26. 9. 2021 | Lukáš Chuchválek

Na jihu Čech si Bruslaři s chutí zastříleli a vezou tři body

8., neděle 26. 9. 2021
Banes Motor České Budějovice - BK Mladá Boleslav CEB - MBL
Č. B u d ě j o v i c e – Zápas 8. kola Tipsport extraligy se od první třetiny vyvíjel ve prospěch Boleslavi, která využila chyb soupeře a odskočila na rozdíl dvou branek díky gólu Kotaly z přesilovky a gólu Kousala ve vlastím oslabení. Ve druhé třetině oba celky zlepšily disciplínu a nevylučovalo se tak jako v té první. Budějovice probudil třetí gól v jejich síti k aktivitě a sebraly Janu Růžičkovi čisté konto. Na rozdíl tří branek Bruslaři opětovně odskočili zásluhou Ondřeje Najmana. Středočeši měli zápas již pod kontrolou a další branky přidali Jan Dufek a Pavel Pýcha.
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina (41. Strmeň) – Štencel, Percy, Bindulis, Vráblík, Piskáček (A), Bučko, Štich – Ondráček, Pech (A), Gulaš (C) – Abdul, Hanzl, Vondrka – Venkrbec, Voženílek, Karabáček – Beránek, Toman, Valský
BK Mladá Boleslav: Růžička – Pýcha, Ševc (C), Moravec, Pláněk (A), Bernad, Fillman – Kelemen, Raška, Šťastný – Lunter, Najman, Kousal – Kotala, Claireaux, Dufek – Eberle, Bičevskis, Stránský (A)
Branky a nahrávky: 31. Gulaš – 4. Kotala (Pýcha, Šťastný), 7. Kousal (Eberle, Pláněk), 25. Bičevskis (Stránský, Ševc), 37. Najman (Kousal, Bernad), 52. Dufek (Claireaux), 56. Pýcha (Šťastný). Rozhodčí: Hodek, Pilný – Ganger, Klouček. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 807. Střely na branku: 28:28. Zblokované střely: 16:12. Hity: 7:4. Vhazování: 39:19. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6.

Přestože se první tři minuty hrálo oboustranně opatrně, věci se brzy zvrtly ve prospěch Boleslavi. Domácí totiž šli na trestnou a nahození Pýchy od modré tečoval v předbrankovém prostoru Jakub Kotala, který usměrnil puk nechytatelně do sítě. Následně Motor dostal možnost srovnat, když usedl za katr boleslavský hráč. Přesilovka se Jihočechům vůbec nepovedla, ba dokonce v ní nechali ujet Eberleho za pukem, který byl v rohu kluziště za Hrachovinovou brankou, odkud nahrával před bránu, kam najížděl Pavel Kousal, jenž si to rozdal jeden na jednoho s budějovickým gólmanem, vykoupal ho a bekhendově mu puk zasunul zprava do branky. Další příležitost měl Šťastný, na kterého si ale Hrachovina vyšlápl, a snažili se i další Bruslaři. Budějovice působily po těchto dvou gólech jako opařené.

Domácí se probrali k nějaké aktivitě až v 9. minutě, avšak Jak Voženílek, tak Venkrbec naráželi na připraveného Jana Růžičku. Ale vynutili si alespoň další přesilovku. Tu již Budějovice sehrály lépe než poprvé a bylo na co se koukat. Avšak znovu pustili Boleslav do brejku a Mário Lunter nevyzrál na Hrachovinu a přestřelil. Hra se bleskově přestěhovala před Růžičku, jemuž zazvonila tyčka po další Gulašově ráně, jenž o sobě dával vědět po celou početní výhodu. V početní výhodě domácí brzy vystřídala opět Boleslav, v níž mnoho nevymysleli, ale měli hned poté k dispozici ještě jednu, kterou též promarnili. Navíc v jejím závěru pustili Piskáčka a jeho lajnu do přečíslení tří na jednoho. Růžička ale nulu udržel. Vylučování nebylo konce a třetinu dohrála Boleslav ve čtyřech.

Úvod druhého dějství tedy Budějovice hrály přesilovou hru, ale po jejím skončení se znovu vylučovalo a přesilovku si zahrála zase Mladá Boleslav. Ani jeden celek se neprosadil. Krátce po jejím skončení se ale trefil Maris Bičevskis, který mířil po povedeném průniku do poloprázdné brány. Domácí kouč se ale velmi zlobil na rozhodčí, u kterých reklamoval neodpískaný ofsajd, který měl gólu předcházet, ale gól platil. Tento gól Budějovice nabudil a ty se začaly více tlačit do útoku. Obrovskou šanci měli domácí ve chvíli, kdy se puk odrazil a dopadl na kraj brankoviště, před nímž byla odkryta prázdná brána, ale domácí nebyli u puku první a neuklidili jej do sítě. Po několika minutách budějovického tlaku se Bruslaři vymanili a Hrachovinu ohrozil Jan Dufek, ale nepřekonal.

Jenže Bruslaři v 31. minutě chybovali ve vlastní třetině a využil toho Milan Gulaš, který překonal Jana Růžičku ranou k protější tyči, kde puk do vlastní sítě srazil Martin Ševc. To domácí ještě více nabudilo a ke kontaktnímu gólu měl blízko Michal Vondrka a pak i Jiří Ondráček, jenž ujel do úniku, ale pálil zprudka těsně mimo. Následně měl velké štěstí Hrachovina, když si ho při kličce položil Adam Raška a puk se následně odrazil od dalšího boleslavského hráče těsně vedle odkryté branky. V následující bleskové akci z 37. minuty se ale prosadil Ondřej Najman, jenž dostal skvělou přihrávku do mezikruží a poslal puk Hrachovinovi nad rameno. Do posledního dějství si tedy Boleslav nesla vedení 4:1. Se sirénou si odnesl bolestivý šrám na ruce Michal Vondrka a byla z toho menší mela u mantinelu. Vondrka nakonec zápas nedohrál.

Na nepříznivý vývoj reagovali domácí výměnou brankáře a Hrachovinu nahradil Jan Strmeň. Budějovice si aktivitou v útočném pásmu vynutily faul, jenže z takovéhoto nástupu gól nevytěžily. Naopak po skončení početní výhody mohli Jihočeši sami inkasovat, kdyby Strmeň nevychytal únik dvou boleslavských hráčů. Po hluché několikaminutové epizodě, kdy nebylo k vidění mnoho šancí, zvedl vlny ve Strmeňově brankovišti Raška, který několikrát na budějovického gólmana vypálil z ostrého úhlu.

Pak v 52. minutě trefil bránu přímo do růžku Jan Dufek a zvýšil vedení na rozdíl čtyř branek. Následně v 55. minutě proměnil přesilovou hru Pavel Pýcha, jenž od modré prostřelil vše, co stálo v cestě, a dal šestou branku svému bývalému zaměstnavateli. Kontrovat se snažil Ondráček, který mířil do horního růžku Růžičkovy branky. O sedmý gól Boleslavi se pokoušel Kousal, jenž ale trefil z otočky jen ochrannou síť. Před koncem při poslední přesilovce domácích hledal Abdul u pravé tyče místo, kam by zasunul puk, ale Růžička se nedal a podruhé nekapituloval. Bruslaři oslabení odbránili a mohli se radovat z tříbodového úspěchu.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): Soupeř našel cestu k vítězství a nezbývá, než mu pogratulovat. My jsme měli špatný vstup do utkání. Boleslav je velmi dobře bruslící a připravený tým. My jsme dnes neměli detaily. Druhý gólman Honza Strmeň je součástí týmu, proto jsme mu dali šanci ve třetí třetině. Někdy mužstvo takové momenty nakopnou. Michal Vondrka je v péči lékařů. Uvidíme, jak to s tím bude.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Povedl se nám vstup do utkání, měli jsme lepší pohyb než v předcházejících utkáních venku. Ve druhé třetině jsme se dostali pod tlak, ale klíčové bylo, že jsme inkasovali jen jeden gól. Navíc se nám povedlo odjet a dát čtvrtou branku. Ve třetí třetině už jsme byli zodpovědnější a dotáhli zápas do vítězného konce.