30. 10. 2015 | Vojtěch Drbohlav

Boleslavští hokejisté zdolali po tuhém boji Chomutov

15. (TV), pátek 30. 10. 2015
Ml. Boleslav - Chomutov MBL - CHM
M l. B o l. – V pátek večer bylo ve městě automobilů na programu střetnutí dvou tradičních rivalů. Málokdy se ale v historii stalo, že by se tyto celky potkaly za úplně běžných podmínek v rámci utkání základní části Tipsport extraligy. Do zápasu vstoupili mnohem lépe hráči Bruslařského klubu, ti byli po celou první třetinu jasně dominantnější, což dokazovaly i zásahy brankářů – David Rittich měl pouze dva. Do druhé třetiny ale nastoupili Piráti o něco lépe, paradoxně to ale byli znovu domácí, kteří navýšili své vedení. Jenže Piráti dokázali snížit gólem v přesilovce. I přes třaskavý a napínavý závěr ale Boleslavští skóre 2:1 udrželi a po výhře nad tímto rivalem se domácí aréna radovala skoro jako při úspěšných barážových bojích právě s Chomutovem.
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Robar – Jarůšek, Výborný, Pabiška – Látal, Ubran, Pacovský – Hyka, Žejdl, Lenc – Bárta, Hruška, Klimenta
Chomutov: Strmeň – Rutta, Jánošík, Rýgl, Dlapa, Šidlík, Mrázek, Bláha, Trefný – Hovorka, Červenka, Hřebejk – Pospíšil, Růžička, Vondrka – Chlouba, Kämpf, Tomica – Kaše, Dušek, Sklenář
Branky a nahrávky: 12. Hyka (Hruška, Ovčačík), 31. Klimenta (Stříteský, Rittich) – 33. Chlouba (Mrázek, Šidlík). Rozhodčí: Hradil, Polák – Belko, Hynek. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 778. Střely na branku: 34:25. Zblokované střely: 5:17. Hity: 15:13. Vhazování: 29:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Po nedělním debaklu na ledě vstoupili hokejisté Mladé Boleslavi do zápasu proti Pirátům aktivněji. Bruslaři měli tlak zejména v úvodní přesilovce, jenže tu neproměnili. Následně tvrdě dorážel z předbrankového prostoru Richard Jarůšek, jenže Jana Strmeně nepřekonal. Byli to stále Středočeši, kteří diktovali tempo hry. Do úniku se například dostal rychlý Martin Látal, jenže natrefil jen břevno chomutovské svatyně.

Sekundu po vypršení Bláhova trestu za nedovolenou výstroj dokonce ve ŠKOENERGO Aréně padl úvodní gól zápasu. Vstřelil ho Tomáš Hyka, navrátilec do sestavy, který bravurně ošálil gólmana bekhendovým blafákem. Po inkasovaném gólu dokázali Piráti trochu ožít. Roman Červenka dostal dobrou přihrávku, jenže si nestačil ideálně zpracovat puk. V dobré střelecké pozici, konkrétně v levém kruhu, se nacházel o pár minut později i Jakub Sklenář, ten ale Rittichovu branku minul. Z otočky se na druhé straně odhodlal k zakončení i Martin látal, jenže jeho střelecký pokus byl zblokován. Po jednom z vhazování se dostal ke střele pohotově Ctirad Ovčačík, Strmeň ale puk vyrazil, jenže pouze k Robarovi, který taktéž bez dlouhého rozmýšlení pálil, leč neúspěšně.

Do druhého dějství vstoupily oba celky opatrně, i nadále však byli lepší Bruslaři. Téměř na modré se dostal k puku Dominik Pacovský, který chtěl prověřit svou dělovkou chomutovského Strmeně. K němu se kotouč ale ani nedostal, protože ho zastavili bránící Piráti. Do úniku se dostal Martin Látal, tak jako to u něj bývá zvykem, jenže tentokrát se znovu vyznamenal Jan Strmeň v chomutovské kleci. Dobrou přihrávku obdržel na druhé straně kluziště Vladimír Růžička mladší, ale toho vychytal David Rittich. V obrovské šanci byl ale následně Stěpán Hřebejk, jenž trestuhodně nedokázal propasírovat puk mezi brankářovými betony a tyčí.

Známé hokejové řčení nedáš–dostaneš se opět přihlásilo o slovo. I když měl Chomutov předtím velmi dobrou pasáž hry, dostal se do brejku Tomáš Klimenta a přesnou střelou pod víko se nemýlil. Jenže Chomutovští dostali možnost zahrát si přesilovou hru, kterou také využili. Rittich zlikvidoval střelu od modré totiž tak, že ji vyrazil. Puk ale vystihl naprosto přesně Roman Chlouba, který už to se zakončením u pravé tyče neměl vůbec těžké. Piráti působili po vstřeleném gólu o něco aktivněji a svému soupeři významně zatápěli. Diváci také zhlédli velmi zajímavý pěstní souboj mezi Richardem Jarůškem a Adamem Jánošíkem. Oba kohouti si nedali vůbec nic zadarmo, bitka ale skončila o něco příznivěji pro domácího hráče s číslem 96, který poslal chomutovského hráče na led jako první. Další šanci měl na svědomí opět Martin Látal, jeho střelu z levého kruhu ale lapil výborným zákrokem brankář Strmeň.

Chomutovští hokejisté dostali možnost zahrát si v úvodu závěrečného dějství přesilovou hru, ve které byli hodně důrazní. Například Mrázkova dělovka od modré jen se štěstím pro domácí neskončila mezi třemi tyčemi. Jenže poté už toho hosté moc nevymysleli a v závěru Urbanova trestu dokonce vyzkoušel Strmeňovu pozornost Radan Lenc. Na druhé straně se o několik minut později prezentoval důraznou střelou z levého kruhu Pospíšil, na kterého si však počkal pozorný Rittich.

Piráti byli následně hodně důrazní při přesilové hře, například pálil Hovorka, jenže boleslavský brankář tuto situaci uhasil, když se stačil včas přemístit na správné místo. Při hře pět na pět ale zahrozili pro změnu Středočeši. Jmenovitě Richard Jarůšek, který důrazně několikrát dorážel, ale na Jana Strmeně si nepřišel ani tentokrát. Napětí se s blížícím se koncem zápasu postupně navyšovalo. Od modré zkusil uspět důrazný Hovorka, Rittich ale puk chytil a přerušil hru. Smolařem zápasu se ukázal být jednoznačně Martin Látal, který se z obrovské šance nedokázal jen o centimetry prosadit. Celou situaci musel potvrdit ještě videorozhodčí. V závěru zápasu mohl ještě hned dvakrát skórovat Dominik Pacovský, ale ani jednou nebyl dostatečně přesný. Severočeskému Chomutovu už v závěru nevyšlo ani odvolání gólmana, a tak se po poslední siréně radovali Boleslavští.

František Výborný, BK Mladá Boleslav: První třetina byla z naší strany velmi dobrá, chtělo to ale přidat alespoň ještě jeden gól. Poté jsme se utrhli na 2:0, ale dostali jsme zbytečný gól v oslabení. Mitja Robar tam v obranném pásmu zbytečně vyrazil a pak už neměl hráče. Nebyla to žádná super akce. Utkání tak bylo dramatické až do konce a my jsme rádi, že jsme Chomutovu vrátili porážku. U nich jsme v posledních minutách ztratili alespoň bod. Věděli jsme, že to bude boj, a to se potvrdilo.

Jan Šťastný, Piráti Chomutov: Připravovali jsme se na velmi těžké utkání a upozorňovali jsme mužstvo, že domácí na nás nastoupí a že se nás budou snažit dostat pod tlak, což se potvrdilo. Díky skvělému Honzovi Strmeňovi jsme do druhé třetiny šli s tím, že jsme měli šanci na zvrácení výsledku. V první třetině domácí dominovali a my se jen bránili. Ve druhé třetině jsme zlepšili hru, měli jsme lepší pohyb a byli jsme agresivní. Měli jsme spoustu šancí, ale udělali jsme chybu a dostali gól na 2:0. Poté jsme v přesilovce, ve které se všeobecně hodně trápíme, dali branku a věřili, že můžeme sahat po bodovém úspěchu. Ve třetí části jsme měli spoustu šancí, ale nevyužili jsme tři přesilovky. Když se vám tohle stane, nemůžete pomýšlet na vítězství.