15. 10. 2010 | Jitka Čechová

Vítkovice ovládly třetí třetinu, domů jedou s plným počtem bodů

11., pátek 15. 10. 2010
Ml. Boleslav - Vítkovice MBL - VIT
M l. B o l. – Po třech prohrách už Bruslařský klub začínal cítit poněkud naléhavější potřebu vyhrát. V tabulce vyrovnané Tipsport extraligy totiž stačí jedna prohra, aby tým o několik příček klesl, a naopak jedna radost, aby si o pár míst polepšil. Boleslavští hokejisté na svém ledě přivítali tým Vítkovic a v konečném součtu můžeme říct, že na gólovém pohoštění šetřili. Za Středočechy se totiž prosadil pouze jejich kapitán Marušák. Obě branky Steelu padly až v poslední dvacetiminutovce a znamenaly vítězství hostů.
Ml. Boleslav: Schwarz – Žabka, Jindra, Marušák, Lehikoinen, Hay, Macháček, Duben, Čížek – Milroy, Divíšek, Boháč – Loskot, Macho, Pabiška – Bahenský, Vrbata, Matějovský – Nouza, Gajovský, Handlovský
Vítkovice: Málek – Malík, Voráček, Trnka, Rehák, Barinka, Punčochář, Ovčačík – Huna, Burger, Káňa – Sýkora, Svačina, Húževka – Klimek, Vrána, Pohl – Ujčík, Hlinka, Tomas – Szturc
Branky a nahrávky: 25. Marušák (Pabiška, Macho) – 43. Trnka (Burger), 53. Húževka (Káňa). Rozhodčí: Jeřábek, Lacina – Prchal, Kis. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3390.

Úvod utkání nepřinesl nic oslnivého. Chvílemi se zdálo, že hráči obou celků bruslí spíš ze setrvačnosti než proto, že by skutečně chtěli. Divák musel nabýt dojmu, že hráči potřebovali zmapovat terén, protože po pár minutách nastala změna. Boleslavští se začali prosazovat ve svém útočném pásmu, z čehož vzešel faul vítkovického Voráčka. V největší šanci se v přesilovce domácích objevil Milroy, který se prosmýkl až před Málka, gólmana Steelu ale nepřekonal. Výhodu hráče v poli navíc brzy dostali i hosté. Středočeši se v obraně pořádně zapotili, všechny dorážky a teče ale ustáli.

Převaha hostů vydržela ještě i po vypršení trestu domácího Vrbaty, Schwarzovi pře lehkém nahození kotouč vyklouzl a Húževka se po něm vrhl jako sup po své kořisti. Brankář Bruslařského klubu byl však rychlejší a své pochybení napravil. Boleslav brzy hrála druhou přesilovku a nevedla si v ní špatně. Nejblíže gólu byl Matějovský, který byl v klíčovém momentu nakonec ubráněn. Svěřenci trenéra Tlačila hráli v závěru první třetiny ještě jednu přesilovou hru, která skončila opět bez úspěchu.

Nedá se říct, že by druhé dějství přineslo nějaký zásadní zvrat. Oba týmy působily dojmem, že jsou ještě naučení z úvodní třetiny a tudíž váhaly, kterým směrem je "dopředu". Jedna změna ale po necelých pěti minutách hry přeci jen přišla – gól. Byť trochu kuriózní a pro hráče Vítkovic určitě nešťastný. Málek totiž neudržel po střele Jiřího Marušáka puk a ten doklouzal za brankovou čáru, odkud ho vyhrál jeden z beků. Proto se rozhodčí rozhodl volat video, verdikt však zněl jasně – touš za čárou byl.

Nedá se říct, že by úvodní branka utkání nějak změnila celkový obraz hry. Obě strany se na každou střelu na brankáře soupeře strašlivě nadřely, začínalo být čím dál tím víc jasné, že dnes se bude hrát spíš na jistotu a dobře šlapající obranu. I za takového postoje se ale pochopitelně občas objevila nějaká ta chyba. Jednu takovou vyrobil ve vlastní přesilovce Jindra a Schwarz vzápětí ohromil publikum svým zákrokem proti Sýkorovi. Gólman domácích se v závěru třetiny měl vůbec co otáčet, za svá záda ale puk nepustil.

Se ztrátou jediného gólu se dalo čekat, že Vítkovičtí do poslední třetiny vlétnou. Domácí celek jim to navíc k vlastní smůle dost usnadnil, ten večer už potřetí totiž odešel zahřívat trestnou lavičku Matějovský. Proti Pavlu Trnkovi tak zůstal Schwarz, před nímž navíc stál vlastní obránce, zcela bezmocný. Boleslav se mohla poměrně brzy zase ujmout vedení, Bahenského, který dostal přihrávku zpoza branky, ale výborně vychytal Málek.

Ironií osudu je, že paradoxně po inkasované brance začali hrát Boleslavští asi vůbec nejlépe a hráči Steelu se hodně natrápili s tím, aby se i za klasické hry pět na pět vůbec dostali z vlastního pásma. Převaha domácího celku ale netrvala dlouho. Na trestnou lavici usedl Handlovský a pověstné pilky se zas pro změnu chopili hosté. V pořadí sedmé boleslavské vyloučení podrazilo Středočechům nohy. Obrana nedokázala pokrýt Petera Húževku, na kterého Schwarz vyrazil puk betonem, a rázem tak hosté obraceli vývoj utkání. Boleslavi už nepomohlo ani vyloučení Svačiny a odvolání Schwarze z branky.