5. 3. 2021 | Adéla Kvapilová

Bruslaři porazili Třinec a slaví postup do čtvrtfinále

51., pátek 5. 3. 2021
Třinec - Ml. Boleslav TRI - MBL
M l. B o l. – Konec základní části už klepe na dveře a s ním dochází k rozuzlení pozic v tabulce. Mladá Boleslav si v rámci 51. kola mohla proti Třinci zajistit jistý postup do čtvrtfinále. Do duelu, který se nakonec odehrál ve ŠKOENERGO Aréně, vstoupili lépe Oceláři. Nicméně do konce úvodního dějství dokázala Mladá Boleslav srovnat a otočit na 3:1. V polovině zápasu se podařilo Zbořilovi navýšit, posléze se už prosazovali pouze Třinečtí. Utkání nakonec udrželi a dovedli do vítězného konce Bruslaři, kteří tak slaví postup do čtvrtfinále.
Třinec: Kacetl (21. Štěpánek) – Gernát, Doudera, Freibergs, Musil, Jaroměřský, Adámek – Stránský, Rodewald, Růžička (A) – Kurovský, Marcinko (A), Hrňa – M. Kovařčík, Špaček, Chmielewski – Hrehorčák, Roman, Dravecký (C)
Ml. Boleslav: Růžička – Ševc (C), Šidlík, Bernad, Fillman, Dlapa, Pláněk (A) – Kotala, Zbořil (A), Šťastný – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Szturc, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 4. Růžička (Freibergs, Adámek), 39. Hrňa (Adámek, Kurovský), 47. Gernát (Doudera, Stránský) – 11. Najman (Kousal), 15. Šťastný (Kotala, Růžička), 17. Najman (Flynn), 31. Zbořil (Kotala, Jääskeläinen). Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Frodl, Kis. Vyloučení: 3:2, navíc Růžička (TRI) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 23:27. Zblokované střely: 12:18. Hity: 18:9. Vhazování: 23:29. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4.

Začátek zápasu byl z obou stran opatrný. Jako první se drali do útoku Bruslaři, kteří se marně snažili o překonání Kacetla. Před ním se objevil Kousal, nicméně se svou střelou nepochodil. Ve 4. minutě přišlo signalizované vyloučení Mladé Boleslavi, které dokázali Oceláři během necelé půl minuty využít. Freibergs vyslal z modré přihrávku na levý kruh, kde číhal Martin Růžička, jenž svým projektilem překonal svého jmenovce v boleslavské kleci. Po inkasované brance vyrazil ke Kacetlovi Cienciala, avšak recept na jeho překonání nenašel. Následné minuty přinesly zajímavé akce na obou stranách, ale žádná ke gólu nevedla.

Těsně před polovinou úvodní periody šlápli Bruslaři na plyn a v čase 10:22 ze svého tlaku vytěžili branku. Kousal propašoval přes tři třinecké hráče přihrávku na Ondřeje Najmana, který kličkou a následným forhendovým zakončením oklamal Kacetla. Pár vteřin poté mohli Středočeši navýšit v početní převaze, během které nebezpečně pálil Flynn. Po skončení třineckého oslabení se opět před boleslavským gólmanem objevilo duo Růžička – Freibergs, na druhého jmenovaného aktéra zívala prázdná klec, avšak svou šanci spálil orazítkováním konstrukce. Gól nakonec přeci jenom padl, ale do sítě Ocelářů. Do útočného teritoria projel David Šťastný, jenž svou ránu umístil nad vyrážečku Kacetla. Po necelých dvou minutách se Mladá Boleslav radovala potřetí. Flynn prohodil kotouč na osamoceného Ondřeje Najmana, který bezproblémově trefil poloodkrytou svatyni. Do sirény už branka nepadla, a tak byl stav po první části příznivější pro Bruslaře.

Na počátku prostřední třetiny došlo na straně Třince k výměně gólmanů, hrací plochu opustil Ondřej Kacetl, naskočil Jakub Štěpánek. Ve 22. minutě usedl za katr Cienciala, čímž nabídl Slezanům dvouminutovou početní výhodu. Během ní zahrozil Kovařčík, ale Růžička zachoval klidnou mysl a jeho pokus zneškodnil. Posléze se znovu přihlásili o slovo Bruslaři a několika pokusy otestovali novou tvář v třinecké brance. Na druhé straně ostře vypálil Musil, nicméně jeho projektil se mezi tři tyče nevešel. Po něm okusil střelu z osrého úhlu Marcinko, ale ani on neuspěl.

Ve 31. minutě se gólový účet rozšířil o další jméno, znovu z kádru Mladé Boleslavi. Během přesilové hry se v prostoru před Štěpánkem nejlépe zorientoval Adam Zbořil a navýšil skóre na 4:1. Oceláři se ale nechtěli s nepřízní utkání smířit, a tak se dále pokoušeli o překonání boleslavské opory. Nabídku Gernáta tečoval před gólmanem v zeleném Růžička, ale tato akce ještě úspěšná nebyla. Parádní souhra se Třinci podařila na sklonku 39. minuty, když Erik Hrňa přenechal puk na pravém kruhu Adámkovi, který mu ho obratem naservíroval na hokejku. Třineckému forvardovi tak nastálo nic v cestě a pohotově zakončil.

Úvod třetí dvacetiminutovky byl celkem svižný. Aktivněji se postupem času začali prezentovat Slezané, kteří chtěli dvoubrankové manko smazat. Jejich snažení se jim ve 47. minutě vyplatilo. Doudera poslal kotouč podél modré lajny na Martina Gernáta, jenž dělovkou vyzrál na Růžičku. Na snižující branku se z řad Bruslařů snažil odpovědět Fillman, po něm ještě štěstí okusil Jääskeläinen.

Následná hra se dařila více boleslavskému celku. Blízko k dobytí třinecké svatyně měl Šidlík s Flynnem. Poté si slibně počínal i kapitán Bruslařů Ševc. Jak se třetina blížila ke svému konci, žádný z týmů nechtěl chybovat. Před Růžičku se nebezpečně dotíral Hrňa, po něm Kurovský, nicméně ani jeden boleslavského maskovaného muže nepřekvapil. V 54. minutě se o vyrovnání pokoušela první třinecká formace, kdy se po šanci Stránského ocitl kotouč v předbrankovém prostoru, ale k žádnému hráči s drakem na hrudi nedoputoval. O minutu později přeskočila černá pryž Růžičkovo rameno a zůstala stát u levé tyčky, Oceláři avšak ani tento moment nevyužili. Necelé tři minuty před koncem základní hrací doby usedl na trestnou lavici Zbořil, čímž se duel ještě ke konci zdramatizoval. Ovšem došlo k vyloučení i na druhé straně, přesto hosté okusili hru bez gólmana. Ta ale ke gólu nevedla, a tak se Bruslaři můžou radovat ze tří bodů, které jim zajišťují účast ve čtvrtfinále a z historického umístění v tabulce základní části.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Konečný výsledek pro nás samozřejmě není dobrý. I přes zlepšený týmový výkon se nám v první třetině nepodařilo udržet vedení a inkasovali jsme tři laciné branky. Hráči pak zabrali, dali dva góly, utkání se zdramatizovalo. Nakonec jsme přišli o šanci faulem na brankovišti, který nás stál přesilovou hru a odvolání brankáře. Samozřejmě nás to mrzí, ale pokračujeme dál, v neděli máme další zápas, ten určitě budeme chtít zvládnout.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Paradoxně si myslím, že v první třetině jsme určitě nebyli lepší. Byli jsme ale produktivnější, a díky té produktivitě a brankáři jsme vedli 3:1. Hlavně hra v obranném pásmu se nám moc nelíbila. Druhá třetina z naší strany byla dobrá, potvrdili jsme to strašně důležitým gólem v přesilovce. Hráči výborně clonili před brankářem, byl z toho krásný gól. Za stavu 4:1 jsme začali občas dělat trošku kraviny a Třinec je strašně silné mužstvo, takže nás za to potrestal. Ve třetí třetině jsme to zvládli docela dobře takticky a výsledek jsme si pohlídali.