15. 9. 2020 | Vojtěch Tůma

Na góly chudá generálka, Bruslaři podlehli Spartě v prodloužení

přát. 2, úterý 15. 9. 2020
Ml. Boleslav - Sparta MBL - SPA
M l . B o l . - Souboj dvou výborných brankářů. Asi tak by se dala ve zkratce pojmenovat úterní generálka na nadcházející extraligový ročník mezi Mladou Boleslaví a Spartou. Gašper Krošelj s Jakubem Neužilem drželi své týmy skvělými zákroky, v základní hrací době ani jednou neinkasovali. Nulu uhájil pouze gólman Pražanů, kteří zvítězili v prodloužení po trefě Jana Buchteleho. Už v pátek čeká Bruslaře první ostrý zápas sezony proti Karlovým Varům.
Ml. Boleslav: Krošelj – Hrbas, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Šidlík – Lunter, Zohorna, Štastný – Alderson, Zbořil (A), Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Sparta: Neužil – Němeček, Kalina, Piskáček (A), Pavelka, Dvořák, Jandus, Jurčina, Jeřábek – Rousek, Horák, Řepík (C) – Buchtele, Sukeĺ, Kudrna – Vitouch, Pech (A), Tomášek – Zikmund, Říčka, Forman
Branky a nahrávky: 62. Buchtele (Němeček). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1.

Už od začátku se hrálo ve velice solidním tempu. Ve třetí minutě zaváhal gólman Neužil, když neudržel Bernadem nahozený puk, proti dorážce boleslavského zadáka jej ale na brankové čáře zastoupil Dvořák. Tato situace ale představovala spíše výjimku, tolik šancí k vidění nebylo. Mírnou převahu si udržovali domácí, kteří svým výborným pohybem dělali soupeři velké problémy. Sparťané pořádně zahrozili až v polovině deváté minuty, Piskáčkovu ránu zkrotil Krošelj až nadvakrát. Po vyloučení Romana Horáka byli Bruslaři blízko přesilovkové trefy, proti Hrbasovi ale podržel hosty rychle se přesouvající Neužil.

Krátce nato ujel rozhozené boleslavské defenzivě Tomášek, jenže slovinský gólman utěsnil mezírku mezi betony včas. Svižný a bojovný hokej z obou stran pokračoval i nadále. Nebezpečně pálil Pláněk, Řepíkovi na poslední chvíli překazil tutovku Stránský. Sparta si největší šanci schovala do sedmnácté minuty. Andrej Kudrna si položil Krošelje a zasouval puk za čáru, jenže ležící gólman Boleslavi předvedl i v nehokejové pozici skvělý zákrok. Poslední slovo před odchodem do kabin měli domácí. Konkrétně Ondřej Najman, který ranou z bezprostřední blízkosti nechal pouze vyniknout Neužilovu lapačku.

Krátce po přestávce předvedli Bruslaři parádní kombinaci. Pláněk na jejím konci našel v předbrankovém prostoru číhajícího Adama Zbořila, který zamířil pouze do nataženého betonu hostujícího gólmana. Neužil se musel mít na pozoru také proti táhlé střele Jana Stránského ze čtyřiadvacáté minuty, tentokráte pravým ramenem vytěsnil puk do ochranné sítě. Pozadu nezůstal ani Krošelj, jehož z hranice kruhu prověřil Andrej Kudrna. Slovinský brankář své spoluhráče podržel i při sparťanské přesilovce, když schoval kotouč v lapačce po pokusu Roberta Říčky.

Potlesk diváků si ve třicáté minutě vysloužil průnik Davida Šťastného, který skončil ranou těsně vedle tyče. Řepíkovo vyloučení přineslo Boleslavi možnost hry v početní převaze. Zatímco Jääskeläinenův projektil dolétl nad horní tyč, proti Brandonu Aldersonovi už musel zakročit Neužil. Pražany mohla poslat do vedení nebezpečná teč Matúše Sukeĺa, které moc nescházelo. Při další přesilovce Sparty dokonce po Formanově ráně z mezikruží zazvonila za Krošeljem branková konstrukce. Také prostřední dějství tedy nabídlo řadu zajímavých možností, ale oba maskovaní muži zůstali nepřekonáni.

Začátek závěrečné periody byl ze všech tří tím nejopatrnějším. Hra se rozhýbala až poté, co na trestnou lavici potřetí v utkání usedl Martin Ševc. Svěřenci trenéra Hořavy podrážení domácího kapitána nepotrestali, Krošelj ale musel předvést dva povedené zákroky proti Řepíkovi a Buchtelemu. Další důležitý zásah předvedl brankář Bruslařů o chvíli později, z bezprostřední blízkosti vychytal dorážku Vitoucha. Také Bruslaři byli během přesilovky blízko prvnímu gólu. Aldersonovi v klíčový moment sjel puk z čepele, Hrbas místo prázdné branky trefil před ní klečícího Dvořáka.

Mladoboleslavští hokejisté znovu zahrozili ve dvaapadesáté minutě. Němečkovo zaváhání v rozehrávce mohl potrestat Stránský, ale z mezikruží zamířil jen do horní tyče. Netrvalo to dlouho, a mladý gólman Sparty měl znovu plné ruce i nohy práce, Zohornu ale při nepřehledné situaci v brankovišti nepustil k dorážce Pavelka. V závěru neproměnil nadějnou příležitost Miroslav Forman, na druhé straně pomohla Neužilovi proti Ševcově ráně i trocha štěstí. Základní hrací doba branku nenabídla, o vítězi generálky na nadcházející extraligový ročník tak muselo rozhodnout prodloužení.

S hrou tří proti třem si lépe poradili hosté. Sólo Lukáše Rouska ještě gólem neskončilo, následný únik dvou proti jednomu ale už ano. Němečkovu střelu vyrazil Krošelj pouze k Janu Buchtelemu, který zametl puk do prázdné branky.