26. 12. 2020 | Adéla Kvapilová, Zdena Bobková, foto Marek Švamberg

Přetahovanou v Plzni rozhodly až nájezdy, bod navíc berou Bruslaři

29., sobota 26. 12. 2020
Plzeň - Ml. Boleslav PLZ - MBL
P l z e ň – Hokejová extraliga nezná svátek ani o Vánocích. Na druhý svátek vánoční vyrazila Mladá Boleslav do západních Čech, kde se střetla s domácí Plzní. Souboj tabulkových rivalů byl od počátku vyrovnaný a o bodovém přídělu nakonec rozhodla až sedmá série nájezdů. Bonusový bod Bruslařům vstřelil Bernad, který navíc rozhodl, že se Bruslaři udrží na třetí příčce extraligové tabulky, právě před plzeňskou Škodovkou.
Plzeň: Frodl – Kaňák, Čerešňák, Lang, Stříteský, Houdek, Vráblík, Kvasnička – Straka (A), Kodýtek, Gulaš (C) – Kantner, Suchý, Eberle – Stach, Kracík (A), Pour – Slanina, Rob, Malát
Ml. Boleslav: Růžička – Hrbas, Ševc (C), Šidlík, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Allen – Lunter, Cienciala, Šťastný – Jääskeläinen, Claireaux, Alderson – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 16. Stach (Kracík), 25. Kodýtek (Straka, Gulaš), 33. Kantner (Kracík, Stříteský) – 17. Claireaux (Jääskeläinen, Alderson), 20. Alderson (Bernad), 25. Kousal, rozhodující nájezd Bernad. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 8:7, navíc Kracík (PLZ) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 22:31. Zblokované střely: 9:22. Hity: 15:6. Vhazování: 28:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3 – 3:4.

Během úvodních minut hra připomínala oťukávanou a ani jednomu týmu se nedařilo projít do útočného pásma. První zajímavou šanci měl na holi plzeňský Matěj Stříteský, ale s jeho nahozením neměl Růžička problém. Na opačné straně se snažil prosadit Marek Hrbas, ovšem ten taktéž nebyl úspěšný. Okolo 6. minuty měla ze hry více domácí Škodovka, prosadit se pokoušel Matyáš Kantner, po něm vypálil David Kvasnička. Následovala přesilová hra domácích, ale ti nijak nezahrozili, větší šance přišla až po jejím skončení z hokejky Davida Kvasničky. Z řad Bruslařů před Dominika Frodla uháněla třetí formace, avšak zakončující Pavel Kousal nedokázal kotouč nacpat mezi tři tyče. Zhruba po polovině prvního dějství si početní výhodu střihli i hosté, ale ta také nenabyla úspěchu.

Skóre se otevřelo v 16. minutě, kdy se v závaru před Růžičkovou nejlépe zorientoval David Stach, který bekhendem prostrčil puk za brankovou čáru. Vedení Plzni moc dlouho nevydrželo, odpověď Mladé Boleslavi přišla necelou půl minutu od inkasované branky. Joona Jääskeläinen ještě ležícího Dominika Frodla nepřekonal, avšak jeho spoluhráči Valentinu Claireauxovi se to podařilo. Francouzský kanonýr si tak připsal prémiovou branku v dresu Bruslařů. Do konce úvodní periody se stav ještě pozměnil. Z pravého kruhu se rozmáchl Brandon Alderson a svou nevinnou střelou zamířil tam, kde plzeňský gólman chyběl, čímž dostal Středočechy do vedení.

Hned z počátku prostředního dějství mohl poslat Martin Ševc Bruslaře už do dvoubrankového náskoku, avšak osamocený kapitán byl nepřesný. Na opačnou polovinu kluziště se drali indiáni. V napínavé akci se objevil Viktor Lang, jenž propašoval přihrávku na Filipa Suchého, plzeňský forvard ale zakončit nedokázal. Ve 25. minutě se přeci jenom domácí prosadili. Se střelou Petra Straky si ještě boleslavský maskovaný muž poradil, avšak na dorážku Petra Kodýtka do poloodkryté klece už byl krátký. Ovšem i na tuto branku dokázali Středočeši velmi rychle odpovědět. Pavel Kousal využil chyby v obraně Plzně, když dokázal obrat o kotouč Michala Houdka a zamířil před Dominika Frodla, kterého, ač faulován domácím hráčem, překonal.

Následovala přesilová hra hostů, která nebyla povedená, dokonce v ní do přečíslení ujela plzeňská Škoda. Krátce po jejím konci usedl na trestnou Ondřej Najman a tentokrát to bylo pro Bruslaře osudné. Odražený kotouč se ocitl u Jaroslava Kracíka, který místo střely volil nahrávku na Matyáše Kantnera, jenž poslal puk do odkryté části Růžičkovy svatyně. Necelou minutu poté nezadržitelně projel Filip Suchý až k strážci Bruslařů, kterého už měl připraveného, avšak bekhendovou kličku nedotáhl ke šťastnému konci. V závěru třetiny rozdali sudí několik trestů, které se ale na změně nepodepsaly, a tak se do kabin po čtyřiceti minutách odcházelo za nerozhodného stavu 3:3.

Úvod závěrečné dvacetiminutovky přinesl šance na obou stranách. Jan Růžička byl otestován hned několikrát Milanem Gulašem, na druhé straně se o změnu pokoušel Mário Lunter. K pootočení stavu nevedla ani početní výhoda Plzně. Naopak po návratu Stránského na led se v dobré příležitosti ocitl Claireaux. Poté šli ale Bruslaři znovu do čtyř, ale Plzeň záhy také, takže se téměř dvě minuty hrálo ve čtyřech na obou stranách. Ale ani tato herní situace změnu skóre nepřinesla. V dobré šanci se ocitl Šťastný, ale Frodl byl proti jeho pokusu pozorný.

Postupem času se začalo hrát na obou stranách velice opatrně a bylo tedy více než jasné, že utkání 60 minut nerozhodně. V posledních vteřinách mohl skórovat Jääskeläinen, ale jeho pokus na Frodla nakonec ani neprošel, na druhé straně mohl pro domácí rozhodnout Gulaš, ale těsně minul Růžičkovu branku. Utkání tak dospělo až do prodloužení.

Hra ve třech nejprve více svědčila Boleslavským. V dobré šanci byl Šťastný, ale jeho střelu na zadní tyč vytěsnil Frodl vyrážečkou. Poté se před plzeňským gólmanem zjevil Alderson, ale ani on na domácího gólmana nevyzrál. Rozhodnout mohl Jääskeläinen, který se na Frodla řítil sám, ale v rozhodující moment byl zahákován a rozhodčí vylučoval. Poté následovala pasáž vyloučení. Vylučovalo se na obou stranách, a to několikrát, nicméně žádná z herních situací k rozhodující brance jednoho či druhého týmu nevedly, a tak na řadu přišly samostatné nájezdy. Ty dospěly až do sedmé série. A úspěšným exekutorem byl mladoboleslavský David Bernad, který Bruslařům přisoudil druhý bod ze zápasu. Bruslaři se tak minimálně do pondělí udrží na třetí příčce extraligové tabulky.

Jiří Hanzlík (HC ŠKODA PLZEŇ): Odehráli jsme lepší zápas než poslední dva. Kluci si zaslouží pochvalu, dělají maximum, co je momentálně v jejich silách, po těch porážkách ta psychika není nejlepší. Škoda druhého bodu, myslím si, že by nám to ještě více pomohlo.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Bylo to vyrovnané utkání. Pro nás bylo klíčové, že i když jsme prohrávali, dokázali jsme brzy srovnat a navíc gól přidat. Duel se pro nás vyvíjel dobře, trošku nás ale mrzí ta ztráta vedení. Musím ale říct, že dělba bodů byla spravedlivá. V nájezdech jsme byli šťastnějším týmem.