12. 1. 2018 | Michal Samiec, Michal Samiec, Vojtěch Tůma

Nadějně rozjetý zápas v Třinci skončil pro Boleslav debaklem

39., pátek 12. 1. 2018
Třinec - Ml. Boleslav TRI - MBL
T ř i n e c - Při pátečním střetnutí na ledě Třince branku mladoboleslavských hokejistů opět hájil Brandon Maxwell, který byl dodatečně nominován do amerického týmu pro nadcházející olympijské hry. Vstup do utkání vyšel svěřencům Vladimíra Kýhose parádně, při vlastním oslabení totiž do brejku ujel Klepiš, jehož střelu do sítě dorazil Tomáš Urban. Zbytek úvodního dějství nabídl vyrovnanou partii, to druhé se, stejně jako zbytek hrací doby, neslo zcela v režii Ocelářů. Domácí, kteří svého soupeře jasně přehrávali, se totiž dokázali prosadit třikrát v rozmezí necelých jedenácti minut, před závěrečnou periodou tak o jejich vítězství pochyboval jen málokdo. Bruslaři se sice snažili o zdramatizování vývoje zápasu, Slezané ale žádné zbytečné komplikace nepřipustili, přidali další dvě trefy a suverénně dokráčeli za plným bodovým ziskem.
Třinec: Hrubec (3. - 5. Hamerlík) – Krajíček (C), Adámek, Linhart, Roth, Kovář, Musil – Svačina, Marcinko, Růžička (A) – Dravecký, Vlach, Hrňa – Adamský (A), Polanský, Cienciala – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík
Ml. Boleslav: Maxwell – Hanzlík (C), Říha, Němeček, Eminger, Kotvan, Dlapa – Orsava, Žejdl, Valský – Klepiš (A), Musil, Kousal – Pacovský, Holík, Lenc (A) – Pabiška, Urban, Procházka
Branky a nahrávky: 27. Vlach (Linhart), 35. O. Kovařčík (Chmielewski), 37. Svačina (Linhart, Růžička), 54. Růžička (M. Kovařčík), 59. Dravecký (Hrňa, Linhart) – 3. Urban (Klepiš). Rozhodčí: Šír, Pavlovič – Klouček, Komárek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 061. Střely na branku: 41:34. Zblokované střely: 10:8. Hity: 10:9. Vhazování: 49:28. Průběh utkání: 0:1, 5:1.

Od začátku utkání devětatřicátého kola bylo vidět, že Mladoboleslavským už začalo play off a každé utkání je pro ně v současné době existenční. Hosté se v úvodní dvacetiminutovce soustředili především na rychlé protiútoky – a že jich od Ocelářů dostali několik a byli schopni je přetavit ve velmi nebezpečné akce! Gólově utkání otevřel po necelých třech minutách hostující Tomáš Urban. Devatenáct sekund před Urbanovou trefou byl vyloučen Orsava, což znamenalo první oslabení Bruslařského klubu. Domácí ale v přesilovce puk ztratili, akci dva na dva vyřešil Klepiš střelou, kterou Hrubec vyrazil k úplně volnému střelci první branky. Třinečtí měli do konce úvodní periody několik dobrých střeleckých pozic, aby minimálně vyrovnali. Největší šanci měl v předposlední minutě první třetiny Adamský, který se v akci tří proti jednomu bránícímu hostujícímu hráči po ťukesu s Linhartem dostal ke střele těsně vedle Maxwellovy branky. Gól mohl padnout i po pokusu Polanského, který bekhendem zakončil akci vzešlou z trojúhelníku Krajíček – Adamský – Polanský. Mladá Boleslav moc pasáží, kdy by třinecký tým uzavřela a mlela v pásmu, neměla, ale po rychlé akci se k střele s gólovými parametry dostal třeba Žejdl, jenž pálil z mezikruží, před posledního bránícího Oceláře se dostal Valský, tvrdou ránou z kruhu se prezentoval Klepiš. Kromě Urbanova zásahu ale WERK ARENA v první části nebyla svědkem gólového zásahu.

Druhá třetina přinesla podobný obraz hry jako úvodní dvacetiminutovka. Oceláři se snažili o soustavné dobývání mladoboleslavské obrany, hostující hráči naopak, kdykoliv měli takovou možnost, rychle obraceli hru a pádili do útoku. Jejich protiútoky pokaždé hrozily brankou. Hned v úvodní minutě dohrávané přesilové hry Ocelářů z úvodní třetiny nechal pod sebou za brankou puk domácí brankář Hrubec a hosté málem ze situace vytěžili druhý gól v oslabení v zápase. O dvě minuty později se před Maxwella probíjel Ondřej Kovařčík, ale celá situace skončila faulem hostujícího hráče. V šesté minutě prostřední hrací doby byl v hlavní roli opět domácí odchovanec a starší z bratrské dvojice Kovařčíků. Zpoza branky mu přihrál do vyložené pozice bratr Michal, ale mladoboleslavský brankář Maxwell, mimochodem čerstvě nominovaný za tým USA na olympijské hry v Pchjongčchangu, vyrazil ránu betonem. Moment Ondřeje Kovařčíka měl teprve přijít.

Domácí se ale nakonec k brance protrápili. Sedmadvacátou minutu začal vyloženou šancí domácí kanonýr Martin Růžička, kterého na modré našel Linhart. Bránící Říha mu nedal moc prostoru, Maxwell situaci pokryl. Bezmocný ale zůstal o chvíli později, když byl v akci opět domácí bek s číslem 21, jenž nastřelil puk od modré, načež puk šikovnou tečí mezi betony amerického brankáře nasměroval Roman Vlach. Ve třiatřicáté minutě mohl překlopit skóre opět na stranu Mladoboleslavských Orsava, ale jeho bekhendový pokus v přesilovce nebyl gólový. A tak přišel zmiňovaný moment třineckého mladíka. Maxwell neukázal zrovna olympijskou rozehrávku, tu mu sebral Chmielewski, nahrnul puk do brankoviště a Ondřej Kovařčík neměl problém zavěsit puk pod horní tyč. O dvě minuty později mohl opět skóre zápasu v kritickém momentu zápasu upravit Orsava. Tentokrát měl k dispozici nájezd na Hrubce od půlicí čáry, ale bekhendový pokus mu Hrubec sebral. Udeřilo tedy pod třineckým kotlem, kde ve druhé třetině hájil svou svatyni Maxwell. Znovu byl v centru dění velmi viditelný Linhart, ten opět šikovně nastřelil puk na teč, která se parádně povedla Vladimíru Svačinovi.

Jestliže v prvních dvou třetinách se Oceláři snažili diktovat tempo a hosté ujížděli do nebezpečných protiútoků, situace se v závěrečné hrací době změnila. Mladoboleslavští věděli, že musejí tlačit na pilu, jestli chtějí vyrovnat. Hned prvních osmdesát sekund třetí třetiny se odehrálo v útočném pásmu Boleslavi, ale gól z toho nebyl. Bílo-zelení si vytvořili několik velmi dobrých brankových příležitostí, v koncovce jim to ale nelepilo. Například po dorážkách Lence a Holíka na oba hostující borce zívala prázdná brána, rozhozenou obranu a Hrubce měl před sebou po ťukesu se Žejdlem i Jakub Orsava, který hrál s velkou chutí. Do šance si tento hráč s číslem 32 sjížděl i v klíčové přesilovce hostů po sekání Martina Růžička. Místo puku však v brance skončil on sám, početní výhoda hostů v ideálním čase, kdy se s utkáním dalo ještě něco udělat, zůstala nevyužita. Orsava tedy utkání proti svému bývalému a dalo by se říct mateřskému klubu končil bez vstřelené branky, byť se dostal do výborných šancí. Domácí zápas definitivně výsledkově potvrdili v posledních šesti minutách – nejprve si na dlouhou příhru Michala Kovařčíka dosáhl Martin Růžička, o čtyři a půl minuty později se do samostatného úniku utrhl Vladimír Dravecký, který za Maxwella dostal puk na druhý pokus.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Jsme rádi, že po utkání ve Finsku, které nám moc nevyšlo, jsme dokázali zabrat. Výhra se nerodila vůbec lehce, protože nás nalomila vedoucí branka soupeře. Naši hráči k utkání ale přistoupili parádně, vytvářeli si možnosti. Boleslav neodehrála zápas špatně, měla hodně šancí a výsledek mohl být klidně opačný. Velmi si ceníme toho, jak to kluci odmakali. Chci poděkovat za takticky velmi dobře zvládnutý zápas ve třetí třetině.

Viktor Ujčík (BK Mladá Boleslav): Výsledek je pro nás možná až příliš krutý. Do zápasu jsme šli s veškerým respektem k síle soupeře, věděli jsme, že Třinec má mnoho šikovných hráčů. Povedlo se nám skórovat, ale domácí měli hodně šancí, při kterých nás držel Maxwell. Dostávali jsme góly po individuálních chybách, navíc jsme netrefili prázdnou branku. Třinec ukázal svou sílu, byl produktivní, proto vyhrál.