20. 3. 2022 | Zdena Bobková

Boleslav otočila druhé čtvrtfinále v Hradci a srovnala sérii na 1:1

ČF2 (ČT), neděle 20. 3. 2022
Mountfield HK - BK Mladá Boleslav MHK - MBL
H r. K r á l o v é – Boleslav si nepohlídala začátek duelu, kdy dovolila Hradeckým dvě chyby v obraně a domácí tyto šance beze zbytku využili a po čtyřech minutách vedli už 2:0. Domácí poté navíc hráli i dlouhou pětiminutovou přesilovku, ale Bruslaři jejich tlak ustáli. Do druhé třetiny Boleslav vlétla, předvedla energii a skvělý pohyb. Přesnými trefami Lintuniemiho a Luntera v rozmezí dvou minut navíc srovnala i gólové skóre. Třetí třetina byla nesmírně vyrovnaná z obou stran, ale gól přidala Boleslav, konkrétně Pavel Kousal, pro nějž to byl první gól v play off. Hradec už odpověď nenašel. Boleslavští tak srovnali sérii na 1:1 a čekají je teď dva domácí duely.
Mountfield HK: Novotný (55. Kiviaho) – Nedomlel, Blain, Kalina, Pavlík (A), Jank, McCormack, Pilař – Smoleňák (C), Lev (A), Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Scherbak, Lalancette, Kelly Klíma – Cingel, Koukal, Orsava
BK Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Ševc (C), Jánošík, Pláněk (A), Lintuniemi, Fillman, Moravec – Kotala, Bičevskis, Šťastný – Flynn, Najman, Kousal – Lunter, Fořt, Kelemen – Eberle, Knotek, Stránský (A)
Branky a nahrávky: 1. Jergl (Kalina), 4. Kalina (Cingel, Orsava) – 30. Lintuniemi (Kotala, Kelemen), 32. Lunter (Fořt, Kelemen), 48. Kousal (Najman). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Hynek, Rampír. Vyloučení: 5:4, navíc Stránský (MBL) 5 min. + trest do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 682. Střely na branku: 42:19. Zblokované střely: 19:9. Hity: 5:7. Vhazování: 36:31. Průběh utkání: 2:0, 2:3.

Zápas ještě pořádně ani nezačal a Boleslav po jedné akci zahrávala kotouč do bezpečí ke své brance, ale domácí Aleš Jergl přetlačil nedůrazného Martina Pláňka a ten poslal kotouč Krošeljovy mezi betony. Odehráno bylo 54 vteřin a Hradec vedl 1:0. Boleslav se oklepala poměrně rychle a tlačila na Novotného. Jenže domácí udeřili podruhé. Boleslav podruhé propadla v obraně a Hradečtí získali výhodu dva na jednoho. Lukáš Cingel vyzval ke střele Petra Kalinu, který se střelou do protipohybu Krošelje nemýlil. Utkání nabralo grády i v osobních soubojích, které postupně gradovaly. Vše nakonec vygradovalo zákrokem Jana Stránského, který zasáhl domácího Petra Koukala nedovoleným zákrokem a rozhodčí vylučovali. Mladoboleslavský útočník dostal vyšší trest a šel se do šaten svléknout.

Hradečtí měli v následující pětiminutové přesilovce nespočet příležitostí, dokonce nastřelili i tyč. Ale Boleslav tuto velice těžkou pasáž zvládla. Krátce poté se podrážením provinil Filip Pavlík a přesilovku si tak poprvé zahráli i Bruslaři. V ní se několika střelami zaskvěla především dvojice Flynn a Šťastný, jež zahrozil zejména střelou na bližší tyč. Po skončení přesilovky se o slovo přihlásili i domácí, konkrétně Krošelje nebezpečně prověřili Smoleňák s McCormackem. Domácí před koncem třetiny faulovali znovu, ale Boleslavští šanci na reparát nevyužili. Do kabin tak odcházel spokojenější domácí tým, který v danou chvíli vedl 2:0.

Bruslaři hned od začátku druhé periody zlepšili pohyb a řádně domácím zatápěli. Eberle si nabruslil před Novotného a zkoušel mu propasírovat kotouč mezi betony. Ale domácí gólman svou pozici udržel. Hradec nebyl stoprocentně koncentrovaný a tak sebevědomí, jako v úvodu duelu. Boleslavští se sice museli bránit domácí přesilovce, ale dokázali v ní i sami ohrozit Novotného.

Pro domácí pak ale přišla hodně studená sprcha. Nejprve si poměrně snadno najel do pásma Alex Lintuniemi, který střelou z vrcholu kruhu prostřelil Novotného. Po necelých dvou minutách bylo srovnáno. Po Jankově chybě se Bruslaři dostali do pásma, získali kotouč a Kelemen pak přihrávkou zpoza brány vyzval Mária Luntera, který prudkou střelou nad Novotného beton srovnal stav utkání. Hra se po vyrovnávacím gólu více uklidnila, oba týmy se s novou situací museli srovnat. V závěru zahrozili domácí, konkrétně Oksanen, který se dostal za obranu, ale jeho bekhendová střela nebyla přesná.

Boleslav svou aktivitu dokázala přenést i do třetí třetiny, hned v úvodní minutě se před Novotného procpal Kotala, ale byl faulován a vynutil si přesilovku pro svůj tým. Tu Středočeši nevyužili. Opět při vyrovnané hře to zkoušel Smoleňák. Jenže pak se role obrátily a přesilovku hráli i domácí. Ovšem rovněž bez využití. Pak ale přišla velká chyba v rozehrávce Hradce, které využil Pavel Kousal, který dostal nabito od Najmana a střelou z vrcholu kruhu dostal Boleslav střelou k tyči do vedení. Boleslav se vzápětí zbytečně oslabila. Hradečtí do přesilovky povolali oba z dvojčat Klímových. Boleslav dvě minuty ustála, ale Hradec je poté stále držel pod tlakem.

V závěrečných minutách bylo tempo hry opravdu vražedné. Domácí Boleslav drtivě přestříleli, Krošelj si byl ale v zákrocích jistý. Na druhé straně pak Novotný musel předvést poměrně akrobatický zákrok, při kterém se ale zřejmě zranil, a tak ho v brankovišti musel střídat finský gólman Kiviaho. Boleslav srdnatě bránila přechod před Krošelje. Minutu a půl před třetí sirénou si domácí vyžádali oddechový čas a po jeho vypršení už zůstal Kiviaho na střídačce. Hra se hodně kouskovala, ale stále se hrálo před Krošeljem. Boleslav ale vypjatý závěr utkání zvládla a za výhru 3:2 na hradeckém ledě srovnává stav série na 1:1.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Měli jsme výborný start do zápasu. Šli jsme rychle do vedení. Pak přišel důležitý moment, pětiminutová přesilovka, ve které jsme mohli zápas zlomit. Ale bohužel jsme si nepomohli. Ve druhé třetině přišla dvouminutová ztráta koncentrace, Boleslav srovnala a dostala nás do nepohody a chvíli jsme se z toho dostávali. Myslím si, že ve třetí třetině nás diváci hnali a šli jsme si za vítězstvím, ale bohužel jsme udělali chybu. Ze čtyř střel za třetinu dala Boleslav gól a nám už se to vrátit nepodařilo. Nedá se nic dělat, stav série je 1:1 a my se musíme připravit na další zápas.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): My jsme se na ten zápas chystali tak, aby nenastalo to, co nakonec v první třetině nastalo. Ať jsme pro to udělali, co šlo, tak jsme se toho nevyvarovali. Nechytli jsme začátek, domácí byli jednoznačně lepší, všude byli o krok dřív jak my. Zaslouženě šli do vedení 2:0. Bylo dobře, že jsme to zastavili, že to nepokračovalo, protože pak přišlo vyloučení, ve kterém jsme hráli pětiminutové oslabení. To bylo klíčové, protože jsme neinkasovali. Od druhé třetiny se to začalo srovnávat. Jsme rádi, že jsme byli šťastnějším týmem a že se nám podařilo vrátit se do zápasu a srovnat sérii.