleslavským. Hosté však nejen že svou přesilovku nevyužili, naopak se v její polovině na půlící čáře zjevil opět Dmitrij Jaškin, který si zde chytře počíhal na vyhození Vrby a ač hákován dokázal svůj brejk zakončit přesnou střelou k tyči (3:1).

Třetina Jaškinových však ještě pokračovala, v 15. minutě to byl pro změnu obránce Michail, jehož průnik dokázala hostující obrana zastavit jen za cenu faulu. Ani tato přesilová hra se Valachům nepovedla, navíc ji předčasně ukončil faulem Vrba, který jím hasil svou předchozí chybu na útočné modré. Závěrečné minuty třetiny už žádné výraznější vzrušení nepřinesly, veškeré útočné výpady obou celků zachytávaly již v zárodcích pozorné obrany a do kabin tak odcházeli domácí s příjemným vedením 3:1.

Do druhé části hry sice vstoupili hokejisté Mladé Boleslavi očividně s odhodláním zvrátit nepříznivý vývoj zápasu, už po 46 sekundách však toto odhodlání přehnal Jiránek a po faulu loktem šel zahřát hostující trestnou lavici. Ani on si však na této lavičce hanby nepobyl příliš dlouho, tentokrát trvalo Vsetínským 12 sekund, než se jim podařilo dopravit touš do sítě. Před bránu se totiž vřítilo duo Pořický - Kajaba a druhému jmenovanému se povedlo prošťouchnout kotouč skrz ležícího brankáře do brány po čtvrté (4:1). V téže minutě se před Vsetínskou brankou zjevil nekrytý Rys, který však z bezprostřední blízkosti minul Hromadovu klec. I v tuto chvíli tak platilo otřepané nedáš - dostaneš, když puk nastřelený od modré zblokovaly brusle bránících hráčů přímo před rozjetého Ptáčníka, který střelou zblízka mezi nohy překonal mladoboleslavského brankáře popáté (5:1).

Následně mohli domácí ještě zvýšit svůj náskok v další své přesilové hře, paradoxně to však byli znovu hosté, kteří v oslabení zahrozili. Puk vystřelený z mezikruží totiž domácímu gólmanovi vypadl z výstroje a z brankové čáry ho v poslední chvíli odpalovali až domácí beci. V polovině utkání si mohla opět zahrát v početní výhodě Boleslav, střelu Protivného z úhlu i šikovný průnik Hájkův však zastavil bezchybný Hromada. Následovaly další dvě hostující přesilovky a v té druhé už se Mladoboleslavští konečně dočkali, když po rychlém vpádu do oslabené vsetínské obrany a zdařilé kombinaci Ryse s Protivným stačilo, na brankovišti stojícímu, Sochorovi pouze nastavit hůl (5:2). V minutě 37. pak krátce po sobě faulovali vsetínský Tyralík a hostující Krňanský, načež následovala hra čtyř proti čtyřem, která přinesla Valachům gól číslo šest. Po příhře Kentoše se vřítil do útočného pásma Matuštík, prosmýkl se kolem obránce a ač tísněn, překonal křížnou střelou po zemi nejistého brankáře Klimíčka (6:2). V samotném závěru třetiny se ještě k nebezpečné střele dostal domácí Vávra, a i když branka hostí odolala, mohli jít Valaši do šaten s komfortním náskokem čtyř gólů.

Stejně jako do předchozích třetin vtrhli i do té závěrečné Boleslavští plni elánu a i tentokrát inkasovali. Pořický se ve středním pásmu ujal kotouče, kolem statických hráčů hostí vlétl do útočného pásma a jeho nahození na bránu doklepl pohotový Kajaba (7:2). Hosté se sice i nadále snažili s výsledkem něco udělat, naráželi však na pozornou a obětavě hrající obranu domácích, a když už se jim přeci jen podařilo probít se až k zakončení, v cestě za štěstím jim stál pozorný vsetínský brankář Hromada. Valaši navíc neopomínali využívat všech příležitostí k ohrožení branky Boleslavi, čímž nedovolovali hostujícím bekům ani na okamžik polevit v pozornosti.

V úvodu poslední desetiminutovky nejspíš rozhodčí Jiří Jeřábek usoudil, že by nezaškodilo utkání krapet oživit a rozehrál festival vyloučení, jichž stihl v posledních jedenácti minutách udělit devět. V této situaci si nejprve zahráli čtyři na tři a následně dokonce 35 sekund 5 na 3 domácí, z přesilovkového trápení však stál za řeč pouze pokus Lukáše Vrby o blafák, který překazil výborným zákrokem brankář Klimíček a střelecký pokus Filipa Vrby z kruhů, jenž zápěstím v dobré pozici minul svatyni hostů. V zápětí se totožných početních výhod dostalo i hostům, dělovku Soukupa od modré ale Hromada efektně chytil do lapačky a Rys sám před valašskou brankou opět minul. V rozkouskovaném závěru pak ještě po propadnutí Michaila Jaškina ujel Protivný, ani on si však na Hromadu nepřišel, a tak mohlo po závěrečné siréně naplno propuknout veselí vsetínských hráčů, kteří konečně prolomili své velké trápení v koncovce a velmi dobré výkony tak mohli potvrdit i přesvědčivou a zaslouženou výhrou.