16. 10. 2015 | Vojtěch Tůma, Vojtěch Tůma, foto: Ivo Dostál

Famózní Rittich vynuloval Kometu, Bruslaři mají další tři body!

11., pátek 16. 10. 2015
Ml. Boleslav - Kometa Brno MBL - KOM
M l. B o l. – V úvodu nové sezony se Bruslařům, na rozdíl od té loňské, před vlastními fanoušky daří fantasticky! Dalším celkem, už třetím v pořadí, který si z města automobilů neodvezl ani bodík, je brněnská Kometa. Domácím se povedl vstup do utkání, po první třetině vedli svěřenci trenérů Výborného a Jelínka už o dvě branky, trefili se Látal a v samotném závěru Stříteský. Tento počin posadil Středočechy na koně, naopak celku z moravské metropole v koncovce scházela přesnost a možná i trocha štěstí. Hlavním strůjcem dnešního úspěchu byl opět skvěle chytající David Rittich, který pochytal celkem dvaačtyřicet střel soupeře a připsal si první čisté konto v tomto ročníku!
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Robar – Jarůšek, Výborný, Pabiška – Hyka, Urban, Pacovský – Látal, Hruška, Klimenta – Musil, Žejdl, Bárta
Kometa Brno: Čiliak – Kaberle, Spang, Hanzlík, Kováčik, Malec, Kuboš, Štindl – Ostřížek, Hruška, Němec – Káňa, Zohorna, Vondráček – Burian, Čermák, Dočekal – Zohorna, Raška, Svoboda
Branky a nahrávky: 3. Látal (Hruška, Klimenta), 20. Pabiška (Stříteský, Bárta), 33. Pabiška (Jarůšek), 52. Bárta (Jarůšek, Žejdl). Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:5, navíc Němec (KOM) 10 min. + trest do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4135. Střely na branku: 39:33. Zblokované střely: 15:14. Hity: 11:24. Vhazování: 28:37. Průběh utkání: 4:0.

Od úvodní minuty sledovali diváci pohledný kombinační hokej. O první vážnější příležitost utkání se postaral Tomáš Vondráček, který se zpoza branky vytočil před Ritticha, ale jeho zakončení nemělo gólové parametry. Čiliak musel poprvé zasahovat až ve třetí minutě, ovšem ihned nato lovil puk ze své sítě. Na střelu Radima Hrušky, který s pukem na holi projel téměř přes celé hřiště, ještě slovenský brankář Komety stačil, ovšem následná dorážka Martina Látala už byla nad jeho síly– 1:0! Moc nechybělo a o několik minut později mohli vést domácí už o dvě branky, když před odkrytou svatyní soupeře minul skákavý kotouč Bárta. Brněnští téměř ihned přispěchali s protiakcí, na jejímž konci David Ostřížek, s lehkým přispěním výstroje padajícího Holuba, orazítkoval tyč! I nadále šance střídala šanci, vedení Středočechů mohl navýšit Lukáš Žejdl, kterého ovšem spektakulárním zásahem vychytal Čiliak.

Zanedlouho si oba hráči vzájemný souboj střihli znovu, mladoboleslavský útočník se řítil sám na branku soupeře, ale v ten nejdůležitější okamžik mu touš odjel od hokejky. Po vyloučení Dočekala si Bruslaři zahráli i první přesilovku, v níž však paradoxně měla největší šanci Kometa, ovšem Káňa nedokázal trefit z více jak poloviny odkrytou branku. Po vypršení početní převahy se musel mít na druhé straně na pozoru Rittich, který však proti pokusům Radima Zohorny a Jana Hrušky opět zúročil svou formu z úvodu nového extraligového ročníku. V samotném závěru první dvacetiminutovky měla Mladá Boleslav k dispozici další přesilovou hru a tentokráte ji dokázala využít! Dvaadvacet vteřin před první sirénou propadlo Čiliakovi ukryté nahození a následná teč z hokejky Lukáše Pabišky, a do šatny šli tak Bruslaři s nadějně vypadajícím dvoubrankovým vedením!

V prostředním dějství, zvláště pak v jeho úvodu, jenž se nesl v opatrnějším duchu a k vidění byla řada ofsajdových postavení a zakázaných uvolnění, se hra značně uklidnila. Prvního přímého ohrožení branky se poměrně slušně zaplněná ŠKOENERGO Aréna dočkala až ve čtyřiadvacáté minutě, když se od svého strážce odpoutal Ostřížek, ale jeho projektil mířený mezi Rittichovy betony se s úspěchem neshledal. Potlesk z ochozů stadionu si v pětadvacáté minutě vysloužil kapitán Výborný, který si z protihráčů udělal tréninkové kužele a projel mezi nimi jako horký nůž máslem. Adresátem jeho následného pasu byl Jarůšek, ten však svá mířidla neseřídil přesně. O něco více vidět byli ale přece jen hosté, Rittich musel proti štiplavé ráně z hole Vondráčka vytáhnout parádní reflexivní zákrok. Do tutové šance se zhruba v polovině druhé periody dostal kapitán Brna Čermák, který mohl těžit z povedeného pasu od kolegy Dočekala, ovšem proti jeho dobře mířené ráně se strážce mladoboleslavské pokladnice stihl včas přemístit a podržel své spoluhráče!

V čase 31:00 skončil zápas pro Vojtěcha Němce. Ten si opakovaně dovolil ne úplně vhodné poznámky vůči sudímu Hodkovi, následně odmítl jít na trestnou lavici, a aby toho nebylo málo, tak od sebe odstrčil jednoho z čárových sudích, za což mu byl udělen osobní trest do konce utkání. Na tento ne úplně běžný moment si domácí připravili tu nejlepší možnou odpověď – Jarůšek zavezl touš do útočné třetiny, kde ho přenechal Lukáši Pabiškovi, jenž ranou na bližší tyč překvapil Čiliaka! Ze zbývajícího průběhu druhého dějství, ve kterém se slibně vypadajících možností urodilo jako šafránu, můžeme vypíchnout jen dva pokusy Komety. Nejprve pálil o chloupek vedle Jan Káňa, v samotném závěru se sám před Rittichem ocitl Vilém Burian, ovšem v klíčový moment se mu puk zamotal mezi bruslemi.

Brnu už nezbývalo nic jiného než vrhnout všechny zbylé síly do útoku. Hned zkraje třetí třetiny musel strážce mladoboleslavské svatyně řešit nepříjemnou situaci, když se ho dvakrát po sobě z bezprostřední blízkosti snažil prostřelit aktivní Vondráček, ovšem mladoboleslavský gólman si opět počínal suverénně. Poté se zbytečně nechal vyloučit Malec, v nařízené početní převaze Středočechů se ale o největší rozruch postaral Leoš Čermák, jenž se po chybě domácích řítil sám na Davida Ritticha, ovšem jeho pokus se mezi tři tyče nevešel. Až ve čtyřiačtyřicáté minutě si svěřenci kouče Hadamczika zahráli svou první přesilovku a nutno poznamenat, že šancí měli požehnaně. Nejvíce si asi Rittich oddychl po ráně Kováčika, který svou dělovkou od modré čáry jen o vlásek minul pravou tyč branky Středočechů! Tlak Komety byl enormní, k čemuž přispělo i další vyloučení Mladoboleslavských. Rittich měl plné ruce i nohy práce.

Už už to vypadalo, že se hostujícímu celku povede snížit, po Svobodově ráně z otočky puk poskakoval v blízkosti brankové čáry, ale tentokráte prekérní situaci pohotově vyřešil navrátilec do sestavy Robar. Nemalého množství neproměněných šancí mohli hosté velice litovat, poněvadž v čase 51:57 přidala Boleslav čtvrtou a zároveň uklidňující trefu. Jarůšek se nepříjemně srazil s Hanzlíkem, na to konto se moře volného prostoru otevřelo před Michalem Bártou, který svůj samostatný nájezd s přehledem proměnil! Bruslaři si v samotném závěru zkušeně a spolehlivě hlídali komfortní náskok, zároveň však nebyli daleko k páté brance, kterou měl na hokejce Tomáš Urban, jenž si položil Čiliaka, ale ve stoprocentní šanci nedokázal pověsit kus černé pryže pod víko. Mladá Boleslav tedy porazila Brno poměrem 4:0, dostala se před něj v tabulce a o další body se v neděli porve na ledě třineckých Ocelářů!

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Myslím si, že jsme viděli velice hezké utkání. Oba týmy vyznávají ofenzivní styl hry a souhlasím s tím, že my jsme využili gólové situace. Náš brankář David Rittich předvedl parádní výkon. První vychytaná nula v extralize mluví za vše. Vítězství je podle mě zasloužené a jsme za něj moc rádi, protože víme, že má Kometa dobrý tým. Teď už se chceme připravit zase na další zápas, za ten s Kometou chci poděkovat hráčům.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Musím pogratulovat domácím k výhře. Domácí byli hodně zarputilí. Obrovský rozdíl byl v tom, že Boleslavští proměnili většinu svých šancí. Ve druhé a ve třetí třetině jsme se nemohli dostat do zápasu a dát potřebný gól. Potom se mužstvo těžce zvedá. Domácí hráli v pohodě, protože neinkasovali. My jsme byli hodně nepřesní v koncovce. Boleslavi také velmi dobře zachytal brankář Rittich.