15. 11. 2020 | Vojtěch Tůma

Napínavou přetahovanou ovládl Liberec, Boleslav bere alespoň bod

18. (O2), neděle 15. 11. 2020
Ml. Boleslav - Liberec MBL - LIB
M l . B o l . - Když do Mladé Boleslavi přijede Liberec, většinou se jedná o emocemi nabitý duel na ledě i v hledišti. Pohled na prázdné tribuny byl proto obzvlášť smutnou záležitostí. Zajímavý hokej se hrál i bez diváků. Bruslaři díky Pláňkově dělovce dlouho vedli 1:0, na konci druhého dějství se ale skóre pohnulo čtyřikrát během necelých pěti minut. Aktivnější Bílí Tygři šli do třetí periody s těsným náskokem, o který je připravil Mário Lunter. Poslední slovo měli přeci jen hosté, bonusový bod jim vystřelil obránce Hanousek.
Ml. Boleslav: Růžička – Šidlík, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Klikorka – Lunter, Zohorna, Šťastný – Jääskeläinen, Cienciala, Alderson – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Liberec: Kváča – Šmíd (A), Knot, Rosandić, Hanousek, Derner, Štibingr – Birner (A), Bulíř, Lenc – Rachůnek, Filippi, Gríger – Musil, Jelínek (C), Zachar – Vlach, Najman, Šír
Branky a nahrávky: 17. Pláněk (Strnad, Bičevskis), 35. Stránský (Bičevskis), 46. Lunter (Šťastný, Zohorna) – 33. Lenc (Knot, Bulíř), 36. Rosandić (Vlach), 38. Lenc (Bulíř, Vlach), 64. Hanousek (Birner, Gríger). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Zika, Zemánek. Vyloučení: 4:2, navíc Ševc (MBL) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 26:24. Zblokované střely: 9:9. Hity: 4:1. Vhazování: 15:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3 – 3:4.

Utkání v liduprázdné ŠKOENERGO Aréně začalo náporem hostí. První šanci měl Filippi, který po Grígerově pasu zakončil z mezikruží vedle branky. Nedlouho poté se puk po sérii odrazů objevil před Kousalem, proti němuž zasáhl Kváča pravým ramenem. Jednalo se o ojedinělou možnost Bruslařů, lépe se pohybující Bílí Tygři útočili daleko častěji, soupeře hned několikrát zavřeli v útočném pásmu. Jejich převahu přerušilo až Zacharovo podrážení a boleslavská přesilovka. Aktivně si během ní počínal především Jääskeläinen. Finský útočník vypálil hned třikrát, jedna z jeho střel dokonce orazítkovala horní tyč.

Jedenáctá minuta přinesla další příležitost domácích. Před Kváčou zůstal zcela osamocený Kousal, rychlou kličku ale nedotáhl do úspěšného konce. Povedenou přesilovku sehrál také Liberec. Filippiho tvrdou ránu šikovně usměrnil Birner, Růžička vytěsnil kotouč špičkou betonu. Následovala dlouhá pasáž bez přerušení. Hvizd rozhodčího přišel až po bekhendovém pokusu Oscara Flynna, který hostující gólman zkrotil až nadvakrát. O pár chvilek později už Boleslav vedla, dělovka Martina Pláňka skončila s přispěním teče jednoho z obránců přesně pod horní tyčí. A protože se Růžička v poslední minutě nenechal zaskočit Rachůnkem, šli Bruslaři do kabin s těsným náskokem.

Do druhého dějství si Severočeši přenesli část přesilovky. Boleslavský gólman musel dvakrát zasahovat, rány Vlacha i Rosandiče si pohlídal. Bílí Tygři byli i nadále aktivnější, domácí znovu vrátila do tempa až hra v početní převaze. Martin Ševc nejprve pálil mimo tři tyče, proti jeho druhé střele už musela zasáhnout Kváčova lapačka. V sedmadvacáté minutě se Hanousek na modré čáře šikovně zbavil Flynna a nahodil kotouč na branku, Růžičku však nerozhodila ani Lencova lehká teč. Chvíli nato se hosté utrhli do přečíslení dvou proti jednomu. Ronald Knot s bekhendovým blafákem nepochodil, stejně jako na druhé straně Oscar Flynn.

Následoval další tlak Liberce, který vedl k zasloužené vyrovnávací trefě. Birner nejprve nezkrotil puk před poloprázdnou brankou, jeho zaváhání ale o několik okamžiků později napravil Radan Lenc. Nerozhodný stav vydržel jen dvě minuty a jednadvacet vteřin. Hostující obrana nedokázala odklidit puk z pásma, a navíc zcela zapomněla na Jana Stránského, který ranou k tyči překvapil Kváču. I hosté ovšem měli připravenou okamžitou odpověď. Růžička vyrazil nahození od modré čáry jen před sebe a na dorážku Mislava Rosandiče nedosáhl – 2:2. V čase 37:09 se Severočeši poprvé v utkání ujali vedení. Bruslaři dopřáli prostor z druhé vlny si najíždějícímu Radanu Lencovi, který trefil horní růžek domácí branky.

Na začátku třetí třetiny se hrálo v tempu, ale bez šancí. Změnu přinesla až Dernerova rána, po níž v předbrankovém prostoru několikrát nebezpečně dorážel Musil, ale Růžička odolal. Liberci pomohlo také vyloučení Ondřeje Najmana, který zasáhl Jelínka vysokou holí. V přesilovce zaměstnaly domácího gólmana zajímavé pokusy Bulíře a Filippiho. Po vypršení trestu se první boleslavská formace dostala k téměř minutovému náporu. Výborné práce u mantinelu a přihrávky Šťastného využil Mário Lunter, s jehož ranou pod břevno nemohl Kváča nic dělat - 3:3.

Vyrovnání Bruslaře povzbudilo. Branku soupeře těsně minuli Dlapa a Flynn, který ještě v jednapadesáté minutě prověřil Kváču bekhendem z mezikruží. Domácí měli i nadále více ze hry, vylekal je pouze Jan Růžička, který se při rozehrávce puku za brankou málem nechal odzbrojit dotírajícím Grígerem. Dvě minuty před třetí sirénou se puk po několika odrazech zjevil mezi kruhy v libereckém obranném pásmu, ránu Šťastného ale na hranici vlastního sebeobětování zablokoval Lukáš Derner. Další příležitosti už k vidění nebyly, a první souboj Boleslavi a Liberce v této sezoně tak zamířil do prodloužení.

Hned v úvodu nastaveného času měl rozhodnutí na hokejce Pláněk, který si šikovně vybruslil zpoza branky a poslal puk do břevna. O chvíli později zajímavě pálil Zohorna, Kváča musel předvést reflexivní zákrok pravým ramenem. Na druhé straně nejprve nepochopitelně minul prázdnou klec Gríger, Liberec ale nakonec přeci jen slavil vítězství. V signalizované výhodě prostřelil Růžičku Tomáš Hanousek. Boleslavská lavička ještě reklamovala nedovolené bránění brankáři, trenérskou výzvu si však nevzala. První derby sezony tak zvládli lépe Severočeši.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): První třetina byla vyrovnaná, po krásné akci jsme šli do vedení. Ve druhé třetině nás soupeř zatlačil a zaslouženě se prosadil, my tahali za kratší konec. Ve třetí třetině jsme zaslouženě vyrovnali, byli jsme lepší. To samé si myslím i o prodloužení, ale Liberec byl šťastnější.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Viděli jsme velice vyrovnané utkání. Bylo to derby se vším všudy. Emoce na obou střídačkách, chyběla jenom nějaká větší bitka. Nerozhodný výsledek po šedesáti minutách byl spravedlivý, k nám se v prodloužení přiklonilo štěstí. Jsme za to moc rádi, každé vítězství se počítá.