28. 9. 2018 | Zdena Bobková

Boleslav otočila zápas se Spartou a slaví první domácí tři body

5. (O2), pátek 28. 9. 2018
Ml. Boleslav - Sparta MBL - SPA
M l. B o l. – Zápas to byl dlouhou dobu vyrovnaný, začalo se velice opatrně z obou stran. První se však z branky radovali hosté po přesném zásahu Kumstáta. Domácí však zvládli do druhé sirény vyrovnat tvrdou ránou Bernada a skvěle vstoupili do třetí periody, kdy po půlminutě otáčel skóre Orsava. Gólem do prázdné pak, stejně jako v Brně, pečetil Jakub Klepiš. Domácí tak potvrdili, že tři body z Brna, nebyla žádná náhoda.
Ml. Boleslav: Krošelj – Hanzlík (C), Bernad, Němeček, Pláněk, Dlapa, Kotvan – Orsava, Žejdl (A), Klepiš – Pacovský (A), Skalický, Vondrka – Šťastný, Musil, Látal – Pabiška, Najman, Procházka
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Gregorc, Košťálek, Piskáček (A), Delisle, Pavelka – Kumstát, Pech (A), Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna – Říčka, Vrána (C), Jarůšek – Smejkal, Sill, Černoch
Branky a nahrávky: 40. Bernad (Vondrka, Klepiš), 41. Orsava (Klepiš, Žejdl), 60. Klepiš – 23. Kumstát (Forman, Kalina). Rozhodčí: Hribik, Lacina – Lučan, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 679. Střely na branku: 29:24. Zblokované střely: 8:1. Hity: 3:7. Vhazování: 29:33. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Páteční 5. kolo Tipsport extraligy odstartoval počáteční hvizd v nezvyklých 15:00. Boleslav má ve zvyku v prvních minutách hry do svého soka takříkajíc „šlapat“ a nejinak tomu bylo i nyní. Zatímco Machovský na jedné straně musel zastavovat několik střel, Krošelj na straně domácích si jen hlídal kotouč a domácí obránce, kteří čistili prostor před ním. Ve slibné šanci se na úvod ocitl Pacovský, který pohotově vypálil po pasu Vondrky, ale Machovský si s jeho střelou i se štěstím poradil. A právě po faulu na Pacovského měli Bruslaři dvouminutovou výhodu, kterou ale nedokázali využít a hosté se celkem v poklidu ubránili. Naopak Sparta mohla zahrozit z protiútoku, když se kotouče ujal Říčka, který nedokázal ideálně zakončit. Chvíli poté se na modré napřáhl Pláněk a ostrou střelou prověřil Machovského. Poté se ale faulem provinili i domácí a na trestnou putoval Skalický. A hosté byli ve svých šancích mnohem nebezpečnější, Košťálkova jedovka od modré Krošelje protáhla a při střele a dorážce Jarůška stálo při Mladoboleslavských štěstí. I tak se ale domácí ubránili.

Boleslav se pak dostala do dalších potíží, když se musela bránit druhé sparťanské přesilovce. V ní si hosté opět vytvořili několik šancí. Pech protečoval kotouč až na Krošelje, ten ale jeho pokus vykryl levým betonem. Domácím se podařilo vyhodit, ale hosté rychle založili další protiútok, na jehož konci byl Piskáček, který projel do pásma a napřáhl, Krošelj ale změnu skóre nedopustil. Boleslav pak unikla prakticky jistému gólu, jelikož byl Krošelj mimo bránu, ale nikdo nezametl vyražený kotouč do brány. Pak se konečně trochu osmělili i domácí a ačkoli cesta do útoku byla kostrbatá, Musil se dokázal natlačit až před Machovského. Akce Kumstáta na druhé straně však byla nebezpečnější, ale Krošelj svou pravou tyč ubránil. V poslední minutě byl v solidní šanci Žejdl, který po vyhraném buly vypálil z první a zaskočil Machovského. První třetina tak skončila bezbrankově.

Sparta do druhé třetiny vstoupila ve velkém stylu a během první půlminuty mohla dát praktiky dva góly, ale ani Forman z bezprostřední blízkosti, ani Kumstát z větší vzdálenosti, Krošelje nepřekonali. Nicméně Sparta ve svém tlaku pokračovala a nakonec se kýžené branky dočkala a hlavními aktéry byli právě dva již dříve jmenovaní. Forman se dostal do zakončení, vyražený kotouč dostal na hokejku Petr Kumstát, který zakončoval do poloodkryté klece. Sparta od počátku druhé třetiny na ledě dominovala a byla ve výraznějších šancích. Skvělý zákrok předvedl Krošelj proti tvrdé střele, kterou od modré vyslal Pech. Dalším kvalitním zákrokem se pak boleslavský gólman prezentoval proti ráně Kudrny. Boleslav dávala hostům až příliš prostoru, čehož hosté s chutí využívali a stupňovali tak svou převahu na ledě.

Domácí se přece jen dostali do kousavějších šancí. Hned dvě po sobě měl Martin Pláněk, ale hostující gólman domácím radost nedopřál. Poté se po křídlech svezli Žejdl s Klepišem, přičemž prvně jmenovaný poslal parádní přihrávku, ale Klepiš nedokázal puk usměrnit za Machovského záda. Za vzájemnou potyčku si šli posedět Klepiš s Černochem a hra pokračovala ve čtyřech hráčích na obou stranách. Při sníženém počtu hráčů na ledové ploše měl od modré dobrou ránu Klimek, ale Krošelj ji dokázal zastavit betonem. Machovský si pak připsal další zákrok proti ráně Pacovského. V závěru třetiny měli domácí možnost přesilové hry. A ačkoli to tak zpočátku nevypadalo, tak hozenou rukavici využili. David Bernad v závěru přesilovky napřáhl v kruhu a trefil parádně pod břevno. I po druhé siréně se tak do kabin odcházelo za nerozhodného stavu, tentokrát ale za stavu 1:1.

Vstup do závěrečné periody byl ze strany domácích ideální. Bruslaři se dostali do pásma, Klepiš zprava posunul na Jakuba Orsavu, který propálil Machovského. Celkově působil úvod třetí třetiny ze strany Bruslařů velmi dobře. Sparta po druhé brance domácích musela hru více otevřít a hrozila z brejků. Kalina ani Piskáček ale Krošelje nepřekonali. A z brejků mohli zahrozit i domácí, konkrétně Klepiš s Žejdlem, ale prvně jmenovaný nedosáhl na přihrávku a slibná šance tak vyzněla naprázdno. Páteční hokej musel diváky ve ŠKOENERGO Aréně bavit, obzvláště třetí třetina byla hodně atraktivní a oba brankáři museli vytahovat jeden lepší zákrok za druhým. Boleslav navíc za faul Piskáčka měla další příležitost přesilové hry. V ní se v dobré šanci ocitl Pacovský, který po Žejdlově pasu zakončoval k tyči, ale Machovský mu nedal příležitost vyniknout. Domácí svou přesilovou hru nedokázali zužitkovat.

Sparta bušila do boleslavských obranných řad jako o život, přesto měli v závěru šance i domácí. Bernad vypálil od modré, ale ne s potřebným důrazem. Hanzlíkova střela byla pak spíše nutností, než aby mířila přesně. Hosté měli na závěr parádní šanci. Kudrna posouval Říčkovi, ale ten netrefil klec, když se Krošelj přesouval mezi tyčemi. Sparta si poté vyžádala oddechový čas a dvě minuty před třetí sirénou odvolala Machovského z brány. Gregorc nabil Kudrnovi a ten pálil z první. V další šanci Blainův pokus nepřešel přes Žejdla, který se vrhl do střely. Nic naplat, hra bez brankáře je riskantní, a Bruslaři, stejně jako v Brně, potvrdili, že v této disciplíně nemají problémy. Do prázdné brány tak pečetil tři body pro Boleslav Jakub Klepiš. Boleslav tak potvrdila vítězství v Brně i třemi body proti Spartě a bude se připravovat na nedělní duel s rivalem z Liberce.

Vladimír Čermák, BK Mladá Boleslav: Byl to vyrovnaný zápas. Myslím si, že utkání bylo zajímavé pro diváky. Chtěli jsme navázat na úspěch z Brna, aby si někteří nemysleli, že to byla náhoda. Chtěl bych poděkovat klukům, kteří podali obětavý výkon a plnili si svoje povinnosti. Až na některé chyby, které se v hokeji vyskytnou, tak si myslím, že jsme si vítězství zasloužili.

Jaroslav Nedvěd, HC Sparta Praha: My jsme sehráli podobný zápas jako proti Hradci, kdy jsme se dostali do vedení. První třetina byla vyrovnaná, pak jsme se dostali v přesilovce do vedení, a po tom gólu jsme malinko sundali nohu z plynu. Boleslav má v tomto zkušené hráče, kteří si počkali na naše chybky a převrátili ten zápas během jedné minuty ve svůj prospěch.