21. 11. 2008 | Jitka Čechová

Mladá Boleslav podlehla Mountfieldu a propadla se na poslední místo tabulky

24., pátek 21. 11. 2008
Ml. Boleslav - Č. Budějovice MBL - CEB
M l. B o l. – Zápas 24. kola O2 extraligy měl rozhodnout o bytí či nebytí mladoboleslavských hokejistů na předposledním místě tabulky. Od posledních Českých Budějovic je totiž dělil pouhý bod. A byli to právě Jihočeši, kdo se ujímal v deváté minutě utkání vedení, na které Boleslavští ještě v téže třetině dokázali nalézt gólem Richarda Krále odpověď. Mountfield šel ovšem do vedení znovu ve druhé dvacetiminutovce, a které v té třetí navýšil ještě o další dvě branky. Na konečných 2:4 už pouze upravoval Roman Pšurný.
Ml. Boleslav: Chábera – Kočí, Schnabel, Posmyk, Brňák, Bauer, Holub, Jindra - Padělek, Král, Handlovský - Tomas, Čech, Benda - Barinka, Rod, Boháč – Kazionov, Sýkora, Pšurný - Nouza
Č. Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Sičák, Vydarený, L. Poživil, Jareš, Frolo, Mucha, Macháček - M. Hudec, Gulaš, Veselý - Duda, Huml, Kůrka - Hřebejk, L. Květoň, Kotrla - Mertl, Kuchejda
Branky a nahrávky: 16. Král (Schnabel, Padělek), 57. Pšurný (Barinka, Holub) – 9. Kůrka (Gřegořek), 34. Gulaš (Sičák, Toman), 43. Kotrla (Poživil), 46. Kůrka (Gulaš). Rozhodčí: Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5, 10 minut osobní trest Gřegořek (CEB). Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 3970. Střely na branku: 24:33.

Úvodních pár okamžiků se hráči obou mužstev více či méně úspěšně přetahovali o puk ve středním pásmu. K první šanci se až na konci první minuty dostal hostující Gulaš, jeho pokus o teč v prostoru před Cháberou ale selhal stejně jako ostrá střela zápěstím Kůrky z mezikruží. Boleslavští Turka ohrozili až při druhém střídání jejich druhé formace, kdy se Benda snažil vložit šikovně hůl do přihrávky od Tomase a tečovat tak puk za záda hostujícího brankáře. Ve třetí minutě si Středočeši střihli první přesilovku utkání, díky nepřesnostem si ale připsali jen jednu výraznější šanci v okamžiku, kdy se Brňákovi podařilo vykličkovat od mantinelu a vystřelit, ani z tohoto mráčku ovšem nezapršelo. Počet vyloučených se vzápětí na to vyrovnal, ani Budějovice ale v početní výhodě nijak zvlášť nezářily. Největším ohrožením Cháberovy svatyně se tak stala jen Gřegořkova dělovka od modré, která domácímu gólmanovi prosvištěla kolem hlavy.

V určitém tlaku, který Mountfieldu vydržel ještě chvilku po vypršení trestu, pálil nebezpečně zpoza hráče Květoň. Další přesilovka přišla téměř vzápětí a patřila Boleslavi. Ovšem ne v tom správném slova smyslu, rozhodující slovo v ní nakonec měli hosté. Tomáš Kůrka se totiž díky od mantinelu odraženému puku dostal do samostatného nájezdu a Cháberovi svou kličkou nedal šanci. Trochu paradoxně se po obdržené brance ale dostali do tlaku Boleslavští, jako kdyby chtěli napravit své pochybení. Obránce Kočí například obkroužil branku, kotouč ale dopravil jen mezi Turkovy betony, pořádnou příležitost k vyrovnání měl i Sýkora, který čekal na přihrávku u nikým nehlídané levé tyčky. Puk mu ale přeskočil čepel. Ve 12. minutě protlačil po velké strkanici kotouč do sítě hostů Benda, protože ale bylo už odpískáno, gól pochopitelně nebyl uznán. Tlak Středočechů ale nakonec své ovoce přeci jen přinesl, když Richard Král úspěšně tečoval střelu Schnabela od modré.

Druhá třetina začala podobně jako ta první, hosté se dostali do tempa o něco rychleji, Boleslav ale těžila z dobře zajištěné obrany. To Turek se musel ohánět o poznání více, když se o slovo přihlásili také domácí, střelu Brňáka vyrazil ramenem a pořádný závar před brankou Jihočechů se podařil vytvořit čtvrté formaci Středočechů. Sýkora to například zkoušel zpoza bránícího Jareše a příležitost k obratu skóre měl i Kazionov svou snahou o dorážku. Jak se blížila polovina zápasu, navrch začínal mít Mountfield. Květoňovi totiž mladoboleslavská obrana dovolila vykličkovat si od mantinelu až mezi kruhy, odkud měl budějovický útočník dost prostoru ke střele. Tu Chábera zlikvidoval jen s pořádnou dávkou štěstí, kotouč mu totiž vypadl z lapačky a projel těsně kolem tyčky.

Stoupající výkon Českých Budějovic korunoval ve 34. minutě v přesilové hře Milan Gulaš, který si chytře počíhal na přihrávku u pravé Cháberovy tyčky. Než se mladoboleslavský brankář stihl přemístit, rozvlnil hostující útočník síťku a poslal svůj tým tak znovu do vedení. Mladá Boleslav musela vzápětí na to hájit další oslabení a Chábera tak likvidoval třeba šanci Dudy, který těsně před domácím brankářem pálil z bekhendu. Středočechům se navíc na konci druhé dvacetiminutovky nepovedlo ani střídání a na ledě tak rázem měli šest hráčů, za což pochopitelně dostali dvě minuty. Útok hostů ale tentokrát nepůsobil tak sehraně, puky jim přeskakovaly hokejky a na opačnou stranu se tak mohli vydat Benda s Rodem, kterým bránil pouze Sičák. I tento jediný obránce ale dokázal protiútok Boleslavských zhatit, když vložil hůl do Bendovy přihrávky. Po druhé třetině tedy Budějovice vedly 2:1.

Na začátku posledního dějství dohráli Jihočeši půlminutu dlouhou přesilovku, s jediným pokusem z hole Hudce si ale Chábera zvládl hravě poradit. Pár vteřin poté to zkoušel na druhé straně Tomas, byl ale dobře odstaven od kotouče, který vzápětí na to přistál na čepeli hole Jindřicha Kotrly. Ten vyslal jen takovou lehkou střelu na Cháberu. Už to vypadalo, že boleslavský gólman má puk pevně ve svém držení, najednou se ale ocitl za ním, jak mu proklouzl mezi betony. Boleslav se snažila o odpověď a už se k ní dost možná nadechovala, když uzamkla Mountfield v obranném pásmu, Benda na modré ale vzápětí na to přišel o puk a do brejku se dostal Gulaš s Tomášem Kůrkou, který po ledě zakončil a zvýšil tak na 4:1.

Hráči Bruslařského klubu se snažili neodpískat utkání už deset minut před zápasem, Budějovičtí se ale začali opírat o pevné hradby své obrany, což Středočeši museli často řešit nahazování puků do pásma. Na řadu tak přišlo několik zakázaných uvolnění nebo ofsajdů a hra se hodně rozkouskovala. K jedné z mála šancí se dokázali protlačit Nouza se Sýkorou, z nichž prvně jmenovaný číhal u poloodkryté Turkovy branky na přihrávku, která na něj skutečně mířila, bohužel pro Boleslavské ale nedorazila úplně ideálně, protože do ní v poslední chvíli vložil hokejku jeden z bránících hráčů Mountfieldu. Neutuchající snaha domácího celku a zjevné polevení v řadách soupeře z jihu Čech ale nakonec přeci jen vedli k poslednímu gólu zápasu. Po zranění navrátivší se Roman Pšurný upravil na konečných 2:4.