20. 11. 2015 | Vojtěch Tůma

Paráda! Bruslaři přemohli i Vítkovice a zvládli tak domácí sérii

21. (TV), pátek 20. 11. 2015
Ml. Boleslav - Vítkovice MBL - VIT
M l. B o l. – Hokejisté Mladé Boleslavi se potřetí v řadě představili na domácím kluzišti a i tentokráte dokázali v utkání zvítězit! O tom, kdo bude úspěšnější, rozhodla divoká první třetina, která se musela fanouškům ve ŠKOENERGO Areně velice líbit. Po deseti minutách bylo skóre vyrovnané 2:2, o rozhodující gól se v šestnácté minutě postaral netradiční střelec Ctirad Ovčačík. I přes nepovedený vstup do závěrečné dvacetiminutovky a nepříjemnou hru svého soupeře nakonec svěřenci koučů Výborného a Jelínka těsné vedení uhájili, v samotném závěru přidal pojistku v podobě trefy po prázdné branky Tomáš Urban.
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský, Kučný, Robar, Ovčačík – Jarůšek, Výborný, Bárta – Látal, Urban, Pacovský – Lenc, Žejdl, Pabiška – Musil, Hruška, Klimenta
Vítkovice: Dolejš – Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Klok, Kovář, Pastor, Štich – Szturc, Strapáč, Ölvecký – Vandas, Kolouch, Kucsera – Němec, Balán, Burger - Hlinka, Jáchym, Húževka
Branky a nahrávky: 5. Žejdl (Stříteský, Voráček), 9. Pacovský (Urban, Trončinský), 16. Ovčačík, 60. Urban (Pacovský, Trončinský) – 3. Němec (Klok, Balán), 10. Pastor (Burger). Rozhodčí: Pešina, Hrubý - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:4, navíc Pastor (VIT) 10 min. OT za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3398. Střely na branku: 28:33. Zblokované střely: 14:13. Hity: 49:27. Vhazování: 32:33. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2.

Ihned od začátku byl k vidění velice atraktivní a ofenzivní hokej, už po nějakých čtyřiceti sekundách se sám před Dolejšem ocitl Michal Bárta, ale střelou z otočky jej překonat nedokázal. Poté ale na trestnou lavici putoval Kučný a Vítkovice přesilovku sehrály na výbornou! Střelu Lukáše Kloka z hranice brankoviště ještě Rittich vyrazit dokázal, ovšem na hůl nikým nehlídaného Erika Němce, jenž už měl jednoduchou práci – 0:1! Odpověď Středočechů mohla přijít téměř okamžitě, aktivní Bárta ale ani svůj druhý souboj tváří v tvář Dolejšovi v branku nepřetavil. Šance střídala šanci, všem boleslavským fanouškům musel spadnout kámen ze srdce, když Kucsera z poměrně nenápadné pozice orazítkoval tyč! Z následné protiakce se domácím podařilo srovnat – Lukáš Žejdl zavezl puk do útočného pásma a ranou, která byla ještě lehce tečována, rozvlnil síť Dolejšovy branky! V deváté minutě se famózním sólem prezentoval Petr Kolouch, avšak Rittich proti jeho forhendovému blafáku vytáhl zákrok z říše snů!

Při následné hře 4 proti 4 předvedli Mladoboleslavští parádní akci a poprvé v zápase se ujali vedení. Trončinský zavezl touš do útočné třetiny, kde jej přenechal Urbanovi, který skvostným pasem našel Dominika Pacovského, jehož bomba na přední tyč nakonec propadla až za marně se přesouvajícího Dolejše! Gólové hody v první desetiminutovce však nebraly konců – v následné přesilovce Ostravanů dostal po buly příliš mnoho prostoru Tomáš Pastor, jenž tvrdou bombou propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:2! Poté se hra výrazně zklidnila, ovšem v čase 16:00 mohla ŠKOENERGO Aréna radostí vybuchnout potřetí! Žejdlův pokus vyrazil Dolejš jen mezi kruhy, kde jako dravá šelma číhal Ctirad Ovčačík, který povedenou bombou nedal brankáři soupeře šanci! A aby toho nebylo málo, tak se v samotném závěru na branku Ostravanů sám řítil Urban, ale bekhendovým blafákem si na Dolejše nepřišel.

Druhé dějství začalo velkým tlakem domácích, kteří svého soka téměř na dvě minuty uzavřeli v obranném pásmu, ale Dolejš všechny jejich pokusy pochytal. Na druhé straně s protiakcí přispěchal Szturc, avšak po jeho střele na bližší tyč touš skončil v připravené lapačce Davida Ritticha. Na další možnosti Bruslařů se nejvíce podílel Musil, který i v pádu dokázal najít před brankou volného Hrušku, ten ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Zanedlouho o sobě dal poprvé vědět ve skvělé formě Richard Jarůšek, který se svým typickým způsobem dostal od mantinelu až do ideální střelecké pozice, jenže jeho ráně scházely centimetry. Prostřední pasáž druhé periody byla protkána častými vyloučeními, při vlastním oslabení se téměř sám na Dolejše řítil Tomáš Klimenta, ale gólman v barvách Ostravanů se prezentoval dobrým zásahem.

Vítkovice dokonce chvíli hrály dvojnásobnou početní převahu. Jejich největší šanci si vypracoval kapitán Burger, po jehož ráně z první puk propadl za Ritticha, toho ale na brankové čáře zastoupil Urban! Hosté o malou chvíli později hráli v šesti, Středočeši tak měli šanci na navýšení svého náskoku. Nevedli si úplně špatně, dvě tutovky měl na hokejce Lukáš Žejdl, jenže ten v prvním případě před prázdnou svatyní nedokázal zasáhnout skákavý kotouč a o pár vteřinek nato jej parádně vychytal Dolejš! Konec třetiny se odehrál v poměrně hektickém tempu, hra byla často přerušována, puk se bez vážnějších šancí přesouval z jedné strany na druhou a nutno podotknout, že hlavní rozhodčí přehlédli nebo pustili hned několik hraničních zákroků. V úplném závěru měla Boleslav namále, před Rittichem puk velice nepříjemně tečoval Húževka, ale strážce domácí svatyně si s touto změnou směru nakonec s velkou pomocí paní Štěstěny poradil!

Do třetí třetiny nastoupila úplně jiná Boleslav. Domácí dělali obrovské chyby v defenzivě a jen zázrakem z úvodní pětiminutovky vyvázli bez inkasovaného gólu. Ve dvaačtyřicáté minutě se po Urbanově obrovském zaváhání sám před Rittichem objevil Kolouch, avšak svá mířidla si neseřídil přesně. Asi největší šanci začátku poslední dvacetiminutovky si vypracoval Húževka. Ten si sjížděl do předbrankového prostoru, kde před naprosto prázdnou svatyní jen o vlásek nedosáhl na přihrávku z hole Michala Hlinky! Rittich se měl i nadále co ohánět, puky se na něj snášely ze všech stran, ale domácí gólman si dokázal poradit jak s nepříjemnou dělovkou Strapáče, tak i s následnou dorážkou Romana Szturce. Bruslaři o sobě dali opět vědět až v devětačtyřicáté minutě, když Bártovu nabídku na teč jen těsně vedle branky usměrnil Klimenta! Hra se následně vyrovnala, s další příležitostí týmu z města automobilů přispěchal Jarůšek, ovšem Dolejš touš ramenem vyrazil lehce nad horní tyč!

Ve čtyřiapadesáté minutě zavezl puk do útočné třetiny Látal a jen tak nazdařbůh jej nahodil do brankoviště, čímž nadělal až nečekané problémy Dolejšovi, který nakonec celou situaci, i díky výrazné pomoci obránců, přestál bez úhony. V závěru utkání už se žádný pohledný hokej nehrál, oba týmy bojovaly o každičký centimetr ledu. Nervy na uzdě neudržel Pastor, který díky nedovolenému zákroku výrazně snížil naděje svého týmu na vyrovnání. V přesilové hře už se Mladoboleslavští nikam příliš nehnali a snažili se především neudělat zbytečnou chybu. Jediná akce, jež stojí za zmínku, je dravý průnik rychlíka Látala, který však bekhendem Dolejše nepřekvapil. Vítkovice to ještě zkusily bez brankáře, ovšem tento tah jim nevyšel, poněvadž jejich prázdnou svatyni trefil Tomáš Urban, a stanovil tak konečné skóre dnešního klání!

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: Narazili jsme na velmi odolného a fyzicky zdatného soupeře, který sem přijel s velkým odhodláním. Už ten začátek zápasu nasvědčoval tomu, že to bude hodně hektické utkání. My jsme nevstoupili do zápasu tak, jak jsme si představovali a soupeř nás za to potrestal a vedl 1:0. Naštěstí se nám podařilo brzy skórovat. Myslím si, že velmi důležitým aspektem byly přesilovky, dostali jsme se do tří dvakrát vyhozením kotouče – Trončinský, Pacovský. To se samozřejmě stane, ale takhle v krátkém sledu je to nepříjemná shoda náhod. Naštěstí se nám to podařilo ustát. Co se týče třetí třetiny, tak bylo vidět, že se soupeř tlačil do vyrovnání. Hrál aktivně, otevřeně a nám to trošku dělalo problémy. Ale musím pochválit mužstvo za to, že jsme si ten výsledek de facto pohlídali a zpečetili to gólem do prázdné brány. Jsme velice spokojení. Diváci viděli velmi kvalitního soupeře, který se určitě nebude nacházet na příčkách, na kterých v současné chvíli je.

Ladislav Svozil, HC Vítkovice Steel: My jsme velmi dobře věděli, kam jedeme. Domácí si dokáží vytvořit velký tlak a navíc doma ještě tříbodově neprohráli. Chtěli jsme být první, kteří to změní. Dostali jsme se do vedení, ale hrozně rychle jsme inkasovali. Za stavu 1:0 jsme navíc dali tyčku, za stavu 2:2 před námi byla prázdná brána. Poté jsme inkasovali potřetí a prakticky bylo rozhodnuté. Hráli jsme to, co jsme si řekli, gólově už jsme ale vyšli na prázdno. Produktivita domácích byla ve třetí třetině vyšší a to rozhodlo. Měli jsme tam nějaké šance, ale bez dalších gólů jsme to nemohli vyhrát. Našim klukům ale nelze upřít snahu. V kabině jsme jim po zápase řekli, že jejich výkon nebyl špatný. Nevyužili jsme přesilovky čtyři na tři, pět na tři a bez toho se asi vyhrát nedá. To byl ten pomyslný jazýček na misce vah, a proto jsme prohráli.