22. 3. 2021 | Adéla Kvapilová

Bruslaři zvládli i třetí zápas a jsou krůček od semifinále

ČF3 (O2), pondělí 22. 3. 2021
Pardubice - Ml. Boleslav PCE - MBL
P a r d u b i c e – Úvodní dva duely čtvrtfinálové série ovládli Bruslaři s čistým kontem a na domácí úspěch se pokusili navázat i ve třetím vzájemném souboji, tentokrát na ledě enteria arény. Vstup do utkání zvládla lépe Mladá Boleslav, po kombinaci třetí formace se prosadil Jääskeläinen. Vedení hostům vydrželo do 15. minuty, nicméně ještě do konce periody stihla Boleslav udeřit ještě jednou. Na počátku druhé třetiny přišlo vyrovnání z hole Camary, avšak i na tento moment dokázali Bruslaři o pár minut později odpovědět. V závěrečné periodě výhru pečetil střelou do brány Jakub Kotala. Boleslav tak slaví třetí vítězství a může v úterý rozhodnout.
Pardubice: Klouček – Vála, Nakládal (C), Mikuš, Ďaloga, Kolář (A), Hrádek, Bučko – Kousal, Roman, Tybor – Kostitsyn, Zohorna, Camara – Paulovič, Poulíček (A), Blümel – Horký, Pochobradský, Kusý
Ml. Boleslav: Růžička – Ševc (C), Šidlík, Moravec, Pláněk (A), Bernad, Fillman – Kotala, Zbořil (A), Šťastný – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 15. Camara (Kolář, Kostitsyn), 24. Kostitsyn (Zohorna, Vála) – 3. Jääskeläinen (Claireaux, Cienciala), 19. Kotala (Zbořil, Šťastný), 30. Šťastný (Ševc), 60. Kotala. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Brejcha, Zíka. Vyloučení: 6:5, navíc Camara (PCE) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 44:24. Zblokované střely: 13:10. Hity: 10:8. Vhazování: 39:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.

Oproti předchozím duelům se na úvodní branku nemuselo dlouho čekat, již ve 3. minutě šla Mladá Boleslav do vedení. Valentin Claireaux poslal kotouč před bránu na Joonu Jääskeläinena, jenž pohotovou střelou rozvlnil síť za Kloučkem. Domácí se snažili co nejrychleji odpovědět, nicméně je zlobila souhra, a tak se po většinu času hrálo v jejich obranné třetině. Následující minuty přinesly výbornou defenzivní hru Bruslařů, kteří Východočechy vůbec nepouštěli do prostoru před Růžičkou.

Obléhání boleslavského obranného teritoria se v 15. minutě Pardubicím vyplatilo. Střelu Jana Koláře od levého kruhu zablokoval Adam Zbořil, na dorážku Anthonyho Camary už byl boleslavský brankář krátký. Růžička tak poprvé v sérii po 134 minutách lovil kotouč ze své klece. Nebezpečná akce se po dlouhé přihrávce Claireauxe na Davida Ciencialu zrodila na opačné straně. Boleslavský forvard na hranici ofsajdu projel až před Kloučka a pokusil se ho překonat bekhendovým blafákem. Nepovedený únik ale nemusel Středočechy mrzet, v následné přesilové hře se po kombinaci Zbořila se Šťastným prosadil Jakub Kotala. V závěru třetiny přišlo vyloučení i z řady Bruslařů, to si ale domácí přenesli do další části.

Tlak na počátku druhého dějství způsobený přesilovou hrou domácího celku Mladá Boleslav zvládla. Aktivnější Dynamo ale z tempa nevypadlo a ve 24. minutě se radovalo z vyrovnání. V závaru před Růžičkou se nejlépe zorientoval Andrej Kostitsyn, který poskakující puk umístil pod horní tyčku. O tři minuty později vyrazil tváří v tvář ke Kloučkovi Pavel Kousal, avšak jeho tažení přivítal pardubický strážce v lapačce. Osmadvacátá minuta nejprve přinesla početní výhodu pro domácí tým, později ale Pardubice špatně střídaly, a tak se počty na ledě srovnaly. Neúplnou početní výhodu dokázali Bruslaři vytěžit na maximum a ve 30. minutě udeřili potřetí. David Šťastný získal kotouč od Martina Ševce, kličkou si obhodil pardubického beka a zavěsil do horního růžku Kloučkovy svatyně.

Posléze si vzali slovo Východočeši, kteří testovali Růžičku ze všech stran. Ve 35. minutě se do protiútoku dostal Adam Zbořil, jenž se střelou téměř z nulového úhlu pokusil přehodit Kloučkův beton. Těsně před sirénou nastala stejná situace jako před polovinou utkání, ale v obrácené podobě. Nejblíže ke skórování byl Nakládal, jehož dělovka od modré po zákroku Růžičky zacinkala o brankovou konstrukci. Jelikož už žádný gól nepadl, vedli hosté po prostřední periodě 3:2.

V úvodu třetí dvacetiminutovky dohrály Pardubice několikavteřinovou výhodu a posléze zabraly pásmo před hostujícím gólmanem. Nejprve pálil Zohorna, později se o překonání Růžičky pokusila dvojice Kolář – Poulíček. Následné vyloučení Šťastného mohli Pardubičtí přetavit ve svůj prospěch. Nejblíže k vyrovnání měl Nakládal, jenž vypálil z vrcholku kruhu. Obrovská šance se těsně před polovinou závěrečné pasáže naskytla první pardubické lajně, když se před boleslavským strážcem ocitl Ondřej Roman, jenž si svůj tah rozmyslel a puk poslal do Růžičkovy výstroje.

Početní výhodu si zahráli i Bruslaři, nicméně žádná velká paráda se z jejich strany nekonala. Pardubice se tak i nadále snažily smazat jednobrankové manko. V 57. minutě usedl za katr Kotala a drama bylo na světě, avšak netrvalo dlouho a počty na ledové ploše se po 27 vteřinách srovnaly. Přesto se rozhodli Východočeši zariskovat a vyslali Kloučka na střídačku. Mikušovu střelu těsně před Růžičkou tečoval Zohorna, avšak kotouč se mezi tři tyče nevešel. Poslední minuta nakonec rozhodla, Jakub Kotala se ujal kotouče a zapečetil výhru Bruslařů na 4:2. Mladá Boleslav tak ovládla i třetí duel a má první mečbol.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): Od druhé třetiny jsme byli lepším týmem, dostávali jsme Boleslav pod tlak, hráli jsme víceméně u nich ve třetině. Oni hrozili jen občas z brejků. Bohužel se nám nepodařilo přetavit převahu a tlak do brány v góly. Zase jsme měli problém s tím, abychom překonali Růžičku. Udělali jsme dvě chyby v oslabení a oni nás bohužel dvakrát potrestali. Jinak musím říct, že kluci zápas odmakali a není jim co vytknout. Jen nám chyběly góly.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Na začátku zápasu jsme chtěli hlavně otupit tlak Pardubic, který jsme čekali, že přijde. Myslím si, že se nám to podařilo, a že jsme hráli vyrovnanou partii. Důležité je, že jsme dokázali jít pokaždé do vedení, a že jsme tak de facto měli psychiku neustále na svoji straně. Opět musíme pochválit speciální formace, jak kluci, kteří hrají oslabení nebo ti, kteří hrají přesilovky, odváděli skvělou práci. Pořád to jsou ale jen tři výhry, ještě potřebujeme čtvrtou. Zdaleka není konec a kluci to vědí. Do čtvrtého zápasu půjdeme s pokorou a s tím, že musíme hrát pořád stejně.