24. 1. 2009 | Aleš Procházka

Obdivuhodný výkon ve třetí třetině vynesl dorostencům vítězství 6:5 na nájezdy

40., sobota 24. 1. 2009
Ml. Boleslav - Kladno MBL - KLA
M l. B o l. - O druhé přestávce duelu 40. kola extraligy dorostenců mezi Mladou Boleslaví a Kladnem vše vypadlo jasně , Kladno zápasu jasně dominovalo a vedlo už 4:1. Jenže mladoboleslavské dorostence nastartovaly k obratu dvě pěkné branky Václava Jankovského, prodloužení Boleslavi vystřelil v power play Jakub Frolík. Po nerozhodném prodloužení přišly ke slovu samostatné nájezdy, v nichž se opět trefil Jankovský, ale i kladenský kanonýr David Stach. Výhru domácích zajistil úspěšným nájezdem v páté sérii Vojtěch Mozík, dorostenci tak porazili Kladno 6:5 a získali dva body.
Ml. Boleslav: Vaňousek - Vrba, Korim, Anděl, Holada, Mozík, Chalupa - Bičiště, Škorík, Lhoták, Brandejský, Babický, Frolík, Jankovský, Štěpánek
Kladno: Ilašenko - Vodák, Gutwald, David, Motejlek, Doudera, Rittig - Gottlieb, Obr, Doskočil, Sekáč, Dittrich, Strnad, Stach, Hammerbauer, Vodička, Znamenáček, Redlich
Branky a nahrávky: 27. Mozík (Lhoták), 43. Lhoták (Korim), 47. Jankovský (Anděl), 50. Jankovský (Skořík), 59. Frolík (Mozík, Vrba), 65. Mozík - 8. Sekáč (Stach, Douděra), 13. Doskočil (Butor), 24. Znamenáček (Douděra), 32. Stach (Gutwald), 43. Doskočil (Butor) . Vyloučení: 7:1. Využití: 0:1. Diváci: 43.

Zápas začal ve velkém tempu, první přerušení přišlo až po necelých třech minutách plynulé hry! Poprvé se ke slovu dostali útočníci Mladé Boleslavi, před branku se tlačili Frolík a později Babický, kromě menších potyček z toho ale nic nevzešlo. První větší příležitost měli hosté, po zmatcích před brankovištěm domácích byli blízko úvodnímu gólu Doskočil se Znamenáčkem. V 6. minutě poprvé ukázal své schopnosti kladenský křídelník Jakub Strnad, jehož si trenér Lidický stáhl z juniorského mužstva. Strnad nejprve vyřešil přečíslení dva na jednoho jedovatou střelou, posléze se od mantinelu natlačil až před brankáře Vaňouska, jenž jeho pokus nadvakrát kryl. Kladno mělo navrch jak bruslařsky, tak silově, soupeři prakticky nic nedovolilo, hráči byli velice důrazní v osobních soubojích. Na Vaňouska se řítil jeden nájezd za druhým, ten však vynikajícími zákroky podržel mužstvo. Na konci sedmé minuty byl vyloučen Bičiště, o 25 sekund později ještě Mozík a Boleslavští se museli bránit ve třech. Hosté přesilovku s přehledem využili, krásnou kombinaci Doudery a Stacha zakončil střelou do odkryté branky Jiří Sekáč, nejproduktivnější hráč soutěže. Herní převaha Kladenských pokračovala, ve 13. minutě zvyšoval už na 2:0 Jan Doskočil. Pět minut před koncem byl podruhé vyloučen Bičiště, tentokrát za podražení. Kladno přesilovku sehrálo velice dobře, Doudera s Hammerbauerem dokonale rozhodili domácí obranu a puku v cestě do sítě zabránil pouze včasný zásah obránce, který bruslemi zachránil situaci. I proto dorostenci Bruslařského klubu oslabení přečkali bez úhony. K výraznějšímu ohrožení branky hostů se dostalo až skvěle hrající trio Jankovský – Škorík – Bičiště, po jejich akci se strhla jedna z menších potyček. Minutu před koncem si v obranném pásmu nedovoleně počínal kladenský útočník Butor a Boleslavští dostali možnost přesilové hry. Jenže s tou si neporadili zrovna nejlépe, po patnácti sekundách hasil Vrba nebezpečně vypadající situaci a poměr hráčů na ledě se vyrovnal.

Druhá třetina tedy začala hrou čtyř proti čtyřem, domácí začali mnohem lépe. Jejich útočná snaha ale nikam nevedla, ve 24. minutě zvyšoval na rozdíl tří branek Jan Znamenáček, který skóroval ze zdánlivě nevinné situace. Vaňousek chytil kotouč do lapačky, z ní mu však vypadl přímo před Znamenáčka, jenž tak měl značně ulehčenou práci. Krátce poté putoval na trestnou lavici další mladoboleslavský hráč, proti pravidlům se podražením provinil Holada. Přesilovka se hostům příliš nepovedla a po vypršení trestu ujížděl sám na branku Babický, neměl však potřebnou rychlost a puk si jen zasekl a nepřesně přihrál spoluhráči. Avšak hned vzápětí dosud nepříliš rozchytaný kladenský brankář Ilašenko poprvé kapituloval, krásnou střelou od modré snižoval Vojtěch Mozík. Gól vlil domácím novou krev do žil, duel nyní dostal nový dramatičtější náboj. Kladno ale bylo při chuti, s Vaňouskem si pohrál David Stach a bylo to už 4:1 ve prospěch hostujícího mužstva. Ve 38. minutě Lhoták nastřelil tyč, na druhé straně Vaňousek při rozehrávce trefil spoluhráče a mohl být rád, že puk neskončil v brance. Poté zkoušel štěstí boleslavský útočník Škorík, který střelou z ostrého úhlu vyzkoušel Ilašenkovu pozornost. Nic víc už se do druhé dvacetiminutovky nevešlo, dorostenci ze středočeské metropole šli do kabin spokojení s vedením 4:1.

Úvod třetí části nenaznačoval, že by se měl konat nějaký obrat. Dvě minuty po začátku třetiny si před branku najel Strnad a hosté už zdvihali ruce nad hlavu, puk se však odrazil od brankové konstrukce a z protiútoku se málem narodil druhý boleslavský gól, neposedný puk poskakoval po čáře, odkud ho naštěstí pro Kladno odehrál obránce. O pár vteřin později ale přeci jen přišlo snížení, trefil se boleslavský útočník Lukáš Lhoták. Gól dal domácím křídla, před Ilašenkem rozpoutali ohňostroj akcí a přihrávek, které ale neměly žádného efektu, naopak ani ne minutu po Lhotákově gólu zchladil boleslavské nadšení Jan Doskočil. Ve 47. minutě po závaru před boleslavskou brankou kapitán Anděl krásnou přihrávkou po mantinelu uvolnil přes celé hřiště Václava Jankovského, jenž objel branku a zasunul puk do brány. Boleslavští byli na koni, v 50. minutě po podobné situaci poslal Škorík puk pod ležícím obráncem na hůl Jankovského a ten se opět ocitl tváří v tvář Ilašenkovi – a opět uspěl! Po blafáku ještě chvíli on i rozhodčí nejistě čekali, jestli je puk skutečně za brankovou čarou a až poté mohla vypuknout velká radost domácích. O dvě minuty později byl Jankovský u další příležitosti, když se Škoríkem vyšachovali gólmana, kotouč si ale cestu do odkryté klece nenašel. Během dalšího střídání tvrdě pálil Frolík, Ilašenko střelu vyrazil reflexivně ramenem. Na ledě bylo horko, mantinely duněly pod nárazy těl, ostré střety byly k vidění každou chvílí.

Potřebný klid mohl Kladnu zajistit Vojtěch Butor, Vaňousek měl proti jeho střele z mezikruží připravený beton. Závar před brankou mladoboleslavských dorostenců si hosté zopakovali ještě jednou, ale ani tentokrát na Vaňouska recept nenašli. Hra se pak opět přesunula na opačný konec kluziště, sám před brankářem mohl srovnat Škorík. Poté chyboval domácí obránce a dva kladenští útočníci se řítili sami na Vaňouska, Sekáč ale přestřelil. Minutu a půl před sirénou Boleslavští odvolali brankáře a po první akci si domácí trenéři vyžádali oddechový čas. Po jeho skončení se vhazovalo v obranném pásmu Kladna, hned po buly vypálil Vrba, Mozík tečoval a puk za Ilašenka dotlačil Jakub Frolík! V posledních vteřinách zachytil odražený kotouč na vlastní modré čáře Babický a ačkoli ho obránci zatlačili k mantinelu, prokličkoval se až na kruhy, kde ho ale hráči v modrém zablokovali.

Utkání gradovalo, v prodloužení měli mírně navrch boleslavští dorostenci, to však neznamená, že by Kladno bylo úplně neškodné – v 65. minutě schoval Vaňousek do lapačky Sekáčovu nebezpečnou střelu. Rozuzlení ale prodloužení nepřineslo a zápas dospěl až do samostatných nájezdů.

Prvního nájezdu se zhostil domácí Karel Bičiště, který neproměnil. Zato kladenský David Stach s brilantním nájezdem uspěl – 1:0 pro Kladno. Václav Jankovský ale vzápětí odpověděl střelou podél gólmana, Sekáč z Kladna následně nedal. Boleslav mohl k vítězství přiblížit Škorík, jemuž však puk trestuhodně utekl už na půli cesty. Neprosadil se ale ani Vojtěch Butor a nyní už se hrálo na náhlou smrt. Stachovi se nepodařilo zopakovat perfektně provedený nájezd z první série a jen trefil Vaňouska, totéž předvedl dosud jediný úspěšný mladoboleslavský exekutor Jankovský. Vaňousek lapil i Strnadův nájezd v páté sérii a o vítězství domácích za dva body rozhodl obránce Vojtěch Mozík.