17. 1. 2021 | Lukáš Chuchválek

Bruslaři doma těsně nestačili na Litvínov, jeho náskok doháněli pozdě

36., neděle 17. 1. 2021
Ml. Boleslav - Litvínov MBL - LIT
M l. B o l – Teprve podruhé v sezóně se střetly týmy Mladé Boleslavi a Litvínova. Na zápas 36. kola Tipsport extraligy s sebou hosté přivezli několik hráčů, kteří v minulosti v Boleslavi působili. Z nich nejvíce vynikl bývalý Bruslař Richard Jarůšek, který vsítil dva góly poté, kdy skóre otevřel Pavel Kousal. Bruslaři na svého soupeře dlouho nenacházeli recept, protože ten po otočení skóre ještě během první třetiny utkání kontroloval a nepřipouštěl zvrat. Naději vykřesal Brandon Alderson, jenže v průběhu třetí třetiny byl jediným střelcem, a tak doma Bruslaři těsně prohráli.
Ml. Boleslav: Růžička – Hrbas, Ševc (C), Moravec, Pláněk (A), Klikorka, Šidlík – Lunter, Cienciala, Šťastný – Jääskeläinen, Zbořil (A), Claireaux – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Alderson – Kotala
Litvínov: Godla – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Štich (A), Demel, Zeman – Jarůšek, Hanzl (A), Zdráhal – Lukeš, Hübl (C), Pospíšil – Látal, Žejdl, Petružálek – Zygmunt, Jícha, Helt
Branky a nahrávky: 5. Kousal (Flynn), 48. Alderson (Ševc, Bičevskis) – 10. Jarůšek (Hanzl, Zdráhal), 12. Helt (Jícha, Cibulskis), 25. Jarůšek (Hanzl, Balinskis). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Hynek, Votrubec. Vyloučení: 0:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 32:22. Zblokované střely: 14:7. Hity: 13:14. Vhazování: 30:29. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.

Do zápasu vstoupili aktivněji domácí a k první střele se záhy dostal Marek Hrbas, jehož prudkou střelu zblízka Denis Godla zachytil a přerušil hru. Severočeši však domácí přibrzdili ve vlastním oslabení, které skvěle odbránili. Avšak ve hře pěti proti pěti se Boleslavi na začátku dařilo a v akci, kterou nejprve zakončil zblízka Flynn, tentýž hráč zpoza brány poslal puk nehlídanému Pavlu Kousalovi, jenž ho z mezikruží střelil do odkryté části sítě. Krátce po této úvodní brance si Boleslav znovu zahrála přesilovku. V ní ale vůbec nevystřelili. Potom ale předvedli první nebezpečnou akci Litvínovští a do mezikruží vpadl Pawel Zygmunt, který se pokoušel usměrnit střelu, jenže obrana Boleslavi mu zabránila v přesném míření. Pěknou střelu si připsal i Aaron Irwing, a nejen ta svědčila, že inkasovaná branka hosty nabudila k větší aktivitě.

A ta se jim vyplatila v desáté minutě, když si před bránu stoupl Richard Jarůšek, jemuž stačilo zamést puk mezi betony Jana Růžičky. Na vyrovnání se snažil zareagovat David Šťastný svým zakončením u pravé tyče, ale když nedáš, dostaneš. Jícha v protiútoku vystřelil před bránu a Filip Helt ho tečí dorazil do brány. O vyrovnání se vzápětí pokoušel Oscar Flynn, ale Godla byl na místě. V obranném pásmu dostal od soupeře námaz exboleslavský Lukáš Žejdl, jenž s pukem přesprintoval celé kluziště, ale na Růžičku v tomto nájezdu nevyzrál. Do konce třetiny se Bruslaři pokoušeli srovnat, ale Litvínov jim to překazil vlastní aktivitou.

Na začátku druhého dějství chvíli trvalo, než byly k vidění nějaké útoky ať už Bruslařů nebo Severočechů. V 25. minutě však nečekaně udeřil opět Richard Jarůšek, jenž získal puk a v mezikruží prokličkoval mezi protihráči a střelou zblízka opět překonal brankáře. Hosté již vedli o dvě branky a víceméně pak kontrolovali utkání. Bruslaři se pokoušeli svými útoky ještě strhnout utkání na svou stranu, jenže se potýkali s nepřesnostmi. Do pěkného úniku se dostal Jakub Kotala, jenže v nájezdu si nepřišel na roztaženého Denise Godlu. Následně si Bruslaři zahráli třetí přesilovku. V ní byl nejblíže snižující brance opět Jakub Kotala, ale nebylo mu přáno. Přesto tato přesilová hra vypadala lépe než obě z první třetiny.

Ve 32. minutě se dopustil faulu Klikorka na Jarůška a bylo nařízeno trestné střílení. K němu se postavil sám faulovaný, ale svou šanci na hattrick přilišným kličkováním u levé tyče odmítl. O svou první branku se potom pokusil David Štich, s jehož ranou od modré si Růžička poradil. Následovalo několik minut, kdy se na ledě příliš mnoho nedělo. Pak tři minuty před koncem třetiny hrála Boleslav další přesilovou hru, při které však na zlepšení z té minulé nenavázali. Navíc Hrbas neudržením kotouče vyzval k nájezdu Lukáše Žejdla, jenž si sjel k levé tyči a nezakončil přesně, pro Boleslavské naštěstí.

Poslední dějství se neslo ve snaze Boleslavi nepříznivý stav zápasu zvrátit, ale Severočeši se dokázali bránit. Sami však měli problémy, když se nedařilo dostat puk z předbrankového prostoru, kde číhal Žejdl. Pak ale třetí boleslavská lajna mladíků pořádně zatopila hostujícímu brankáři, jenže gól z toho nebyl. Následující úder čtvrté lajny už ale byl úspěšný a zápas zdramatizoval svou přesnou střelou z mezikruží Brandon Alderson. Následně se dopustil faulu brankář Litvínova a Boleslav sehrála již svou pátou přesilovou hru v zápase.

Avšak ani tato nesplňovala přijatelné parametry, a tak Boleslavi nadále k vyrovnání chyběla jediná branka. Cienciala k ní byl hodně blízko a jeho střelu Godla lovil lapačkou u levé tyče už na brankové čáře. Videorozhodčí následně potvrdil, že puk brankovou čáru nepřešel zcela. Bruslaři se i nadále tlačili dopředu, ale bez gólového výsledku. Nějaké slibné šance měli i hosté, avšak ani ti se nedočkali radosti z potvrzení vítězství, které potvrdili až ubojovaným power-play v poslední minutě utkání. Chvilku napětí ještě přineslo posledních šest sekund, kterým předcházel boleslavský oddechový čas. Avšak ani během nich vyrovnání nepřišlo.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Říkal jsem si, že jsme dnes podali velmi špatný výkon. Z naší strany snesla nějaká kritéria až třetí třetina, ale to už jsme prohrávali o dvě branky a Litvínov se soustředil více na obranu. Ubránil to v obranném pásmu. My jsme dnes neměli ten drajv a ten pohyb, co bychom potřebovali. Se hrou jsme nebyli vůbec spokojení, ta hra byla komplikovaná, strašně složitá, až bych řekl profesorská. Myslím si, že by to proti jakémukoliv týmu v extralize, ať je na jakékoliv pozici, bylo bez šance na úspěch. Takže to byl od celého mužstva špatný výkon, i když jsme se v třetí třetině zlepšili, stačilo to na zkorigování toho výsledku, ale už to nestačilo na obrat. Litvínov si za důraz a za pohyb zasloužil vyhrát.

Vladimír Országh (HC VERVA Litvínov): Pro nás jsou to velmi důležité tři body od velmi těžkého soupeře. Začali jsme špatně, prvních deset minut jsme se vůbec nechytali, zachránil nás brankář. Dobře jsme hráli celý zápas oslabení. Pak jsme začali trochu jezdit, vypracovali jsme si náskok a měli jsme další šance, kdy jsme ten náskok mohli zvětšit. Domácí byli pořád nebezpeční. Dobře jsme odehráli oslabení, zachytal brankář a nakonec to bylo velmi těsně. Takže my jsme rádi za ty tři body, ale znovu byly fáze hry, kdy musíme být daleko důraznější, hlavně okolo naší brány a okolo mantinelů. Dneska nám to vyšlo, my jsme potřebovali zastavit sérii proher, kterou jsme měli, a jsme rádi, že se nám to podařilo.