1. 4. 2016 | Vojtěch Tůma

Ani napodruhé to nevyšlo, Liberec rozhodl v poslední třetině

SF2 (TV), pátek 1. 4. 2016
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c - Dá se říci, že v první třetině Bruslaři opravdu z minima vytěžili maximum. Liberec byl jednoznačně lepším mužstvem, svého soupeře vysoko přestřílel a v šesté minutě se zaslouženě ujal vedení. Mladoboleslavským hokejistům ale k vyrovnání stačila jedna vážnější příležitost, v osmnácté minutě se prosadil Jarůšek. Prostřední perioda, která už nabídla vyrovnanější hokejovou partii, patřila obráncům. V jejím úvodu domácím vedení vrátil Šimek, Středočeši ale znovu dokázali odpovědět, když dvojnásobnou početní převahu využil Marek Trončinský. Poslední dějství Bruslaři nezačali špatně, ze své aktivity ale nevytěžili zhola nic, naopak Tygři proměnili všechny své šance, a po vítězství 5:2 tak zvládli i druhé domácí utkání. Už v pondělí se ale série stěhuje do města automobilů a svěřenci Františka Výborného určitě udělají vše pro to, aby se do Home Credit Areny ještě alespoň jednou vrátili!
Liberec: Lašák – Ševc, Šimek, Mojžíš, Derner, Výtisk, Vitásek, Plutnar – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Krenželok, Lakatoš, Valský – Vlach, Jonák, Stránský – Ordoš
Ml. Boleslav: Rittich – Voráček, Stříteský, Rýgl, Trončinský, Kučný, Robar – Lenc, Klepiš, Klimenta – Pacovský, Urban, Hyka – Pabiška, Bárta, Jarůšek – Kubica, Hruška, Látal – Ďurač
Branky a nahrávky: 6. Vampola (Šimek, Bakoš), 22. Šimek (Bakoš, Radivojevič), 51. Radivojevič (Lakatoš, Šimek), 52. Bakoš (Vampola, Radivojevič), 54. Krenželok (Birner, Vampola) – 18. Jarůšek (Lenc), 33. Trončinský (Urban). Rozhodčí: Fraňo, Hradil – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500. Střely na branku: 39:28. Zblokované střely: 5:9. Hity: 42:22. Vhazování: 48:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2.

Od úvodních minut druhého klání semifinálové série měli více ze hry domácí Tygři. Rittich si ve třetí minutě musel připsat hned dva dobré zákroky, nejprve jej dorážkou z bezprostřední blízkosti pořádně vylekal mladičký Lakatoš, o pár vteřinek později z levého kruhu vypálil Radim Šimek, boleslavský brankář byl ale v obou případech pozorný. Netrvalo to dlouho a po šťastném odrazu se sám na hostující svatyni řítil Valský, ani jeho prudká rána k pravé tyči ale neslavila úspěch. V čase 5:49 se už Liberci podařilo skórovat, trestuhodně neobsazený Šimek se dostal až ke střele z mezikruží, Rittich ještě zvládl zasáhnout, na následnou dorážku z hole Petra Vampoly už byl ale krátký.

Boleslavským hokejistům chyběl klid v rozehrávce, nutno ale vyzdvihnout perfektní bránění středního pásma v podání Tygrů, díky čemuž se Bruslaři ke střeleckým pokusům dostávali opravdu jen zřídkakdy. Po vyloučení Kučného měl nejlepší celek základní části k dispozici svou první přesilovku, hosté ale díky své obětavosti a dobré práci Davida Ritticha celou dvouminutovku přestáli bez další pohromy. Neproměněné příležitosti mohli domácí sakramentsky mrzet, v osmnácté minutě se Bruslaři vůbec poprvé zabydleli v obranném pásmu svého oponenta a hned z toho byl vyrovnávací gól. Lencův pokus vyrazil nepříliš jistý Lašák jen před sebe, kde jako dravá šelma číhal Richard Jarůšek, který si šikovně počkal a z více jak poloviny odkrytou branku bez problému trefil – 1:1!

Hned na začátku prostřední dvacetiminutovky dostali Tygři k dispozici přesilovou hru, čtveřice boleslavských bojovníků odváděla dobrou práci, po několika nepřesnostech v kombinaci se domácímu týmu ale přeci jen podařilo získat ztracené vedení zpět. Nenápadné nahození z hole Radima Šimka měl sice Rittich pod kontrolou, nakonec si ale kotouč smolně srazil do vlastní branky. Svou první početní převahu měli hosté k dispozici až na prahu sedmadvacáté minuty, do dvou nadějných příležitostí se prodral Klimenta, gólman Lašák byl ale připraven. V polovině druhé třetiny si Mladá Boleslav vypracovala souvislejší tlak, Stříteského ukryté nahození vyrazil slovenský gólman v dresu Severočechů jen před sebe, Pacovskému ale v dorážce zabránil důsledný Ševc.

O pár okamžiků později dostali hosté k dispozici převahu dvou mužů v poli. Jejich kombinace dlouho postrádala nějaký nápad, po uklidňujícím oddechovém času se ale na modré čáře puku ujal Marek Trončinský a nekompromisní pumelicí do horního růžku liberecké pokladnice propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:2! Nechybělo mnoho a Bruslaři se poprvé v utkání mohli dostat do vedení, Bárta přesným pasem oslovil Lukáše Pabišku, ten však v obrovské šanci před prázdnou brankou trestuhodně minul. Konec prostředního dějství nabídl ještě jednu početní převahu Tygrů, ta ale zůstala nevyužita, a do kabin se tak znovu šlo za nerozhodného stavu 2:2.

Na startu třetí třetiny se hra bez vážnějších šancí přesouvala z jednoho konce kluziště na druhý, vše ve třiačtyřicáté minutě utnul Urban, který natáhl svou dlouhou hůl a vystihl rozehrávku domácího týmu, na to konto se sám před Lašákem ocitl aktivní Jarůšek, skulinku v postoji libereckého gólmana ale nenašel. Bruslaři poctivě bránili a podnikali nebezpečné protiútoky, přečíslení tří proti dvěma zakončil Hyka, téměř vzápětí nebezpečně pálil Rýgl, liberecký gólman si nepočínal úplně stoprocentně, obě situace ale přestál. Rittich byl dlouho bez práce, to se ale krátce po neúspěšné boleslavské přesilovce změnilo, rychlé přečíslení nekompromisní ranou pod břevno zakončil Branko Radivojevič.

Od Tygrů to ale zdaleka nebylo vše, puk se v útočném pásmu dostal k Martinu Bakošovi, který se s ním po povedeném sólu dostal až do prostoru mezi kruhy, odkud přesnou ranou k tyči nedal Rittichovi šanci zasáhnout – 4:2. Netrvalo to dlouho a mladoboleslavský gólman musel kotouč ze sítě lovit už popáté, po sporném vyloučení Lukáše Pabišky hráli Tygři přesilovku, kterou po Birnerově nahrávce využil na hranici brankoviště operující Lukáš Krenželok. Tento výsledek byl pro boleslavské hokejisty možná až příliš krutý, v samotném závěru ještě vzplály emoce po nesportovním zákroku Michala Řepíka, žádné vyšší tresty ale sudí udělovat nemuseli.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Jsem spokojený s výsledky domácích zápasů, protože jsme udělali důležité dva kroky. Šlo o těžké duely, ale nic lehkého jsme ani nečekali. Dnes jsme rozhodli až ve třetí třetině, což je věc, která nás provází celou sezonu. Když vydržíme v trpělivé hře, tak jsme těch zápasů rozhodli takto už několik. I přes slabší pasáž po vyrovnání soupeře na 2:2 jsme utkání zvládli, takže jdeme s relativně klidnou hlavou a dobrým sebevědomím do toho dalšího.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): My jsme dneska první třetinu doslova přežili, protože v ní byl soupeř jednoznačně lepší, ale dopadla pro nás velmi dobře. Ve druhé jsme byli o chloupek lepší zase my, měli jsme tam dvě tři tutové šance, ale bohužel jsme je neproměnili. V polovině třetí třetiny jsme nevyužili přesilovou hru a pak jsme dostali gól, který nás načal v tom, že jsme hru otevřeli a dostali pak ještě další branky. Výsledek 2:5 je na jednu stranu krutý, na druhou stranu to mohlo být po první třetině 0:5 a nemohli bychom se tomu divit.