20. 10. 2019 | Lukáš Chuchválek

Bruslaři přetlačili díky povedeným přesilovkám Jágrovo Kladno

12., neděle 20. 10. 2019
Ml. Boleslav - Kladno MBL - KLA

M l . B o l . – V zápase 12. kola Tipsport extraligy přivítali Bruslaři na svém ledě nováčka soutěže, kladenské rytíře. Středočeské derby nejprve vyznívalo lépe pro Kladno, avšak ve druhé třetině dokázalo dravé mládí Bruslařů, konkrétně Oscar Flynn a Karel Klikorka, nepříznivý stav otočit. Klikorka navíc zaznamenal svůj první gól v extralize. Poslední dvacetiminutovka měla bláznivý průběh, neboť během krátké chvilky Boleslav nejprve navýšila na dvoubrankové vedení, ale pak hosté pohotovými akcemi Jágra a Austina srovnali stav. Vedení domácím vrátil až Marek Hrbas, po němž následoval kladenský kolaps, který řídili v závěru Ondřej Dlapa a Jakub Klepiš.
Ml. Boleslav: Krošelj – Ševc, Kurka, Hrbas, Fillman, Dlapa, Pláněk (A), Klikorka – Skalický, Zbořil, Vondrka (C) – Pabiška, Žejdl, Klepiš (A) – Zohorna, Musil, Stránský – Flynn, Najman, Kousal
Kladno: Godla – Austin, Nash, Lakos, Zelingr, Barinka, Romančík – Zikmund, Stach, Jágr – Strnad (C), Machač, Redlich – O'Donnell, Kaut (A), Valský – Bláha, Melka, Hajný
Branky a nahrávky: 32. Flynn (Dlapa), 38. Klikorka (Stránský, Klepiš), 43. Ševc (Klepiš), 49. Hrbas (Zbořil), 55. Dlapa (Pláněk), 56. Klepiš – 19. Valský (Jágr, Nash), 43. Jágr (Zikmund, Lakos), 47. Austin (Zikmund, Stach). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla – Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:6, navíc Ševc (MBL) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200. Střely na branku: 39:30. Zblokované střely: 13:8. Hity: 13:3. Vhazování: 28:39. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 6:3.

Na začátku utkání se málem prosadil Michal Vondrka tečováním kotouče těsně vedle pravé tyče Godlovy brány. Následovaly momenty, kdy se ani jeden z celků moc neprosazoval, dokud zase důrazně nezasáhl do hry Vondrka, jenž poslal puk na Pláňka, který byl v předbrankovém prostoru v tutové šanci. Avšak Godla svůj tým fantasticky podržel. Od osmé minuty hosté zvýšili svou aktivitu a své kvality musel prokázat i domácí Gašper Krošelj. To se mu postavil po dorážce Valský, který nedostal puk přes jeho beton. O pár momentů později to zkoušel zblízka Romančík, jehož šanci též Grošelj zlikvidoval.

Ve 12. minutě museli domácí do čtyř za Kurkův nedovolený zákrok na Jaromíra Jágra. V tomto oslabení se dařilo držet hosty dál od boleslavské branky. Po vyrovnání počtu hráčů na ledě napřáhl Stránský ke střele, kterou Godla bez problémů zachytil. Boleslav byla nadále aktivní a v 17. minutě rozzlobil publikum hostující O'Donnel, jenž před brankovištěm na hraně pravidel odstavil Žejdla připravujícího se ke střele. Minutu poté byl vyloučen Ševc a hosté druhou nabídnutou přesilovkou nepohrdli. Aktivitou směrem dopředu, kterou řídil Jágr, nejprve nevyužil šanci zblízka Štach. Pak při druhém Jágrově pokusu o svou ikonickou příhru přes mezikruží hosty rozradostnil Jakub Valský, na jehož posunutí u pravé tyče už Krošelj nedosáhl. V poslední minutě Boleslav hrála přesilovku, během níž se nic podstatného již nestalo.

Nakonec ani na začátku druhého dějství nepřinesla početní výhoda nic zajímavého. Po skončení přesilovky ale Boleslav zahájila pěknou souhru, kdy na jejím konci nebezpečně pálil Fillman a jeho střelu vyrazil špičkou betonu Godla. Následoval ještě jeden útok, v němž kladenský brankář své spoluhráče také dobře podržel. Machač se vydal poté do sóla na Krošelje, ale byl faulován a nařízené trestné střílení neproměnil David Stach, jemuž před bránou sklouzl kotouč. Rytíři si zahráli v dalších minutách opět přesilovou hru, při které se hosté několikrát vyhnali z pásma a Žejdl dostal možnost zaútočit, avšak kladenský bek proti němu zkušeně zasáhl vložením hole. Boleslav si po skončení oslabení také zahrála přesilovou hru, při níž se však také neprosadila.

To až po jejím skončení. Ve 32. minutě ujel soupeři Dlapa, který přihrál na volného Oscara Flynna, jenž z první na mezikruží propálil Denise Godlu. Po srovnání stavu bylo k vidění pár šancí na obou stranách, ale pak ve 37. minutě se vše změnilo, když hráč Kladna opět fauloval a Boleslav mohla hrát v šesti v útoku. Nikoho asi nenapadlo, že by signalizovaná výhoda mohla trvat víc než minutu, ale po několika střelách, které se vždy odrazily na boleslavské hráče, Stránský přihrál puk juniorovi Karlu Klikorkovi, jenž ranou z první nad pravý Godlův beton otočil stav, navíc svým prvním gólem v extralize mužů. Do konce druhé třetiny se již nic dalšího nestalo.

Hned po zahájení posledního dějství zaútočil Vondrka, jenž předložil na protější tyč, aby mohl spoluhráč zakončit do prázdné, avšak nikdo puk netrefil, navíc si při zákroku gólman Kladna něco udělal s kolenem. Byl však nakonec schopen vstát a pokračovat v zápasu. Ve 43. minutě po Kautově vyloučení Bruslaři udeřili potřetí zásluhou Martina Ševce, jenž z nápřahu od modré trefil odkrytou horní část branky. Boleslav se z dvoubrakového vedení neradovala dlouho, neboť o 11 sekund později snížil po průniku před branku a prostrčením kotouče mezi betony Jaromír Jágr. Ve 47. minutě polila domácí další studená sprcha, neboť Kladno zvýšilo tempo a na pravém kruhu si Bruslaři nehlídali Bradyho Austina, ke kterému se dostal odražený kotouč.

Rytíři si sami zkomplikovali situaci zbytečným vyloučením, které v 49. minutě využil Marek Hrbas, jehož bomba od modré proplachtila přes hráče až za Godlova záda. O opětovné srovnání se v následující kladenské přesilovce snažil tvrdou bombou z mezikruží Brendan O'Donnel, ale Krošelj byl dobře postaven. Následoval rychlý a zajímavý útočný hokej. Šest minut před koncem hosté ujeli do tutové šance, kdy před Valským stála jen poloprázdná branka, ale střílel vedle pravé tyče Krošeljovy brány. Po komerční pauze se uplatnilo rčení nedáš-dostaneš poněkud kuriózním způsobem. Ondřej Dlapa nahodil puk ze středního pásma na Godlu, jemuž k překvapení všech prošel do sítě. V 56. minutě navýšil na rozdíl tří gólů při další přesilovce domácích vyburcovaný Jakub Klepiš. Bruslaři pokračovali ke konci v aktivitě a zasypali Godlu ještě dalšími výstřely. Konec okořenil bitkou Ševc s Melkou.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Do zápasu jsme vstoupili špatně. Zase to bylo díky gólmanovi jenom 0:1. Kladno je obrovská útočná síla a měli jsme štěstí, že gólman pochytal to trestné střílení. V půlce zápasu jsme se dostali do zápasu a otočili jsme to. Za stavu 3:1 nevím, jestli jsme si už mysleli, že je to hotové, ale Kladno to nikdy nevzdá a srovnalo na 3:3 po právu. My jsme začali dělat kraviny jak ve středním pásmu, tak v obranném pásmu. A nám se pak povedla přesilovka a padl šťastný gól. To asi rozhodlo.

David Čermák (Rytíři Kladno): Na začátku jsme se dostali šťastně do vedení 1:0 a na začátku druhé třetiny jsme měli více ze hry, ale pak jsme našimi naprosto hloupými chybami ztratili několikrát puk na modré čáře. Tím jsme Boleslav pustili do hry a ta se dostala do vedení 3:1. Pak se nám podařilo srovnat, ale nám v zápase nešla oslabení. Boleslav pak znovu odskočila.