10. 10. 2021 | Adéla Kvapilová

Boleslav vynulovala Kladno a zůstává první

13. (ČT), neděle 10. 10. 2021
BK Mladá Boleslav - Rytíři Kladno MBL - KLA
M l. B o l. – Bruslaři se po povedeném zápase se Zlínem vrátili na domácí led, kde chtěli na páteční duel navázat. Od úvodního buly působili aktivněji a v sedmé minutě se radovali z první trefy. Během prostřední pasáže navýšili na 2:0. V závěrečném dějství vypadlo po nárazu plexisklo, což celé utkání o několik minut podrželo. To ale rozjetou Mladou Boleslav nezastavilo, těsně před sirénou se radovala potřetí. Brankář Gašper Krošelj, stejně jako Jan Růžička v utkání se ševci, pokryl všechny kladenské střely, a tak hráči v zeleném slaví výhru nad středočeským rivalem 3:0 a zůstávají na vrcholku tabulky.
BK Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Ševc (C), Moravec, Pláněk (A), Jánošík, Bernad, Šidlík – Kelemen, Fořt, Šťastný – Lunter, Najman, Kousal – Kotala, Claireaux, Raška – Eberle, Bičevskis, Stránský (A)
Rytíři Kladno: Bow – Kehar, Dotchin (A), Wood, Baránek, Donaghey, Suchánek (A), Nilsen – Hlava, Plekanec (C), Kristo – Dvořáček, Kubík, Beran – Račuk, Filip, Melka – Hajný, Pitule, Bláha
Branky a nahrávky: 7. Kelemen (Moravec), 22. Kotala (Šťastný, Claireaux), 58. Raška (Claireaux). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Lučan, Kis. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 379. Střely na branku: 36:21. Zblokované střely: 19:7. Hity: 6:16. Vhazování: 36:27. Průběh utkání: 3:0.

Úvod zápasu patřil Bruslařům. Hned v první minutě měl na hokejce nebezpečnou šanci Pavel Kousal, který se ocitl osamělý v mezikruží, nicméně rychlou střelou na Bowa ještě nevyzrál. Gólový účet otevřel v sedmé minutě jeho spoluhráč Miloš Kelemen, jenž dokázal vytěsněnou Moravcovu ránu od modré čáry dorazit za záda kladenského gólmana. Trenéři Rytířů ale s verdiktem sudích nesouhlasili, a tak zažádali o trenérskou výzvu. Rozhodčí po přezkoumání branku potvrdili, čímž Středočeši v bílém podle pravidel museli vyslat jednoho hráče na trestnou lavici.

Přesilová hra ale domácím nesedla a těsně po jejím konci málem inkasovali. Ke Krošeljovi najel Tomáš Plekanec, který si dokonce boleslavského strážce položil, nicméně přehodit jeho beton už v rychlosti nedokázal. V závěru počáteční periody Mladá Boleslav uzamkla Rytíře v pásmu a během silného tlaku si vybudovala zajímavé šance.

Druhé dějství začali domácí početní převahou z předešlé části hry. Po necelé půl minutě od vhazování se provinil Adam Kubík a Rytíři byli rázem ve třech. Bruslaři během dvojnásobné výhody našli správnou kombinaci a ve 22. minutě po nabídce Šťastného zaplachtila teč Jakuba Kotaly do kladenské sítě. O chvíli později mohl ještě navýšit Pavel Kousal, jenže Bow se stihl přesunout včas a letící touš vytěsnil.

Na opačné straně během přesilové hry slibně zakončoval Antonín Melka, nicméně ani on nedokázal vsítit první branku hostí. Následně se utkání dostalo do režie Bruslařů, kteří udávali tempo hry a Kladenské nepouštěli do větších příležitostí. Jelikož prostřední pasáž další branku nepřinesla, vedli po čtyřiceti minutách domácí 2:0.

Přestože Mladá Boleslav dohrávala početní výhodu, třetí periodu rozehráli lépe hosté. Blízko ke gólu měl Adam Kubík s Markem Račukem, který ale povyjetého domácího maskovaného muže nezaskočil. Ve 45. minutě se karta otočila, Bruslaři ujeli do přečíslení, ale celou akci překombinovali a poskakující puk si stáhl ležící Bow do lapačky.

Těsně po polovině závěrečné dvacetiminutovky hráči vysklili boční plexisklo, což celý zápas pozdrželo o několik minut. Hra po dlouhé odmlce pokračovala ve svižném tempu. Nicolas Hlava mohl ihned snížit nepříznivý stav, ale neposednou pryž zkrotit nedokázal. Kladno zahrozilo i při následné výhodě, avšak Krošelj i nadále udržel čistý štít. Rytíři nezahazovali zbraně a necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou odvolali gólmana. Hra s šesti hráči v poli branku nepřinesla. Navíc došlo k vyloučení na obou stranách, a tak se Bow vrátil zpět mezi tři tyče. V 58. minutě vyskočili fanoušci domácích znovu na nohy. Adam Raška vymetl střelou z mezikruží všechny pavučiny a zvýšil na 3:0. Mladá Boleslav tak ovládla středočeské derby a zůstává na nejvyšší příčce extraligové tabulky.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Náš nejlepší hráč byl gólman. Můžeme mu děkovat, že jsme to uhráli. Věděli jsme, že Kladno odehrálo výborný zápas v Pardubicích, pak přišel nepovedený zápas doma. Věděli jsme, že po tom výprasku od Plzně se budou chtít zlepšit a obzvlášť tady, protože je to trošku vyhrocené, je to derby. Neodehráli jsme úplně dobrou partii, neměli jsme nasazení, které bychom potřebovali, a díky tomu, že nás držel gólman a Kladno nedalo gól, jsme to uhráli. Nejsme spokojeni s výkonem, který jsme předvedli. Při vší úctě k soupeři si myslím, že na domácím hřišti dokážeme sehrát lepší výkon.

David Čermák (Rytíři Kladno): Po pátečním porážce 1:8 s Plzní jsme sem jeli s velkým respektem. Myslím si, že to bylo vidět i na naší hře, hlavně v první třetině. Od druhé třetiny jsme se zlepšili. Ve třetí třetině jsme měli několik šancí, ale ty jsme nevyužili. Bez gólu se bodovat nedá.