5. 2. 2012 | Jitka Čechová

Nervy až do konce! Boleslav otočila zápas s favoritem a už není poslední!

47., neděle 5. 2. 2012
Ml. Boleslav - Pardubice MBL - PCE
M l. B o l. – Obrovské drama přinesl zápas Mladé Boleslav a Pardubic. Vyrovnaná první třetina o tom sice ještě tolik nevypovídala, prostřední perioda už ale naznačila. Bruslařský klub prohrával 1:3, a ačkoliv se mohlo zdát, že už je rozhodnuto, svěřenci trenéra Nováka nic neodpískali. Aktivita a důraz se jim vyplatili, a ještě ve 40. minutě bylo vyrovnáno. Třetí třetinu ovlivnily hlavně přesilové hry, které se nastřádaly skutečně netradičním způsobem. Středočeši v nervy drásajícím závěru zvládli uhájit vítězství a velmi cenné tři body.
Ml. Boleslav: Hübl - Žabka, Čutta, Hay, Chaloupka, Mozík, Baldwin, Rýgl, Beňovič - Mikulík, D. Výborný, Tomas - Balaštík, Podkonický, Pabiška - Loskot, Vrbata, Goertzen - Jiránek, Stieler, Demel
Pardubice: Růžička - Píša, V. Kočí, Benák, Kolář II, M. Drtina, Borer, Havíř - Kolář I, Koukal, Starý - Radil, Nahodil, Somík - Markovič, Kousal, Buchtele - T. Nosek, T. Zohorna, Cetkovský
Branky a nahrávky: 6. Jiránek (Vrbata), 36. Mikulík (Výborný, Žabka), 40. Tomas (Čutta, Výborný), 47. Podkonický (Vrbata, Balaštík), 56. Tomas (Výborný) – 5. Kolář I (Starý, Kočí), 24. Kolář I (Koukal), 28. Kolář II (Píša), 58. Starý (Kolář II, Koukal). Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:6, navíc (PCE) 5 min. + OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3545. Střely na branku: .

Utkání začalo zprvu opatrně, po seznamovacích výpadech na obě strany, kdy nejprve z otočky otestoval Kolář I pozornost Hübla, zatímco připravenost Růžičky zase pokoušel Vrbata, ale nabralo na obrátkách. Skóre utkání otevíral v páté minutě útočník Jan Kolář, když se domácím nepodařilo odpálit kotouč do bezpečí a hráč hostí se k němu dostal nejrychleji. Pardubičtí se ale neradovali ani 90 sekund, pak se Boleslavi podařilo vytvořit před Růžičkou takový tlak, že Tomáš Jiránek nakonec dorážel do prázdné.

První početní výhodu měli domácí, když Koukal zahákoval Pabišku, který se kolem něj pokoušel prosmýknout. Boleslavští si v přesilovce nevedli špatně, Mikulík se například pokusil protlačit kotouč do sítě mezi tyčkou a Růžičkou. Výborný chtěl o chvilku později překvapit rychlým vybruslením zpoza branky. Hned dvě po sobě jdoucí početní výhody čekaly i na Pardubické. S první přesilovkou nenaložili nejlépe, v té druhé se ale Bruslaři pořádně zapotili. V jednom případě dokonce puk proskákal brankovištěm a těsně minul tyčku.

Hned v úvodu druhého dějství se dostal do velké příležitosti Mikulík, pardubický gólman v jeho případě tak trochu zaváhal a s kotoučem se nejistě potýkal. V odvetě se prakticky okamžitě vydali na druhou stranu hosté, Kousal Hübla potrápil ostrou střelou zápěstím. Jen o chvilku později domácímu publiku zatrnulo i při střele Cetkovského, kterému ještě před týdnem paradoxně přáli. Po chybě v boleslavské obraně ujížděli dva na jednoho Koukal s Kolářem. Právě tito dva hráči nakonec zaúřadovali úspěšně, svou druhou branku si připsal Kolář a efektivně tak završil stupňující se tlak hostů.

Brzy šli navíc mladoboleslavští hokejisté na více než minutu a půl do tří. Východočeši se šance naservírované na stříbrném podnosu chopili na sto procent, ačkoliv obránci Janu Kolářovi přálo i štěstí, protože Hübl kotouč zasáhl lapačkou a prakticky si jej tak srazil do sítě sám. Boleslav se pokoušela o odpověď, ale Chaloupka dostal puk na bekhend a tudíž nedokázal zamířit dostatečně přesně. Snížení Bruslařů přišlo doslova jako blesk z čistého nebe, protože Pardubice byly jinak v permanentním tlaku. Zdálo se, že s nahozením Milana Mikulíka Růžička vůbec nepočítal, protože byl kotoučem ve své náruči tak překvapen, že s ním začal žonglovat jako s horkým bramborem. Až se mu to stalo osudným, protože jej pustil za sebe. Mladá Boleslav hodně ožila, Hay mohl klidně vyrovnat, protože dostal přihrávku do jízdy a před ním zela doslova dálnice. Růžička si zvládl poradit, po vyloučení Borera už ale takové schopnosti neměl. Roman Tomas dostal přihrávku k levé tyčce a zakončil dříve, než se stačil východočeský gólman přemístit. Stalo se tak v poslední minutě druhé třetiny a to po pouhých 15 sekundách přesilovky.

Boleslavi se podařilo navázat na tlak z konce druhé dvacetiminutovky, hned v úvodu té třetí se jí aktivní Pabiška dokonce postaral o přesilovku. Středočeši mohli jít klidně do vedení, proti Vrbatově střele zasahoval pardubický gólman na poslední chvíli a podle všeho neviděl ani ránu Mozíka zpoza hráče. Následně došlo k velice kuriózní situaci: Pardubice hned dvakrát v krátkém sledu zasáhly nejprve Pabišku a poté Výborného do obličeje. Oba hříšníci obdrželi dvojitý trest, a když se začalo znovu hrát, čekala na Středočechy tři a půl minuty dlouhá přesilovka pět na tři. Andrej Podkonický se trefil pod horní tyčku ještě dřív, než se první vyloučený dostal pod dvě minuty, a tak se mu odečetlo jen pár vteřinek a Pardubičtí tak zůstali ve třech. Situaci si jim však tak trochu zachránil Tomas, který vzápětí vyfasoval dvě minuty.

Východočeši si nicméně dokázali život komplikovat sami, protože Borer vyhodil za hrazení kotouč a dvojnásobné oslabení pokračovalo. Další gól už ale nepadl a Boleslav se v tu chvíli mohla jen dohadovat, zda toho bude litovat či nikoliv. Také po vyloučení Cetkovského držel Růžička svůj tým nad vodou a Východočeši přestáli další oslabení. Jenže pak udeřil Roman Tomas a doklepl kotouč za v tu chvíli již bezmocného gólmana. Mohlo být rozhodnuto, jenže další vyloučení – tentokrát na straně Boleslavi – přineslo velké závěrečné drama, protože Pardubičtí přesilovku využili. Trefil se Jan Starý. Východočeši pochopitelně odvolali brankáře, ale veškeré naděje jim sebral faulem na Tomase Píša. Sklidil za to navíc trest do konce utkání.

Petr Novák, BK Mladá Boleslav: Začali jsme hrozně, Pardubice nás první polovinu utkání výrazně přehrávali. Hodně nás nakopla branka na 2:3 a začali jsme hrát tak, jak jsme si od začátku představovali, přidali jsem agresivitu a dostávali Pardubice pod tlak, na což nejsou jako tým z horních pater tabulky zvyklé. Za stavu 1:3 jsme se nezalekli a proměnili dvě přesilovky, v čemž vidím podstatu našeho vítězství. Fakt, že nejsme na posledním místě, je pro nás před pauzou povzbuzením.

Ladislav Lubina, HC ČSOB Pardubice: Slova se mi budou hledat určitě hůř, než Petru Novákovi. Začali jsme celkem slušně a šli do vedení, o to jsme ale záhy zbytečně přišli. Dokázali jsme odskočit na rozdíl dvou branek a svoji laxností jsme pustili Boleslav do hry. Třetí třetina už byla z našeho pohledu jedno velké oslabení a tam už nebylo moc co řešit, domácí si výsledek pohlídali.