4. 11. 2018 | Vojtěch Tůma

Drama se šťastným koncem, Mladá Boleslav přetlačila Kometu 2:1

17., neděle 4. 11. 2018
Ml. Boleslav - Kometa Brno MBL - KOM
M l . B o l . - Mladoboleslavští hokejisté se po dvou těsných porážkách chtěli vrátit na vítěznou vlnu, v neděli před vlastními fanoušky hostili Brno. První třetina se odehrála v režii Bruslařů, kteří naprosto dominovali, z řady gólových příležitostí se ale ujala jen střela Pavla Musila. Kometa se rozjezdila až v průběhu prostřední periody, za svým soupeřem ovšem zaostávala i nadále a navíc podruhé inkasovala, když Vejmelku při vlastním oslabení překonal Martin Procházka. Na menší drama sice přesilovkou dorážkou zadělal Lukáš Kašpar, domácí ale těsné vedení s vypětím všech sil uhájili, a úřadujícího šampiona tak přehráli i podruhé v sezoně.
Ml. Boleslav: Krošelj – Hanzlík (A), Dlapa, Kotvan, Bernad, Němeček, Pláněk, Voráček – Skalický, Knotek, Vondrka (C) – Pacovský, Musil, Látal – Procházka, Pabiška, Šťastný – Flynn, Najman, Kousal
Kometa Brno: Vejmelka – Mikuš, Němec (A), Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič (A), Holík, Mueller – Kašpar, Čermák (C), Horký – Plášek, Hruška, Mallet – Dočekal, Zohorna, Köhler
Branky a nahrávky: 6. Musil (Pacovský, Látal), 29. Procházka (Pabiška) – 49. Kašpar (Zaťovič, Němec). Rozhodčí: Lacina, Hejduk – Polák, Rampír. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 439. Střely na branku: 32:25. Zblokované střely: 5:9. Hity: 11:5. Vhazování: 24:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Bruslaři zahrozili už zhruba po čtyřiceti vteřinách, když Dlapovo přízemní nahození do boční sítě šikovně tečoval Skalický. Po vyloučení Gulašiho nesehrálo domácí mužstvo špatně ani svou úvodní přesilovku, nejblíže k otevření skóre měl po Vejmelkově zaváhání Látal, bekhendový blafák ale nedotáhl. Kometa nestačila soupeřově tempu a v čase 5:25 byla za vlažnější vstup do zápasu potrestána. Nejprve v dobré pozici promáchl Pacovský, puk si ale našel Pavel Musil, který nic nevymýšlel a nekompromisně jej uklidil do sítě. Hosté pořádně zaútočili až v osmé minutě. Holíkův táhlý pokus ke vzdálenější tyči si pohlídal Krošelj, štiplavou dorážku slovenského veterána Malce pak obětavě zablokoval Pacovský.

Nepotrestán zůstal i další nedovolený zákrok Michala Gulašiho, Brno totiž zvládlo ubránit i druhé oslabení, ovšem po Musilově nahození z ostrého úhlu stálo při Vejmelkovi štěstí. Na kraji třinácté minuty Flynn v souboji generací vykoupal Němce, bekhendovým pokusem ale trefil jen tentokráte připraveného brankáře Komety. Ten se musel mít na pozoru i nadále, velice aktivní Pavel Musil ve velké příležitosti trefil jen jeho levý beton. Úřadující mistři nevěděli, kde jim hlava stojí. Ještě před úvodní sirénou mohli vedení Bruslařů navýšit Knotek s Kousalem. Po střele prvního jmenovaného si kotouč do vlastní sítě málem srazil Barinka, projektil boleslavského mladíka pak ramenem zastavil Vejmelka.

Také start do prostředního periody patřil Středočechům. Uběhla z ní jen necelá půlminuta a Brno málem inkasovalo podruhé, Martin Látal ale místo poloprázdné branky trefil jen boční síť, podobně blízko byli i Kousal se Šťastným, které vychytal Vejmelka. Ve čtyřiadvacáté minutě domácím příznivcům pořádně zatrnulo, když Krošelj nejprve velmi nejistě zastavil Köhlerovo nahození, nedlouho poté příliš nescházelo ukryté ráně Tomáše Bartejse. Srovnat nepříznivé skóre mohli hosté při své první přesilové hře. Ani jednou se však nezvládli usadit před boleslavskou brankou, navíc si nechali ujet Martina Procházku, který vymíchal Karla Vejmelku krásným forhendovým blafákem.

Následující přesilovka Komety už nabídla o poznání nebezpečnější situace. Němcově ráně od modré čáry moc nescházelo, dělovku Petera Muellera vytěsnil domácí Krošelj maskou do ochranné sítě. I další vzájemný souboj těchto dvou hráčů vyšel lépe pro slovinského gólmana, který bekhendové zakončení nejproduktivnějšího hráče Komety zastavil akrobatickým způsobem. Pár okamžiků nato se do otevřenější obrany soupeře přiřítil Procházka, Vejmelka ale puk nadvakrát zkrotil. V samotném závěru třetiny zasáhl Němec vysokou holí Pabišku, svěřenci Miloslava Hořavy tak měli k dispozici další přesilovku. Dlouho se jim při ní nedařilo, až krátce před vypršením trestu zkušeného beka musel brněnský brankář zasáhnout proti mezi kruhy osamocenému Musilovi.

Začátek třetího dějství se podle očekávání nesl v o poznání klidnějších duchu, domácí polevili v aktivitě a začali se více věnovat defenzivě. Vrátit Brňany do hry mohl Luboš Horký, který před prázdnou branku o kousek nedosáhl na Zohornovu nabídku, o pár okamžiků později se proti Pláňkovi blýskl Vejmelka. V sedmačtyřicáté minutě Mueller donutil k chybě Voráčka, vybojoval faul a navíc připravil možnost Kašparovi, proti němuž zasáhl Krošelj Na svého brankáře se mohli domácí spolehnout i v úvodu oslabení, zkušený Slovinec zákrokem večera vychytal Zaťoviče, o pár okamžiků později ale nestačil na dobře umístěnou dorážku Lukáše Kašpara.

Kometu kontaktní trefa nabudila, naopak Bruslaři se začali strachovat o výsledek a měli až přílišné sklony k pasivitě. Defenzivní činnost ale zvládali dobře, poměrně dlouho se hrálo bez jakýchkoliv příležitostí. Hostům navíc v rozehrávce scházela kreativita, o čemž svědčila i série zakázaných uvolnění. Zbavit Středočechy nervů mohl na levém kruhu nehlídaný Pláněk, jehož rána prosvištěla těsně vedle vzdálenější tyče. K očekávané hře bez brankáře sáhlo Brno už dvě minuty před koncem třetí třetiny, Mladá Boleslav ale těsný náskok uhájila, a před reprezentační přestávkou si tak zvedla pošramocené sebevědomí.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Asi jsme měli zápas rozhodnout už v prvních dvou třetinách. Bylo tam spoustu šancí, bohužel se už několik zápasů potýkáme s koncovkou. Ve třetí třetině přišla zbytečná panika, místo toho, abychom hráli pořád stejně, jsme začali stát. V závěru se k nám přiklonilo i štěstí, vedení jsme udrželi díky enormní snaze a výbornému výkonu brankáře.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Dvě třetiny jsme podali velice slabý výkon. Domácím stačil výborný pohyb a důraz v osobních soubojích k tomu, aby nás přehrávali a odskočili do dvoubrankového vedení. Ve hře o naději nás držel Karel Vejmelka, který ještě pochytal řadu střel. Po přesilovkovém gólu jsme vycítili šanci, ale za výkon v prvních dvou třetinách se k nám štěstí spravedlivě nepřiklonilo. Boleslav vyhrála zaslouženě, od nás to dnes nebylo vůbec optimální. Soupeři gratuluji k vítězství.