7. 10. 2016 | Tereza Velikovská, Zdena Bobková, hcsparta.cz

Tvrdá lekce pro Bruslaře, Sparta jim nadělila devítku

10., pátek 7. 10. 2016
Sparta - Ml. Boleslav SPA - MBL
P r a h a – Středočeši museli v pátek na Spartě skousnout hodně hořkou pilulku, a to v podobě devíti uštědřených gólů od celku z hlavního města. První třetina mezi oběma celky byla ještě vyrovnaná, Bruslaři inkasovali až v závěrečné minutě, ale pak už byl na ledě vidět pouze jediný tým. Mladoboleslavští propadli obzvlášť ve druhé třetině, kdy během dvou minut inkasovali třikrát a Lukáše v bráně střídal Tarkki. Pražené tak položili velice kvalitní základ svému budoucímu vítězství. Rezignovaní Středočeši navíc totálně propadli v závěru utkání, kdy dvakrát inkasovali ve vlastní přesilové hře.
Sparta: Novotný – Nedomlel, Kalina, Mikuš, Hrbas, Gernát, Piskáček, Barinka, Eminger – Ihnačák, Vrána, Ružička – Forman, Hlinka (C), Černoch – Safin, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher.
Ml. Boleslav: Lukáš (29. Tarkki) – Stříteský, T. Voráček, Hanzlík, Kurka, Kučný, Pastor, Trončinský – Lenc, Musil, Hyka – Pabiška, Klepiš (C), Látal – Žejdl, Vampola, Orsava – Jonák, Urban, Ďurač.
Branky a nahrávky: 20. Pech (Ružička, Kalina), 28. Vrána, 29. Gernát, 29. Kudrna, 33. Ihnačák (Ružička), 48. Vrána (Ružička, Ihnačák), 58. Uher (Cingel), 59. Černoch (Forman), 60. Cingel. Rozhodčí: Hejduk, Lacina – Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:9, navíc Nedomlel (SPA) a Pastor (MBL) 10 min. za hrubost. Využití: 3:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 5 575. Střely na branku: 51:19. Zblokované střely: 2:6. Hity: 15:6. Vhazování: 36:26. Průběh utkání: 9:0.

Na Mladou Boleslav měli sparťané z minulé sezony jen ty nejlepší vzpomínky, ve vzájemných zápasech totiž získali 10 bodů ze 12 možných. V prvních minutách měl ale tentokrát více ze hry Bruslařský klub, a to zejména díky dvěma sparťanským faulům. Uhera vyloučeného za sekání brzy následoval Mikuš vykázaný za stejný prohřešek. Více než minutu tak hosté hráli v pěti proti třem, největší šanci Klepiše ale zneškodnil Novotný, který se stihl přesunout s Vampolovou křižnou nahrávkou.

To sparťané si v první početní výhodě žádnou velkou šanci nepřipsali. Už v pěti na obou stranách našel Uher číhajícího Kudrnu, ale také bývalý sparťanský gólman Lukáš v brance Boleslavi ukázal svou mrštnost. O chvíli později už ležel překonán v brankovišti, ale Vrána ho v obrovské šanci trefil. Nakonec se sparťané gólu přece jen dočkali, a to jen sedm sekund před první přestávkou ve své druhé přesilovce. Po střele od modré doráželi u Lukáše Ružička s Lukášem Pechem, který nakonec puk do branky dorazil.

Druhá třetina už byla zcela jednostrannou záležitostí. Pech a Černoch sice ještě ve velkých šancích na Lukáše nevyzráli, ale poté už mladoboleslavský gólman kapituloval. Nejprve ho překonal Petr Vrána, který zůstal nehlídaný mezi kruhy a měl čas zamířit nad Lukášův beton. Přesně o minutu později zaváhala obrana Středočechů podruhé a nechala obránce Martina Gernáta projet z kruhu před branku, zamířit a zavěsit puk do vinglu.

A to stále ještě nebylo všechno! Za dalších 34 sekund se totiž sparťané radovali počtvrté a tentokrát neměl úplně čisté svědomí ani hostující gólman, kterého předtím jeho spoluhráči z obrany nechali ve štychu. Andrej Kudrna si nabruslil po levém křídle, obešel Hanzlíka a z velkého úhlu prostřelil Lukáše. Ten následně přepustil své místo Tarkkimu.

Finskou posilu Bruslařského klubu sparťané na ledě přivítali nekompromisně a po čtyřech minutách ve hře lovil kotouč za svými zády i on. V přesilovce ho po nabídce Ružičky překonal Brian Ihnačák a O2 arena si už těsně po polovině zápasu mohla zazpívat Pátou. Konečný střelecký účet druhého dějství vyzněl neuvěřitelných 25:4 ve prospěch Sparty.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky už vysoké tempo trošku opadlo, o vítězi bylo konec konců už rozhodnuto. Mladoboleslavské trápení ale zdaleka ještě nekončilo. V přesilové hře totiž po rychlé kombinaci na jeden dotek u levé tyčky hostující branky úspěšně zakončoval Petr Vrána, který se prosadil už podruhé v zápase. Sedmá branka přišla v 58. minutě po obrovské chybě hostujícího obránce, který namazal své vyhození přímo na Cingelovu hokejku. Po jeho nahrávce se prosadil navrátilec do sestavy Dominik Uher.

Už tak nadmíru spokojené sparťanské publikum ještě více potěšil obránce Nedomlel, který si v pěstním souboji rychle poradil s Pastorem a složil ho na led. Namlsaní diváci si v závěru zápasu hlasitě žádali „deset“ a nakonec byla tato meta skutečně blízko. Sparťanský bek totiž po potyčce vyfasoval o jeden dvouminutový trest více a sparťané se prosadili i ve vlastním oslabení. Tarkkiho prostřelil po přihrávce Formana Jiří Černoch. Stav 8:0 ale stále ještě nebyl konečný. V čase 59:12 přidal závěrečnou tečku v podobě deváté trefy Lukáš Cingel střelou švihem z pravého kruhu.

Jiří Veber, HC Sparta Praha: Neměli jsme dobrý vstup do utkání. Možná se to zlomilo, že jsme nedostali gól v oslabení tří proti pěti. Mladá Boleslav celou první třetinu lépe bruslila a byla lepší. Na začátku druhé třetiny měla samostatný nájezd, který náš gólman chytil. Pak jsme dali góly a zlomilo se to. Za výkon od té druhé třetiny jsme vyhráli zaslouženě.

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: My jsme do zápasu nevstoupili až tak špatně. Byl jsem ze začátku překvapený, že Sparta nebyla až tak aktivní. Měli jsme dokonce přesilovky pět na tři a pět na čtyři, ale tam začal ten náš zmar, který jsme potom projevili. Dál se to těžko hodnotí. Není moc zápasů, kdy se trenér stydí za svou práci, a dneska byl jeden z nich. Teď je plno emocí, ale určitě je tam něco shnilého. Počkal bych na neděli. Jak se říká, každý koberec potřebuje vyprášit. Pokud nám to pomůže, tak je to mužstvo zdravé. Pokud ne a předvedeme výkon s podobným úsilím, tak tady něco shnilého je.