3. 12. 2019 | Adéla Kvapilová

Nečekaný obrat Litvínova, Bruslaři nezvládli závěr zápasu

33., úterý 3. 12. 2019
Ml. Boleslav - Litvínov MBL - LIT

Ml. B o l. - Když se v Litvínově dostal na post trenéra právě bývalý trenér Bruslařů, bylo jasné, že půjde o zajímavé utkání. Předehrávka 33.kola hokejové Tipsport extraligy připravila velice napínavý duel. Do vedení šel první Litvínov, avšak Bruslařům se podařilo do konce první části vyrovnat a následně zápas otočit. Druhá třetina patřila domácím, vybudovali si v ní náskok 4:1. Málokdo očekával, že poslední perioda přinese úplný obrat ve hře. Litvínov naskočil jako znovuzrozený, díky parádní poslední třetině předvedl obrat a odváží si z Boleslavi tři body.
Ml. Boleslav: Haas (55. Michajlov) – Ševc, Hrbas, Kurka, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Dlapa – Lunter, Cienciala, Klepiš (A) – Skalický, Zbořil, Vondrka (C) – Zohorna, Jeglič, Stránský – Flynn, Najman, Kousal
Litvínov: Janus (41. Zajíček) – Doudera, Jánošík (A), Pavelka, Kudla, Baránek, Říha, Kubát – Lukeš, Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, Hanzl (A), Mahbod – Gerhát, Helt, Myšák – Trávníček, Mikúš, Válek.
Branky a nahrávky: 4. Hrbas (Klepiš), 18. Pláněk (Lunter), 26. Klepiš, 35. Jeglič (Fillman, Vondrka) – 2. Hübl (Petružálek), 41. Hanzl (Mahbod), 44. Jánošík (Trávníček, Helt), 48. Jánošík (Petružálek, Hübl), 56. Hübl (Jarůšek), 57. Jarůšek (Myšák). Rozhodčí: Hodek, Sýkora – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:3, navíc Lukeš (LIT) 10 min. za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 2 538. Střely na branku: 31:33. Zblokované střely: 11:4. Hity: 11:15. Vhazování: 26:32. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:6.

Začátek zápasu vyšel lépe hostující Vervě. Již od buly se Litvínov usídlil v útočném pásmu. Petružálkovu přihrávku na kruh vystihl skvěle Viktor Hübl, kterému se povedlo dostat kotouč za záda Haase. Mladá Boleslav však nezahálela a za necelé dvě minuty připravila odpověď. Hrbas po své obranném zákroku nahrál na Jakuba Klepiše, ten z rohu kluziště poslal zpět puk na již zmiňovaného Marka Hrbase, který prostřelil hostujícího gólmana. Ve čtvrté minutě měli domácí možnost otočení, ale za Janusem cinkla jenom tyč. Pavelkova nebezpečná střela tancovala kolem domácího Haase, ten však ukázal, že má situaci pod kontrolou. Na obou stranách byla vidět po inkasovaných brankách opatrnější hra. Zajímavé nahození na Janusovu branku předvedl Kurka, avšak nikomu ze spoluhráčů se nepovedlo tečovat a ani Jegličova akce z otočky nebyla dokonána. Nebezpečnou přihrávku do brankoviště vyslal i litvínovský Doudera, ta pouze prosvištěla kolem brusle domácího obránce. Ke konci první periody se Bruslaři uhnízdili v útočném pásmu, což nakonec vyústilo v gól. Mario Lunter nabil Martinu Pláňkovi, který poslal bombu do levého horního rohu Janusovy svatyně. Litvínovským se v závěru povedlo zahrozit, ale puk za maskovaného muže nedostali.

Do druhé periody předvedl lepší nástup opět Litvínov. Ve 22. minutě usedl na trestnou lavici Adam Zbořil za podrážení, avšak černožlutí nedokázali z této možnosti nic vytěžit. Ihned po návratu boleslavský útočník připravil šanci pro své spoluhráče, těm se nepovedlo na přihrávku zareagovat včas. Necelou minutu po návratu Adama Zbořila byl potrestán David Ciencela, to však hostům gól také nepřineslo. Kotouč sice zaplul do sítě, ale na druhé straně hřiště. Skalického střela se za záda Januse ještě nedostala, na odražený puk u pravé tyče si počíhal Jakub Klepiš, který ho prostrčil skulinkou v gólmanově rozestavení. Severočeši se pokusili na inkasovanou branku odpovědět. Janu Myšákovi se povedlo Radka Haase prostřelit, avšak rána těsně minula pravou konstrukci. V následující akci od modré čekal před bránou připravený Mikuš, ale ani tomu se nepovedlo dostat Litvínov zpět do hry. Ve 35. minutě vyskočila celá hala počtvrté na nohy. Po odražené střele Fillmana z mezikruží se k černé pryži dostal nejrychleji Žiga Jeglič, který využil zaváhání Januse u pravé tyče. Na opačné straně se snažili dorážet Říha s Jarůškem. Ke konci prostřední části dostali domácí možnost navýšení skóre. Početní převahu ale už nestihli využít a přenesli si ji společně se stavem 4:1 do poslední třetiny.

Třetí dějství začalo stejnou písní jako uplynulé dvě, jen se změnou v litvínovském brankovišti, které začal hájit Zajíček. Litvínov i přes přesilovou hru Bruslařů dokázal dokonce skórovat. Martinu Hanzlovi se povedlo na levém kruhu oklamat domácího obránce a puk namířil pod víko. To ale nebylo od hostujícího mančaftu vše. Nebezpečně se nachomýtl u brankoviště Richard Jarůšek, ten ještě Boleslav neohrozil. S prudkou střelou Michala Trávníčka od levého kruhu si ještě mladík v boleslavské kleci poradil, ale na dorážku Adama Jánošíka z protějšího rohu již nestačil. Mladoboleslavští si vyžádali oddechový čas, čímž na chvíli zmírnili hru Vervy. Hosté ale na plynu neubírali. Ani ne v polovině poslední periody se postarali o vyrovnání. Po vhazování se kotouč dostal na hokejku Adama Jánošíka, který díky clonícímu hráči prostřelil podruhé mladoboleslavského Haase. Hra Mladé Boleslavi se otočila o 180 stupňů. To, co vycházelo Bruslařům ze začátku utkání, nyní vůbec neuplatňovali. V 54. minutě došlo v domácím týmu také ke střídání brankářů, do hry naskočil Martin Michajlov. Ten však o necelé dvě minuty lovil kotouč ze své sítě. Z levého rohu střílel Viktor Hübl do výstroje domácího brankáře, tomu puk propadl. Po necelé minutě udeřila Verva znovu. Špatně hlídaný Richard Jarůšek s pukem projel až před Michajlova a svou tvrdou ránou mu nedal šanci. Středočeši se ve hře bez gólmana pokusili se stavem ještě hnout, Zajíček si svou klec pohlídal. Díky velmi vydařené třetí třetině Litvínova skončil duel výhrou hostí 6:4.

Radím Rulík (BK Mladá Boleslav): My jsme hráče na možnou situaci připravovali a snažili jsme se tomu předejít. Včera jsme měli meeting, přesně na tuto situaci. Osobní zkušenost je ale důležitější než situace, kterou člověk předvídá. První dvě třetiny jsme si udělali náskok. Vůbec si nedokážu vysvětlit, proč jsme ve třetí třetině přestali hrát, přestali jsme se hýbat. Samozřejmě soupeř toho zaslouženě využil. 5:0 je ostudné pro takovéto mužstvo, které má počet inkasovaných branek takový, jaký má. Nechápu, jak k tomuto mohlo dojít. Jediné vysvětlení je, že se to totálně podcenilo a hráči se přestali hýbat. Litvínov se snaží vyhrabat, nový trenér je samozřejmě obrovský náboj. Zaslouženě otočili a dali nám lekci.

Jindřich Kotrla (HC VERVA Litvínov): My jsme šli do zápasu s tím, že jsme věděli, jak kvalitní soupeř Boleslav je. Zůstali jsme u stylu hry, který teď dodržujeme poslední zápasy. Dodržovali jsme to celý zápas trpělivě, i když po druhé třetině jsme prohrávali 1:4. Do třetí třetiny jsme nastoupili se stejným systémem, že se budeme snažit na začátku dát gól, abychom se dotáhli a uhráli zápas. To se nám povedlo, tím pádem se nám povedl i dobrý obrat ve třetí třetině a vyhrát tento zápas.