7. 1. 2022 | Vojtěch Drbohlav

Bruslaři zabrali a na domácím ledě zdolali Litvínov

39. (O2), pátek 7. 1. 2022
BK Mladá Boleslav - HC VERVA Litvínov MBL - LIT
M l. B o l. – Vyrovnané utkání plné gólových příležitostí a šancí na obou stranách vyznělo nakonec lépe pro Bruslaře. Ti sice vstřelili rozdílovou branku na 4:3 už na začátku třetí třetiny, ta však nebyla uznána videorozhodčím. Necelé dvě minuty před závěrem základní hrací doby však rozhodl o tom, že tři body zůstanou v Mladé Boleslavi, Jan Eberle.
BK Mladá Boleslav: Růžička – Bernad, Ševc (C), Moravec, Pláněk (A), Šidlík, Lintuniemi – Kotala, Fořt, Šťastný – Kelemen, Raška, Pospíšil – Lunter, Najman, Kousal – Eberle, Bičevskis, Stránský (A)
HC VERVA Litvínov: Godla – Kolář, Irving, Balinskis, Strejček, Demel, Stříteský, Hrbas – Straka (A), Estephan, Havelka – Kudrna, Hübl (C), Lukeš (A) – Chalupa, Sukeľ, Jarůšek – Zygmunt, Fronk, Svoboda
Branky a nahrávky: 24. Kousal (Najman), 31. Raška, 36. Šťastný (Ševc, Pospíšil), 59. Eberle (Kousal, Najman) – 5. Kudrna (Lukeš, Hübl), 32. Balinskis (Hübl, Kudrna), 41. Estephan (Havelka, Irving). Rozhodčí: Kubičík, Šindel – Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 994. Střely na branku: 39:32. Zblokované střely: 10:10. Hity: 11:8. Vhazování: 26:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Ačkoliv byl tabulkovým outsiderem Litvínov, podobně jako v předchozích zápasech proti týmům, které mají méně bodů, Bruslaři prohrávali. V 5. minutě utkání dali Bruslaři v obranném pásmu poměrně dost prostoru Andreji Kudrnovi, který zametl puk do Růžičkovy brány. Navíc i v dalších minutách byla VERVA aktivnější a držela Bruslaře pod tlakem.

Domácí se několikrát snažili proniknout blíž k brankáři, to se jim nicméně nedařilo. Ve 13. minutě vyslal na Godlu nepříjemnou střelu kapitán Ševc, puk mířící od modré čáry však nikdo z Bruslařů netečoval. Ve stejné minutě nechali Boleslavští ujet až k Janu Růžičkovi Andreje Kudrnu, jenž byl blízko druhé vstřelené brance, když mířil mezi Růžičkovy betony. Maskovaný hráč však svůj tým podržel dobrým zákrokem. Krátce před koncem prvního dějství hráli Boleslavští přesilovku, hned po jejím zahájení vystřelil nepříjemně z pravého kruhu David Šťastný, ale Denis Godla proti němu předvedl ukázkový zákrok lapačkou. Dva na jednoho jeli ve 39. minutě Litvínovští, Uvis Balinskis dostal puk naservírovaný na levý kruh, jenže tuto jedinečnou střeleckou pozici prosadil a netrefil puk. Po první třetině tak bylo skóre 0:1.

Ve druhé třetině využila Mladá Boleslav přesilovou hru a srovnala skóre na 1:1 zásluhou Pavla Kousala, který se rychle zorientoval před Denisem Godlou a překonal ho. Bruslaři po vstřelené brance ožili a měli více ze hry. Vypracovali si několik gólových příležitostí, jenže ty nevyužily. Ve 30. minutě byli naopak blízko druhé brance litvínovští hokejisté. V levém kruhu si vypracoval tvrdou střelu Matúš Sukel, ale trefil připraveného Jana Růžičku.

Ve 31. minutě Boleslavští otočili průběh zápasu. Nejprve se nepodařilo úspěšně zakončit Miloši Kelemenovi, jenže hokejistům VERVY se nepodařilo zmatky před brankou uklidnit, čehož využil Adam Raška. Jeho první střelu ještě Denis Godla vyrazil, druhou ale už Raška zvládl sklepnout do pravé části branky, kam se Godla nestihl přemístit. Vedení Bruslařů však trvalo jen čtvrt minuty, poté se dostal do samostatného úniku Uvis Balinskis, kterému Bruslaři nechali úplně otevřenou cestu. Balinskis následně Růžičku vymíchal a od pravé tyče zakončil do odkryté branky. Bylo to tedy 2:2.

Uvis Balinskis sice Litvínovu zajistil srovnávací branku, jenže nedlouho poté zajistil Bruslařům to, že šli znovu do vedení. Ve 36. minutě totiž z levého kruhu vystřelil David Šťastný a od Balinskise se puk nešťastně odrazil za Godlova záda. Gól na 3:2 byl tak vlastní brankou Litvínova. VERVA byla opět blízko vyrovnání, když o několik chvil později ujížděl na Jana Růžičku Přemysl Svoboda. Nakonec mu však zakončení nevyšlo.

Začátek třetí třetiny byl pro domácí velmi špatný pro domácí, naopak Litvínov se radoval už po pouhých sekundách z rychlého vyrovnávacího gólu, kdy Bruslaři nechali projet přímo k brankáři Georgia Estephana, jenž těsně před Růžičkou namířil puk pod horní tyč mladoboleslavské brány. Netrvalo navíc dlouho a z jednoho z dalších protiútoků se mohl ze vstřeleného gólu radovat někdejší útočník Mladé Boleslavi Richard Jarůšek. Ten si také samostatnou akcí najel až před brankáře, jenže zde mu chyběl větší důraz k tomu, aby zvedl puk přes Růžičkův beton.

Mladoboleslavští hráli následně přesilovou hru, jenže během ní se jí nepodařilo dostat ke gólovým příležitostem. Až v úplně samotném závěru, kdy už na světelné tabuli svítila nula z Hüblova trestu a zkušený litvínovský útočník se chystal zpět na led, se Středočeši dočkali gólu, který vstřelil Jakub Kotala. Jenže byl dosažen kopnutím bruslí, a tak se videorozhodčí rozhodl tuto branku neuznat. Nadále tak platilo skóre 3:3. Pět minut před koncem třetího dějství byli Bruslaři znovu velmi blízko tomu, aby Litvínovu odskočili na 4:3. Adam Raška střílející z levého kruhu si však vylámal zuby na výborně chytajícím Denisu Godlovi. ŠKOENERGO aréna se proměnila v mohutný jásot necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby, kdy už se Bruslařům skutečně podařilo vstřelit regulérní gól na 4:3. Bruslaři se dostali do přečíslení, Pavel Kousal nabídl puk Janu Eberlemu, který se z levé strany kluziště nemýlil.

Mladé Boleslavi se tak po dvou prohrách za sebou podařilo vyhrát a připsat tříbodový zisk, litvínovští hokejisté naopak ve středních Čechách padli a po dvou vítězstvích v řadě nebodovali.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Do zápasu jsme nevstoupili dobře. Litvínov byl v první třetině jasně lepší. Nás tam podržel gólman a byli jsme rádi, že to bylo po první třetině 0:1. Chyběl nám pohyb, osobní souboje, nebylo tam vůbec nic. Od druhé třetiny to byl úplně obrácený obraz a myslím si, že jsme v ní byli jasně lepší, ale bohužel vždy po gólu jsme tam udělali zmatky v obraně. Naštěstí nás podržel gólman, že po brejcích Litvínov nesrovnal. Třetí třetina si myslím, že byla vyrovnaná. Rozhodl krásný gól po krásné akci. Chtěli jsme dnes bodovat, prohráli jsme totiž dvakrát venku a pro klid jsme potřebovali do kabiny bodovat.

Vladimír Růžička (HC VERVA Litvínov): První třetina byla výborná, ale bohužel zase jenom 1:0… Potvrdilo se to samé, co v posledních utkáních. Dvakrát jedeme sami na bránu, nedáme góly. Je to hlavně o gólech. Druhou třetinu jsme měli špatnou, třikrát jsme inkasovali, ale vrátili jsme se rychle do hry na začátku třetí části. Věřil jsem, že to dohrajeme do konce a pak se pokusíme o druhý bod v prodloužení nebo na nájezdy. Ale místo toho propadneme, jdeme ve dvou na jednoho, prohodí si nás a do prázdné branky inkasujeme. Je to pořád stejné…