21. 8. 2016 | Vojtěch Tůma

Postupové naděje žijí, favorizované Växjö Bruslaři přemohli v nájezdech!

3., neděle 21. 8. 2016
Ml. Boleslav - Växjö Lakers MBL - VAX
M l. B o l. – Boleslavští příznivci se dnes dočkali další novinky, do města automobilů totiž poprvé zavítala hokejová Liga mistrů! Bruslaři se v tomto historicky významném klání postavili švédskému Växjö, na jehož ledě ve čtvrtek museli skousnout nepříjemný sedmigólový příděl. Dnes se však nic takového neopakovalo, domácí s favorizovaným soupeřem podstoupili velice vyrovnanou bitvu. Výborně jim vyšel začátek, už po jednačtyřiceti vteřinách se trefil Pospíšil. Lakers ale postupem času začali ukazovat své nesporné kvality a ještě do konce úvodní periody skóre otočili. V té prostřední byli po většinu času lepším mužstvem, Boleslavské ale držel brankář Lukáš, několikrát při nich stálo i štěstí. V závěrečném dějství hosté dlouho bránili těsné vedení, v poslední minutě se však nechali zbytečně vyloučit a převahu dvou mužů v poli využil Orsava! Rozuzlení nakonec přinesly až samostatné nájezdy, v nichž domácím premiérové vítězství na evropské scéně přisoudil Lenc!
Ml. Boleslav: Lukáš – Trončinský, Štich, Voráček, Stříteský, Kurka, Hanzlík, Pastor, Kučný – Vampola, Pacovský, Urban – Pospíšil, Klepiš, Hyka – Lenc, Orsava, Žejdl – Látal, Pabiška, Musil
Växjö Lakers: Eriksson – Bohm, C. Rosen, Lundberg, Martinsson, Murphy, Holm, Hogberg – Hennessy, Everberg, Reddox – Kiiskinen, Palola, R. Rosen – Platt, Leino, Hillding – Josefsson, Froberg, Netterberg – Brodecki
Branky a nahrávky: 1. Pospíšil (Klepiš, Hyka), 60. Orsava (Vampola, Trončinský), rozh. náj. Lenc – 6. Froberg (Netterberg), 19. Hennessy (Reddox, Everberg). Rozhodčí: Hradil, Piragić – Špůr, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1866. Střely na branku: 25:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

Své historicky první domácí utkání na evropské scéně začali Bruslaři asi nejlépe, jak to jen šlo. Obrana předloňského švédského šampiona si vybrala slabší chvilku, načež se domácí hnali do přečíslení dvou proti jednomu, které Klepiš zakončil přesným pasem na Tomáše Pospíšila a ten kotouč se štěstím procedil mezi betony brankáře Erikssona – 1:0! Poté se tempo hry poměrně uklidnilo, v polovině páté minuty se však po Žejdlově pasu zpoza branky mezi kruhy zjevil Lenc, ani nadvakrát ale strážce hostující svatyně nedokázal překonat. Hokejistům Växjö se hned z první útočné akce podařilo skórovat, nedorazů před boleslavskou brankou využil Linus Froberg, jenž si vybruslil na hranici levého kruhu a parádní ranou pod víko nedal Lukášovi šanci! Vyrovnávací trefa posadila Švédy do sedla, po ne úplně zdařilém Lukášově zákroku nebezpečně pálil Platt, zacílil ale o pár centimetrů vedle.

Středočeši o sobě ale také dávali vědět, v deváté minutě přenechal Musil kotouč rozjetému Látalovi, který se svým typickým způsobem dostal až do zakončení, tribuny se ale radovaly marně, boleslavský rychlík totiž rozvlnil pouze boční síť. Na prahu třinácté minuty Výborného svěřenci zaspali při návratu do obranného pásma, na to konto se sám na Lukáše hnal Joakim Hillding, s bekhendovým blafákem ale neuspěl. A Växjö bylo i nadále nebezpečnějším mužstvem, nedlouho nato se od obránce odpoutal Leino a šikovnou nahrávkou uvolnil Geoffa Platta, ten však z bezprostřední blízkosti trefil pouze připraveného boleslavského brankáře. Už už to vypadalo, že se do kabin bude odcházet za nerozhodného stavu, domácí ale těsně před ohlášením poslední minuty zapomněli na Joshe Hennesseyho, který nekompromisní ranou k tyči poslal švédský celek do vedení.

Hned zkraje druhé periody měli mladoboleslavští hokejisté k dispozici přesilovku, po jejich chybě na útočné modré se však do samostatného úniku dostali Reddox s Hennesseyem, Lukáš ale pokusy obou hráčů zlikvidoval, fantastický zákrok vytáhl především u dorážky druhého jmenovaného. V polovině pětadvacáté minuty dostali svěřenci Františka Výborného k dispozici hned dvojnásobnou početní převahu, vyrovnat se jim ovšem nepodařilo, pozorný Eriksson si poradil jak s Klepišovou dělovkou, tak s dorážkou Petra Vampoly. Pár vteřinek na to, už při klasické přesilové hře, švédský gólman vyrazil puk pouze před sebe, načež se o dorážku před poloprázdnou svatyní pokoušel Urban, puk se mu ale v klíčový moment svezl po čepeli.

V nějakém zběsilém tempu se ale rozhodně nehrálo, místo povedených kombinačních akcí měli diváci možnost sledovat úpornou bitvu o každý centimetr ledové plochy. Ve třiatřicáté minutě si domácí obrana opět nepohlídala kapitána Reddoxe, který z úhlu lehce zaskočil nepřipraveného Lukáše, k okamžité dorážce se navíc téměř ihned dostal Everberg, tentokráte už byl ale domácí gólman připraven. Pořádnou porci štěstěny si Bruslaři vybrali dvě minuty před koncem prostřední dvacetiminutovky, po střele obránce Josefssona puk prošel mezi Lukášovými betony, boleslavského gólmana ale naštěstí zastoupil Voráček. Växjö si v samotném závěru ještě zahrálo další přesilovku, v početní nevýhodě se ale dnes domácím dařilo, Žejdl mohl dokonce vyrovnat, ovšem bekhendem zamířil těsně nad horní tyč.

Třetí dějství začalo v poměrně opatrném tempu, Lakers se vzhledem k drobnému náskoku koncentrovali především na defenzivní činnost, tu a tam se však také vydali vpřed, v pětačtyřicáté minutě se před poloprázdnou brankou zjevil Robert Rosén, svižně se přesouvající Lukáš ale stačil vytasit svůj pravý beton. Krátce nato už se hostům podařilo dostat puk do sítě, kvůli správně posouzenému postavení útočícího hráče v brankovišti, jímž se provinil Netterberg, však gól nemohl být uznán. S blížícím se koncem Boleslavským lehce docházela šťáva, vzhledem k náročnému programu posledního týdne, ať už do něj zahrneme cestování nebo samotná utkání na hřištích soupeře, se však jednalo o naprosto pochopitelnou záležitost.

V šestapadesáté minutě však bylo vyrovnání velice blízko, po Hykově ukryté ráně přes obránce však Erikssona před pohromou zachránila horní tyč! V poslední minutě už to ale Středočechům vyšlo, Växjö totiž šlo do čtyř, na což trenér Výborný zareagoval odvoláním brankáře. Tento tah se ukázal býti úspěšným, obrana Lakers nechala ujet Vampolu, jehož pokus ještě Eriksson lapil, na pohotovou dorážku Jakuba Orsavy už ale nedosáhl! ŠKOENERGO Aréna tak poprvé naživo zhlédla prodloužení tří proti třem, v němž Bruslaři svého soupeře jasně přehrávali, po Klepišově vyloučení je však čekaly těžké chvilky, které ale k nejhoršímu nevedly. Samostatné nájezdy nabídly opravdu strhující podívanou, bonusový bod a první výhru v Lize mistrů nakonec Mladé Boleslavi vystřelil Radan Lenc!

František Výborný (BK Mladá Boleslav): Budu se asi opakovat, ale je to pro nás ohromná zkušenost. Někteří hráči takové zápasy na mezinárodní scéně ještě nikdy nehráli. Je pro nás velice pozitivní, že jsme dokázali porazit tak skvělý tým jako je Växjö. Snažili jsme se přizpůsobit jejich hře. Jejich hra je dost rychlá a hráči jsou hodně odolní v osobních soubojích. To nám dělalo problémy, proto jsme minule tolikrát inkasovali. Tentokrát jsme se to snažili eliminovat, ale soupeř opět potvrdil svou kvalitu. Řekl bych, že jsme se zlepšovali třetinu od třetiny, hlavně v té třetí už jsme soupeře nepouštěli do takových šancí jako předtím. V první třetině jsem z hráčů ještě cítil velký respekt ze soupeře. Tím, jak jsme se v závěru dokázali vyhecovat, jsme se ale zase ukázali jako ta Boleslav, kterou známe z loňské sezóny. To je pro nás velké pozitivum. Takových zápasů bych bral mnohem víc, protože to je přesně to, co může hráče někam posunout.

Sam Hallam (Växjö Lakers): Ve čtvrtek jsme skórovali jako první my, tentokrát to vyšlo lépe Mladé Boleslavi. Myslím si, že jsme hráli docela dobře. Defenzivní stránka hry byla lepší než minule, bojovali jsme o kotouče a dobře napadali. Hra jako celek ale už z naší strany tak dobrá nebyla. Boleslav se nevzdávala a působila velice dobře. To nám dělalo problémy, protože domácí z toho vyrovnali a penalty nás nakonec stály zápas.