17. 3. 2019 | Lukáš Chuchválek

Výtečně! Boleslav v pátém zápase poráží Zlín a jde do čtvrtfinále

PK5 (ČT), neděle 17. 3. 2019
Ml. Boleslav - Zlín MBL - ZLN
M l. B o l. – V rozhodujícím pátém zápase předkola šlo o všechno a Bruslaři měli oproti Zlínu výhodu domácího prostředí. Přesto šli do vedení nejprve hosté, když svého soupeře překvapil Okál. Bruslaři však zvládli nástup do druhého dějství a Zohorna srovnal stav. V polovině utkání otočil Dlapa a ve třetí třetině při přesilovce navýšil na rozdíl dvou branek Žejdl. Hosté se pokusili o štěstí hrou bez brankáře, avšak Boleslav navýšila na konečných 4:1 zásluhou Šťastného. Zlín byl pro Mladou Boleslav v této sérii těžký soupeř, předkolo je však již minulostí a Bruslaři se mohou těšit na čtvrtfinále proti Liberci.
Ml. Boleslav: Růžička – Dlapa, Pláněk (A), Němeček, Kurka, Bernad, Kovačevič – Skalický, Klepiš (A), Vondrka (C) – Pabiška, Žejdl, Šťastný – Zohorna, Musil, Látal – Flynn, Najman, Kousal
Zlín: Kašík – Freibergs, Nosek (A), Řezníček, Ferenc, Žižka, Zbořil, Novotný – Kubiš (C), Fořt (A), Dufek – Herman, Honejsek, Šlahař – Okál, Sedláček, Krejčík – Kulda, Popelka, Kratochvil
Branky a nahrávky: 22. Zohorna (Musil, Kovačevič), 31. Dlapa (Kousal), 49. Žejdl (Vondrka, Skalický), 58. Šťastný (Kovačevič) – 13. Okál (Sedláček, Krejčík) Rozhodčí: Hribik, Pešina – Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 924. Střely na branku: 26:33. Zblokované střely: 7:8. Hity: 5:4. Vhazování: 32:29. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

Kdo v rozhodujícím pátém zápase čekal opatrný nástup, mýlil se. Oba celky se snažily pronikat co nejčastěji do útočného pásma a jak boleslavský Růžička, tak zlínský Kašík měli plné ruce práce. Největší šance na začátku měli domácí Skalický, jenž netrefil odkrytou bránu, a vzápětí na druhé straně Šlahař pořádně zatopil Růžičkovi, který svým zákrokem vyrazil puk do ochranné sítě. V 8. minutě dostali Ševci možnost zahrát si přesilovou hru a vývoj zvrátit ve svůj prospěch, avšak Boleslav výborně hlídala své pásmo, několikrát vyhodila puk a nedovolila soupeři ani vystřelit. Po návratu vyloučeného Pláňka na led mohla uděřit Mladá Boleslav, když právě tento hráč pronikl za obranu Zlína a z voleje netrefil Kašíkovu branku.

Neujala se ani Kousalova dělovka poté, když v obranném pásmu sebral soupeři puk. Potom Klepiš trefil dokonce břevno. Tato neproduktivita se nakonec Boleslavi v 13. minutě vymstila, když Moravané provedli rychlý úder a Zdeněk Okál usměrnil Sedláčkovu ránu od kruhu přes ležícího Růžičku. Regulérnost gólu ještě musel sudí potvrdit u videa. Následně se sice Boleslav pokusila o rychlé vyrovnání, pak však udeřili opět hosté, aktivní byl opět Okál a Růžičkovi prošel puk výstrojí, tentokrát těsně vedle levé tyčky. Na druhé straně v 16. minutě zaútočil Šťastný, kterého se štěstím vychytal Kašík, jenže nedostal puk pod kontrolu a následoval závar, kdy musel zlínský brankář čelit nepříjemným dorážkám a sekům, z čehož hosté vytěžili další přesilovku, v níž Růžička vytasil pěkný zákrok lapačkou proti Dufkově pokusu od mantinelu. Domácí pak šli oslabeni do úniku dvou na jednoho, ale Lukáš Žejdl trestuhodně netrefil o pár centimetrů bránu. Do konce třetiny se v následujících momentech už nic zajímavého nestalo.

O to zajímavější byl start druhého dějství, kdy Mladá Boleslav krátce po nástupu na led vyrovnala. Bruslaři se usadili v pásmu soupeře a Kurka nejprve nebyl přesný. Pak se ale domácí vrátili před Kašíka v druhé vlně a z mezikruží Radim Zohorna nadvakrát překonal ležícího zlínského brankáře. Berani po vyrovnání zkusili zaútočit a navrátit si vedení, ale ztratili puk a Šťastný s Žejdlem ujeli do přečíslení. Situaci sice hosté ustáli, ale šli do čtyř. V přesilové hře domácích několikrát letěl puk opět těsně kolem branky a neujala se ani Flynnova bomba od modré, kterou Kašík zachytil lapačkou. Po vyrovnání počtu hráčů na ledě podobně udeřil i Zlín, když Šlahař a Herman, vracející se z trestné lavice, také těsně míjeli. Následovalo hluché období, kdy se spíše urputně bojovalo.

To skončilo po neúspěšné ofenzívě Beranů, kteří málem překonali Růžičku, když puk poletoval kolem brankoviště, ale Bruslaři byli v práci s holí rychlejší než soupeř. V následující útočné akci čtvrté boleslavské formace ve zlínském pásmu v 31. minutě kotouč doputoval na modrou čáru k Ondřeji Dlapovi, jenž usměrnil puk do mezery u pravé tyčky Kašíkovy branky. Pro hosty mohlo být hůř, kdyby Bruslaře před bránou nezpracovávali obránci bezprostředně poté i během dalšího oslabení Beranů. Pár minut před sirénou mohl Zlín vyrovnat, když se před Růžičku dostal Pavel Sedláček, jenž při souboji o puk v předbrankovém prostoru mohl zamířit do poloprázdné brány, jenže v těžké pozici puk netrefil. Hosté začali být při chuti a to dráždilo domácí hráče, což vedlo k několika potyčkám. Pak na modré čáře došlo ke konfliktu mezi Žejdlem a Freibergsem, kdy hostující hráč poslal soka nevybíravě k zemi a následovala potyčka, v níž Freibergs vleže přišel o helmu a po níž oba kohouty sudí vyloučil.

Hra čtyř proti čtyřem na úvod poslední dvacetiminutovky sice nic zajímavého nepřinesla, ale krátce po ní Němeček vpádem do útoku tvrdě pálil jen do plexiskla za bránou, pak Kovačevič od modré do Kašíka. Bruslaři nadále hráli útočně, snad aby cestou nejmenšího odporu zabránili útokům hostů. Klid mohl přinést Látal, jenž byl u dorážky u pravé tyče, ale netrefil mezírku. Vzápětí selhal na druhé straně volný zlínský útočník, který z první netrefil odkrytou klec, a pak i Fořt, jenž vybojoval kotouč u mantinelu, ale trefil zblízka jen Růžičkovu vyrážečku, přesunutou bleskově do prostoru pod břevnem. V následující boleslavské přesilovce domácí Zohorna se Šťastným před Kašíkem neuspěli, navíc jim soupeř jednou ujel do brejku. Během kratičké přesilovky pěti proti třem Skalický trefil levou tyč Kašíkovy brány. V 49. minutě se ale domácí přesto radovali, protože nekrytý Lukáš Žejdl si počkal u pravé tyčky na přihrávku a puk zasunul do prakticky prázdné brány, neboť Kašík nemohl stihnout zasáhnout včas.

Hosté vrhli vše do útoku a pěknou příležitost měl Freibergs, kterého šanci vytěsnil Růžička špičkou betonu. Boleslav vyčkávala na chyby a ujížděla do brejků. Jeden takový předvedl opět Žejdl, jenž přenechal kotouč Šťastnému, který však zblízka přestřelil. V dalších momentech tentýž hráč dokonce nastřelil další tyčku. Pár minut před koncem došlo u mantinelu k faulu na Kousala, která vedla ke rvačce Flynna s Freibergsem a hrálo se ve čtyřech. Ale ne na dlouho, neboť za katr šel další domácí hráč. Atmosféra na ledě i v hledišti vřela, avšak domácí oslabení zvládli odehrát skvěle, třebaže se Nosek snažil propálit Růžičku přes jeho betony a později z mezikruží skrz horní část výstroje. Po skončení přesilovky si hosté vybrali oddechový čas a zkusili téměř čtyři minuty před koncem hru bez gólmana. Noskovu ránu hned po vhazování však Růžička zachytil lapačkou. O vypjaté momenty nebyla nouze ani během této části a vylučovalo se za rvačky. Zlín i tak držel útočné pásmo, než jim ale dvě a půl minuty před koncem ujel David Šťastný, který si vychutnal zásah do prázdné brány. Za rozhodnutého stavu se již zápas jen dohrával.

Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): Já s hodnocením kolegy souhlasím. Jsme tady popáté a říkáme v podstatě to samé. Chci říct, že mám ke Zlínu jako klubu respekt, a že ta série proběhla férově. Myslím si, že jsme byli šťastnější, když jsme v nějakých zápasech dali ten gól navíc. Jinak kdyby postoupilo kterékoliv mužstvo, tak se vůbec nedivím.

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): Moc jiné hodnocení oproti celé sérii to nebude. Byl to zase vyrovnaný zápas. V první třetině jsme vedli, ve druhé třetině jsme paradoxně měli hodně gólových šancí, ale domácí to otočili. Pak jsme se samozřejmě snažili udělat cokoliv, včetně power-play, ale brankář Růžička nic nepustil. Nicméně, myslím si, že to byl zase dobrý hokej z obou stran s maximálním nasazením a na obou stranách bylo dost gólových příležitostí. Myslím, že se to muselo líbit. Klobouk dolů před všemi hráči, kteří byli toho účastni.