25. 10. 2009 | Jitka Čechová

Rarita: na Kladně v základní hrací době nepadla branka, rozhodly až nájezdy!

20., neděle 25. 10. 2009
Kladno - Ml. Boleslav KLA - MBL
K l a d n o – Tak tohle se v dnešním moderním, rychlém hokeji jen tak nevidí. Za celých šedesát základních minut, ani v nastaveném čase nedokázal ani jeden celek dát gól. Příležitosti a šance k tomu sice byly, v zápase padla spousta trestů, Kladenští dokonce museli střídat gólmany, protože Kopřiva se už v první třetině zranil. Ale nic z toho. Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, hrdinou večera se stal David Vrbata a Boleslav tak porazila Kladno 1:0.
Kladno: Kopřiva (21. Cikánek) - Kameš, Kaberle, Mudroch, Šmach, Toman, Trončinský, Dlouhý - Diviš, Patera, Tomajko - Bílek, Čurilla, Bělohlav - Horna, Kalla, Frolík - Eberle, Stieler, Kuchler - Valský
Ml. Boleslav: Schwarz - Žabka, Kasík, Šterbák, Frolo, Lehikoinen, Jiruš - Nouza, Král, Sup - Bahenský, Sýkora, Boháč - Šagát, Macho, Fabuš - Vrbata, Gajovský, Handlovský
Branky a nahrávky: Vrbata - rozhodující sam. nájezd. Rozhodčí: Husička, Šíř – Gebauer, Vengřín. Vyloučení: 10:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2758.

Začátek zápasu nepřinesl žádný zběsilý nálet jednoho týmu na druhý, jak tomu mnohdy bývá. Tak trochu vlažný start na obou stranách rozhýbalo až v páté minutě vyloučení kladenského Patery. Na ledě se okamžitě zabydlela boleslavská přesilovková formace v čele s Králem a dokázala si vytvořit poměrně slušný tlak v útočném pásmu. Jenže málo střílela a domácí celek ji málokdy pustil dál od mantinelu. Po vypršení trestu domácích se parádní kličkovanou blýskl Bílek, Jiruš mu ale, ještě než stihl vystřelit, vypíchl kotouč. Bruslařský klub dostal poměrně brzy další příležitost v další početní výhodě, nedopadlo to ale o nic lépe než poprvé.

V polovině první třetiny sudí pískli faul na i hostující straně. Sotva se Kladno natlačilo do pásma, už zase putovalo po vyhození Sýkory ven, takže se ukázalo, že přesilovky zatím nebudou výrazným a rozhodujícím prvkem – Okenáři si během své početní výhody nepřipsali ani jedinou výraznější šanci. Už po vypršení trestu Boleslavi si zatím největší šanci připsal Stieler, který trefil horní tyčku. V pořadí třetí přesilovce hostů už to Boleslavským klapalo lépe, hodně blízko k brance měli Nouza s Králem, kteří sice Kopřivovi zamotali hlavu, nakonec ale kotouč nedotlačili do sítě. Na závěr první dvacetiminutovky zahrozili Kladenští, ani nadvakrát dorážející Horna, ani Bílek pálící v pádu přes Lehikoinena, ale neuspěli.

Hned v úvodu druhé třetiny se do branky domácího celku postavil Cikánek, Kopřiva po jednom ze střetů z první třetiny nebyl schopen pokračovat v zápase. Okamžitě se ho jali prověřovat Gajovský s Vrbatou, jenže prvně jmenovaného střelu Cikánek bez větších potíží vyrazil. Jen pár minut na to musel zaskakovat v roli obránce Sup, s na branku sjíždějícím Divišem si ale poradil. Právě Diviš byl hlavním aktérem i o chvilku později. Schwarz jeho střelu ale vyrazil a Kaberle, který se k puku dostal nejrychleji, už pálil jen do chumlu hráčů.

Slibně vypadala i přihrávka Sýkory, který v přesilovce posílal puk na volného Macha. Ten přestřelil. Vzápětí na to se projevil nešvar Mladoboleslavských, kteří až příliš často pouští soupeře do šance v jeho vlastním oslabení. Kladenští ke konci třetiny hodně přitlačili, nájezd Šmacha s Tomajkem řešil nejen svou rychlou lapačkou, ale taky pořádnou dávkou štěstí. Ještě před zazněním sirény si dobře sjel Král, namísto střeli ale ještě volil zpětnou přihrávku na Supa. Toho si ovšem domácí obrana už dobře hlídala.

V úvodu třetí dvacetiminutovky se dohrávalo ve hře čtyř proti čtyřem, ani snížený počet hráčů na ledě, ale nevykouzlil žádný velký div. Po vypršení trestu domácích to sice zkoušel střelou od modré Lehikoinen, do dráhy puku ale obětavě padl jeden z kladenských beků. O chvilku později zkoušel své štěstí i Gajovský, jenže ten zase trefil Cikánka do masky. O slovo se ale brzy začali hlásit opět i Kladenští, Hornovi k brance chybělo jen málo, protože zůstal před Schwarzem sám, puk mu ale sjel z hole. Ještě před 50. minutou, kdy se už pomalu ale jistě začala počítat každá vteřina na tříbodový zisk, usedl na trestnou lavici Nouza a Kladno tak dostalo šanci konečně protrhnout tu produktivní blamáž, kterou tenhle zápas přinesl.

Krom jedné střely Tomajka, která proletěla těsně nad brankou, ale Boleslav nepouštěla soupeře do ničeho velkého a zápas tak dál pokračoval ve vyjetých kolejích. Diváky nazdvihla se sedadel situace, která přišla až o chvilku později, Kuchler ale trefil jen boční konstrukci. Nadějně vypadala i střela Mudrocha, který stál na modré. Jenže Schwarz měl dobrý výhled a pochybení nepřipustil. Šanci (a dokonce dvojnásobnou) dostala i Boleslav, ale nejenže nedokázala nic vymyslet, ale ještě navíc fauloval Král. Kladno hodně zabralo v závěru třetiny, Horna trefil tyčku a po dalším nájezdu domácích navíc Okenáři ve své aktivitě posunuli branku. Nepomohl ale ani už vybraný oddechový čas, gól v základní hrací době nepadl.

Hned v úvodu prodloužení si dopředu vyšlápl Bahenský. Cikánek měl sice s jeho střelou menší problémy, puk ale udržel v dostatečné vzdálenosti od své branky. Kuchler na druhé straně zase pálil zpoza Jiruše. Trochu ztuhlou halu rozhýbalo vyloučení Tomana v polovině 63. minuty, který nastavil nohu Machovi. Boleslav ale přesilovou hru nevyužila, což už v tomto utkání nebyla žádná novinka.

Nájezdy rozhodl až v osmém David Vrbata, který si těsně před Cikánkem zpomalil a zvedl puk pod víko.

Jiří Šejba, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: "V první třetině jsme předváděli velmi dobrý hokej, potom to bylo z naší strany až příliš na krásu. Samozřejmě nájezdy jsou více otázka štěstí. Nejdříve jsme zkoušeli v tři leváky, kteří neuspěli, na čtvrtou sérii šel pravák Vrbata a ten nám získal cenný druhý bod."

Petr Kasík, asistent trenéra HC GEUS OKNA Kladno: "Opět jsme doplatili na naši největší bolest, což je využívání brankových příležitostí. Navíc obě mužstva se hodně znají a tak nikdo nemůže druhého překvapit. Nicméně bych se chtěl zmínit o rozhodčích, ale jenom ve smyslu, aby si sedli a sjednotili pravidla hry. Pokud se týká zranění Kopřivy, dostal pukem na nechráněné místo pod kolenem. Jak bude jeho zdravotní stav vypadat, o tom rozhodne pondělní vyšetření."