15. 2. 2019 | Lukáš Chuchválek

Zápas se Spartou opět rozhodl jediný gól, padl v závěru

44. (O2), pátek 15. 2. 2019
Ml. Boleslav - Sparta MBL - SPA
M l. B o l. – V zápase 44. kola Tipsport extraligy se Bruslaři utkali s pražskou Spartou, s níž při minulém měření sil prohráli o gól. Góly nepadaly ani tentokrát a oba celky se opět prezentovaly urputnou obranou, kterou soupeř vyztužil při nočním tréninku, nařízeným jejich lodivodem Uwem Kruppem. Nakonec necelou minutu před koncem rozhodl hostující Jiří Smejkal.
Ml. Boleslav: Růžička – Bernad, Pláněk, Kotvan, Kurka, Dlapa, Kovačevič, Němeček – Skalický, Klepiš (A), Vondrka (C) – Pabiška, Žejdl, Najman – Zohorna, Musil, Látal – Flynn, Knotek, Kousal
Sparta: Machovský – Dvořák, Košťálek, Piskáček (C), Voráček, Kalina, Blain, de la Rose – Beran, Sill, Smejkal – Jarůšek, Klimek, Bukarts – Buchtele, Pech (A), Forman (A) – Kudrna, Klíma, Rousek
Branky a nahrávky: 60. Smejkal (Piskáček, Sill). Rozhodčí: Šír, Horák – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 837. Střely na branku: 22:24. Zblokované střely: 11:7. Hity: 4:4. Vhazování: 19:34. Průběh utkání: 0:1.

Už po první minutě zápasu se do šance hnali Pražané, avšak šanci promarnili. K vidění byly urputné osobní souboje o puk a utkání získávalo rychle potřebné grády. Přišly příležitosti, kdy hostující Zach Sill trefil jen plexisklo za bránou a domácí Pavol Skalický nevyzrál na houževnatě bránícího sparťanského hráče, který pomohl vyjetému brankáři Machovskému. Největší šance v první desetiminutovce měli boleslavští Zohorna a Látal, kteří se snažili zblízka propálit zhuštěný prostor před Machovským a chybělo jim jen trochu štěstí, aby uspěli. Sparťané v protiútoku později úspěšní nebyli a přišli o kotouč. V půlce první třetiny byl více aktivní celek z hlavního města, avšak trápila je nepřesnost v zakončení.

Od 12. minuty byli aktivnější zase spíše Bruslaři, avšak Vondrka nemířil přesně. Pak Němeček na vlastní modré čáře pohotově najel do střely soupeře a zmařil mu rozjezd. Z bezprostřední blízkosti ohrozil nulový stav skóre Jakub Klepiš tím, že vlétl přímo před brankoviště a bez přípravy trefil pukem jen brankáře. Pět minut před sirénou si nedovoleně počínal Buchtele a podrazil hokejkou unikajícího boleslavského hráče. V přesilovce ale zariskoval Kotvan za vlastní bránou, když si nepohlídal dotírajícího forčekujícího hráče a přišel o puk. Hosté však příležitost nevyužili a na druhé straně mohl střílet Knotek, jenže mu rána z kruhu nesedla. Minutu před odchodem do kabin hostující Piskáček mohl skórovat, jeho tvrdou ránu ale zachytil Růžička. Dvacetiminutovka, ve které zářili brankáři a obrany, žádný gól nepřinesla.

Druhou třetinu začala Sparta přesilovkou, kdy se těžko prokousávala přes urputně bránící domácí hráče. Rozruch v publiku způsobil nejprve svou dělovkou Jan Košťálek, poté čárový sudí odpískáním ofsajdu Boleslavi, která se dostávala do brejku. Nedlouho poté hráli hosté další přesilovou hru, v níž byli hosté o poznání aktivnější a Růžička se potýkal s ránou Rouska, tvrdým úderem od Bukartse či s ex-boleslavským Richardem Jarůškem, který z bezprostřední blízkosti netrefil poloprázdnou bránu. Po skončení početní nevýhody udeřili na druhé straně domácí a jeden Bruslař byl faulován při útočné akci, kterou musel přezkoumat videorozhodčí, podle kterého nepřešel puk brankovou čáru. Svou přesilovku ale nesehráli Boleslavští dobře. Po jejím skončení se v emocích do sebe pustili u mantinelu šťouchanci a ostrými slovy Jan Košťálek s Oscarem Flynnem.

Krátce poté byl Lukáš Klimek ostře faulován Jiřím Kurkou, jenž byl vyloučen, což dostalo publikum do varu. Po vhazování ujel jiný boleslavský hráč do brejku, avšak byl dohnán a nezakončil. Většinu trvání přesilovky se Pražanům nedařilo usadit se v pásmu domácích, ale Jan Růžička krátce po jejím skončení musel čelit tvrdé ráně do výstroje z krátké vzdálenosti. Blízko byl i Piskáček a jeho spoluhráči, s nimiž měl Růžička a celá obrana rovněž plné ruce práce, když čelil jeho výstřelu z mezikruží. Tím sparťanský tlak ustal a díky zachycenému puku od Oskara Flynna se mohl napřáhnout Knotek, jenž těsně netrefil. Po přerušení se junior Flynn ještě ujal role zlého muže provokacemi sparťanského kapitána Piskáčka. Domácí pak v jeden moment před sirénou měli štěstí, že se dvěma sparťanům nepodařilo využít chyby v obraně, poté smolně ztratil brejk Skalický, jemuž položil hostující bek hokejku do výstřelu. Druhá třetina, v níž byla daleko ofenzivnější Sparta, tak opět končí bez branek.

Bruslaři do posledního dějství vstoupili s větší aktivitou, kterou v té předešlé příliš neoplývali, a tlakem si vynutili faul soupeře. Při přesilové hře střílel od modré David Bernad, ale zastavil ho Machovský. Špatnou souhru domácích mohl využít Lukáš Rousek, jenž byl dostižen dvěma mladoboleslavskými hráči a odstaven za bránu. Po vyrovnání počtu hráčů na ledě došlo k zajímavé situaci, kdy se puk odrazil od helmy bránícího hráče do vzduchu a dopadl do brankoviště Machovského, odkud došel na brankovou čáru, odkud ho hostující bek vyškrábl. Sudí musel nechat celou situaci prozkoumat u videa a ač zprvu ještě bezprostředně po akci rozpažil, u videa se dověděl, že neuznání gólu bylo správné. Situace však probudila skomírající atmosféru u publika. Sparta potom zaútočila a Forman ztroskotal na Růžičkových betonech. Pak se hra vrátila před Machovského a Klepiš z dorážky nedokázal nasměrovat puk do sítě a trefil gólmana.

Boleslav pokračovala v tlaku a ve slibné pozici se ocitl po souhře spoluhráčů Žejdl, jemuž ale příhra nesedla a nezakončil. Od 50. minuty se vytrácel náboj a hru kouskovala častá zakázaná uvolnění. Trochu vzruchu do hry přidal Klimek, jenž byl ale s pukem zahnán do rohu kluziště a nevystřelil. Už to vypadalo, že se bude prodlužovat, ale 45 sekund před koncem napřáhl v předbrankovém prostoru hostující Jiří Smejkal, který rozhodl toto vyrovnané utkání. Boleslav se snažila ještě o závěrečný tlak a Dlapa netrefil jedinou šanci, která z něj vyplynula. Sparta si tak z Mladé Boleslavi odváží všechny tři body.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Bylo to sice bez gólů, ale byl to velmi dobrý hokej. Byl strašně rychlý, nám se to na střídačce líbilo, v maximálním tempu. Kdyby k tomu přibyly nějaké góly, tak by ten zápas byl excelentní. Bohužel jsme prohráli v poslední minutě a štěstí se k nám nepřiklonilo.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Já myslím, že se hrál velmi atraktivní hokej pro fanoušky, oba týmy hrály velmi dobrý, bruslivý a fyzicky náročný hokej. My měli hned na úvod šanci z nájezdu, ale šance měla i Boleslav. Bylo tam mnoho blokovaných střel a byly tam i momenty, kdy se mohl prosadit jeden i druhý celek. Postupem času bylo zřejmé, že rozhodne jediná povedená střela. Nakonec jsme v závěru byli šťastnější my. Jsme rádi za tři body, jsem na hráče pyšný, bojovali velmi dobře. Takovýchto zápasů jako proti Mladé Boleslavi ale musíme odehrát více.