16. 10. 2016 | Lukáš Chuchválek

Zápas s Libercem skončil pro Bruslaře bez gólu i bez bodů

13., neděle 16. 10. 2016
Ml. Boleslav - Liberec MBL - LIB
M l. B o l. - Zápas s úřadujícím mistrem se odehrával ve velikém tempu, k němuž přispěl brzký přesilovkový gól libereckého Bulíře. Bruslařům proto nezbývalo než hrát aktivně, ale vyrovnání přes mnohé šance, zvláště v první třetině, nepřicházelo. Naopak v závěru druhého dějství soupeř zvýšil na 2:0. Nulová produktivita hráčů Mladé Boleslavi byla nakonec v závěru utkání potrestána třetím gólem.
Ml. Boleslav: Lukáš – Stříteský, T. Voráček, Hanzlík (C), Kurka, Kučný, Trončinský, Pastor – Látal, Vampola, Lenc – Pospíšil, Urban, Pabiška – Hyka, Klepiš, Jiránek – Ďurač, Musil, Jonák.
Liberec: Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Vitásek, Pyrochta, Mojžíš, Jánošík – Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Radivojevič (C), Bulíř, Ordoš – Bartovič, Vantuch, Svačina – Vlach, Špaček, Stránský.
Branky a nahrávky: 6. Bulíř (Krenželok, Šimek), 39. Lakatoš (Derner, Jelínek), 47. Svačina (Bartovič). Rozhodčí: Hodek, Úlehla – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 015. Střely na branku: 26:31. Zblokované střely: 5:9. Hity: 19:11. Vhazování: 46:34. Průběh utkání: 0:3.

Utkání nastartoval boleslavský Radan Lenc, který neváhal a pálil, jakmile k tomu dostal příležitost, avšak Ján Lašák situaci zvládl. Bruslaři měli i poté pár příležitostí, než se probudili k útokům i hosté, jejichž snahy byly též neúspěšné. Dokud na konci 5. minuty neusedl na trestnou lavici Ďurač. Hosté přesilovku za pár sekund využili, když měl před sebou odkrytou branku nikým nehlídaný Michal Bulíř. Bruslaři však byli tímto inkasovaným gólem vyburcováni k větší aktivitě a brankář Lašák se musel potýkat s nepřesnou zvednutou bombou Stříteského a následně s akcí Látala a Lence. Pak nastala situace, kdy Lašák po zákroku zanechal puk kousek před brankovou čárou a Liberečtí měli velké štěstí, že se k němu nedostali dříve hráči Mladé Boleslavi. Pro domácí zřejmě největší šance na vyrovnání v první třetině.

V následujících momentech od 10. minuty měli při rychlé hře nahoru dolu šance domácí i hosté s tím, že se Liberec poněkud snadněji dostával do útočného pásma, jeho hráči totiž číhali na chyby. Za zmínku stojí šance Urbana a Pospíšila, kdy se nepovedla finální přihrávka, takže druhý jmenovaný nedostal možnost zakončovat do prázdné brány. Po ní si hru v početní výhodě vyzkoušeli i mladoboleslavští hokejisté, kteří ji na rozdíl od svého soupeře využít nedokázali, neboť hosté velmi dobře zahušťovali prostor před brankou. Krátce po skončení svého trestu vystartoval hostující Ševc do útoku a prověřil Lukášovu pozornost. V závěru zlobil domácí obranu i Jaroslav Vlach.

Rychlé tempo přinesl i vstup do druhého dějství, které okořenila liberecká přesilovka, v níž se činil nejvíce Bulíř. Po jejím skončení dostal parádní nahrávku Tomáš Urban, proti jehož dloubáku se musel Lašák činit. Dobrou šanci měl i Lenc. Na druhé straně pálil do Lukáše velmi prudce Stránský. Lašák měl potom plné ruce práce i proti pumelici od Trončinského, kdy se chystal k dorážce Musil, avšak udržel puk. Po takových situacích začali obránci přitvrzovat a činit se museli i rozhodčí, aby se hráči obou celků nepoprali. A v takovém tempu začali hráči kupit chyby. Jelínek zůstal nehlídaný na kruhu a nadvakrát se snažil dostat kotouč za Lukáše, jenž jeho druhý pokus zmařil skvěle holí.

Další hrubka následovala ve 31. minutě, když liberecký Vantuch využil chyby boleslavského obránce na modré a prudkou ranou trefil břevno. Sudí se však museli poradit s videorozhodčím, zda se puk neodrazil za brankovou čáru. V této fázi měl brankář Lukáš mnohem více práce než jeho protějšek na opačné straně kluziště, a to hlavně zásluhou Radivojeviče, Lakatoše a Krenželoka, kteří na něj nevyzráli, jakkoliv jejich šance vypadaly nebezpečně. Mladé Boleslavi neusnadňovalo situaci ani rozestavění libereckých hráčů na modré, přes něž se jen s obtížemi dostávali do jejich třetiny a když už, tak jen na velmi krátkou dobu. Hra na jednu bránu nakonec vedla ke gólu do šatny na 0:2, o který se postaral Dominik Lakatoš, jenž objel bránu a u levé tyče poslal puk za Lukášova záda.

Šanci na snížení dostali domácí hned v úvodu posledního dějství, a to hned dvě početní výhody po sobě. Lašák během nich změnu skóre nedopustil, ačkoliv byla Boleslav velmi aktivní. Po vyrovnání hráčů na ledě v krátké mezeře mezi oběma tresty měl Pospíšil stoprocentní tutovku, když minul poloodkrytou klec. Během druhé přesilovky dokonce Boleslav ani nestřílela. Tato neproduktivita byla potrestána ve 47. minutě, když hosté využili chyby brankáře v rozehrávce za bránou. Bartovič poslal puk, který jej trefil, na volného Vladimíra Svačinu, kterému jenom stačilo zamířit do prázdné prány.

V tomto momentě už bylo prakticky po zápase a hrálo se v o něco mírnějším tempu než dosud. To dosvědčovala i liberecká přesilovka, kdy už hosté spíše šetřili síly a soustředili se jenom na udržení nuly. Tu mohl Lašákovi vzít Urban, jehož skákavá střela svištěla brankovištěm. Pět minut před koncem nadzvedl diváky ze sedaček Jan Lukáš svým riskantním vyjetím, které málem potrestal Špaček. Ačkoliv Boleslav tři minuty před koncem zrychlila trochu tempo, do zaznění sirény zůstal stav 0:3.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): Bylo důležité, kdo dá v tomto zápase první gól. Liberec to nakoplo, nás to srazilo, byli jsme pak hodně křečovití. Hosté tedy získávali jistotu a vrátili se k loňskému projevu. Ve třetí třetině jsme sice chtěli, moc jsme chtěli, ale ten druhý gól do šatny nás srazil a byl pro nás tím hřebíčkem do rakve. Liberec si vítězství zasloužil, nás předčil v osobních soubojích a utkání kontroloval až do konce.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Odehráli jsme velmi disciplinovaný zápas, a to jak na ledě, tak i co se týče počtu vyloučených a dodržování taktiky. Poučili jsme se tedy ze zápasu s Litvínovem, kde jsme také nebyli horším týmem, ale byli jsme často vylučovaní a prohráli jsme. Ve zlomových situacích nás podržel Jánko Lašák, za jehož nulu jsme bojovali až do konce.