19. 3. 2022 | Adéla Kvapilová

Bruslaři v prvním čtvrtfinále prohráli o gól

ČF1 (O2), sobota 19. 3. 2022
Mountfield HK - BK Mladá Boleslav MHK - MBL
H r. K r á l o v é – Čtvrtfinálové drama až do sirény. Úvodní branka ve vyrovnaném zápase padla až po polovině základní hrací doby, když se trefil hradecký Kelly Klíma. Bruslařům se podařilo v závěrečné dvacetiminutovce vyrovnat, jenže dvě minuty poté inkasovali. Hradec si po zbytek času vedení pohlídal a zvítězil tak nad Mladou Boleslaví 2:1.
Mountfield HK: Novotný – Nedomlel, Blain, Kalina, Pavlík (A), Jank, McCormack, Pilař – Smoleňák (C), Lev (A), Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Scherbak, Lalancette, Kelly Klíma – Cingel, Koukal, Orsava
BK Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Ševc (C), Jánošík, Pláněk (A), Lintuniemi, Fillman – Eberle, Kotala, Šťastný (A) – Flynn, Najman, Kousal – Lunter, Bičevskis, Kelemen – Grim, Knotek, Raška
Branky a nahrávky: 32. Kelly Klíma (Nedomlel), 53. Kevin Klíma – 52. Eberle (Pýcha, Ševc). Rozhodčí: Pešina, Ondráček – Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 013. Střely na branku: 33:32. Zblokované střely: 14:11. Hity: 5:2. Vhazování: 38:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Po čtvrtečním vítězném utkání s Plzní zamířili Středočeši do Hradce Králové. V sestavě znovu chyběl zraněný Matyáš Kantner, dále ze zdravotních důvodů nenastoupili Tomáš Fořt a Jan Stránský. Boleslavskou soupisku tak doplnili Tomáš Knotek a Jan Grim.

Úvod prvního čtvrtfinálového utkání začal poměrně vlažně. Nejprve měli více ze hry domácí, kteří se po buly usídlili před Krošeljem, následně se aktivněji prezentovali Bruslaři. Šance na úvodní gól zápasu se pro Hradecké objevila v páté minutě, když na trestnou lavici za podražení putoval Jakub Kotala. Hned v šesté minutě mohl otevřít skóre Radek Smoleňák po teči, která letěla těsně nad horní tyčí Krošeljovy klece. Mladá Boleslav veškeré pokusy domácích přečkala a oslabení ubránila.

Těsně před polovinou počáteční periody si slibně počínal David Šťastný, který střelou od pravého kruhu mířil na vzdálenější tyč. Po něm tvrdě mezi betony pálil Oscar Flynn, ale ani on Novotného nezaskočil. Ohánět se musel i boleslavský strážce, když v 15. minutě před jeho svatyní číhal Radek Smoleňák a následně po akcích jeho spoluhráčů nebezpečně poskakoval kolem boleslavské brány nahazovaný kotouč. V závěru třetiny za hákování putoval za katr Martin Ševc, Mountfield ale část početní výhody nevyužil, a tak po úvodní pasáži zůstal stav bezbrankový.

Před ochodem do šaten se ještě na ledě strhla bitka, za kterou byli potrestáni Martin Pláněk a Radek Smoleňák, a jelikož na trestné už seděl boleslavský kapitán, domácí v úvodu druhé pasáže odehráli více jak minutu s hráčem navíc. Posléze se puku chopili Bruslaři, nastěhovali se před Novotného a různými kombinacemi se snažili najít správnou cestu k prolomení jeho čistého konta. Zajímavou akci připravil ve 25. minutě Pavel Kousal, který z leva vypálil a vyrážený kotouč ještě dorážel Maris Bičevskis. Bruslaři si o něco později střihli i početní výhodu, jenže klíč k otevření Novotného branky nenašli.

Gólová radost nakonec vypukla na domácí straně, když ve 32. minutě Kelly Klíma ránou z levé strany trefil horní růžek boleslavské klece, čímž otevřel skóre čtvrtfinálového klání. Následovala další dvouminutová výhoda Středočechů, v ní ale hosté odpověď na hradeckou branku nenašli. Poté si vzali slovo opět hráči v tmavých dresech, kteří po šancích Ahtiho Oksanena a Radka Smoleňáka mohli vedení navýšit. Těsně před druhou sirénou zahrozil v přesilové hře Jakub Kotala, na kterého po střele Lintuniemiho zívala odkrytá klec, boleslavský útočník ale šanci neproměnil, a tak po prostřední dvacetiminutovce vedli Východočeši 1:0.

Na počátku třetího dějství se Bruslaři pokoušeli dostat utkání do své režie. Jenže zbytek početní převahy, kterou dohrávali z předchozí periody, nezužitkovali. Vyrovnaný duel se tak přeléval z jedné poloviny na druhou a gólové šance nebyla nouze. Z řad Hradce mohl navýšit Radek Smoleňák, jenž otestoval Krošelje z ostrého úhlu, ale na hostujícího gólmana nevyzrál.

Změna ve stavu přišla až v průběhu 52. minuty, a byli to Bruslaři, kteří se zaradovali. Pavel Pýcha poslal pas na Jana Eberleho, který se propletl mezi kruhy a střelou do levého horního rohu vyrovnal na 1:1. Radost Středočechů vydržela pouhých 61 vteřin. V čase 52:25 se po tlaku v útočném pásmu z bezprostřední blízkosti prosadil Kevin Klíma. Vzápětí mohl po dobré práci druhé boleslavské formace odpovědět Alex Lintuniemi, který přijel z druhé vlny a zamířil mezi Novotného betony. Největší drama přišlo v samém závěru. Aleš Jergl byl vyloučen za podrážení, Bruslaři tak měli k dispozici dvouminutovou výhodu, kterou proměnit nedokázali. Martin Pláněk během ní orazítkoval břevno. Středočeši tak po prvním čtvrtfinálovém střetnutí podlehli Hradci 1:2 a v sérii prohrávají 0:1 na zápasy.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Byl to vyrovnaný zápas. Věděli jsme, že Boleslav v předkole hrála velmi dobře a že nás nečeká nic jednoduchého. Myslím si, že bylo hodně znát, že nám chyběla ta zápasová praxe. Zápas jsme nehráli tak, jak bychom úplně chtěli. Ale máme první bod a jsme za to šťastní. Musíme se vyvarovat zbytečných faulů a nedisciplinovanosti, která nás v tomto zápase provázela a připravit se na zítřejší zápas.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Zápas rozhodla produktivita. Ve druhé třetině jsme měli šance, některé vyložené, ale neproměnili jsme je. Zato soupeř ano, z takového nahození. Dostali se do vedení, my jsme museli dotahovat. Pak nám odskočili znovu. Byl to těsný vyrovnaný zápas. Šanci jsme určitě měli, ale chyběla tomu produktivita. Tu měl soupeř, který byl o gól lepší.