25. 8. 2022 | Lukáš Chuchválek

Plzeňskou lekci z produktivity už Bruslaři ve třetím dějství nedohnali

přát. 4, čtvrtek 25. 8. 2022
Ml. Boleslav - Plzeň MBL - PLZ
M l. B o l. – Ačkoliv Boleslav ve svém čtvrtém přípravném zápase na svého soupeře vlétla, zrazovala ji koncovka podobně jako v loňské základní části. Jako první se nakonec trefili hosté. V druhé třetině se často vylučovalo a hra neměla spád. Na tyto podmínky se lépe adaptovala Plzeň a vstřelila další dva góly. Domácí celek však naprázdno nevyšel a Tomáš Šmerha nakonec snížil. Až v závěrečné třetině se Středočechům povedlo snížit na rozdíl jediné branky. I přes mohutný tlak v posledních dvou minutách bez gólmana se vyrovnání nedočkali.
Ml. Boleslav: Krošelj – Pýcha, Pláněk, Lintuniemi, Stříteský, Jánošík, Hanousek, Štich – Åberg, Fořt, Lantoši – Kousal, Najman, Šťastný – Kantner, Kotala, Stránský – Šmerha, Bičevskis, Závora
Plzeň: Pavlát – Piskáček, Zámorský, Houdek, Kaňák, Budík, Baránek, Kremláček, Vitaloš – Rekonen, Mertl, Meyer – Suchý, Kodýtek, Schleiss – Blomstrand, Bitten, Lang – Dvořák, Hrabík, Sedlák
Branky a nahrávky: 32. Šmerha (Jánošík, Bičevskis), 50. Pláněk (Lantoši, Pýcha) – 10. Budík, 23. Zámorský (Blomstrand), 29. Piskáček (Zámorský). Rozhodčí: Čáp, Horák – Klouček, Thuma. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 506. Průběh utkání: 0:3. 2:3.

V úvodních minutách Bruslaři vlétli na svého soupeře a zasypali Dominika Pavláta několika neúspěšnými pokusy. Nejnebezpečnější střelu měl Pavel Kousal, který dostal perfektně namazáno do mezikruží, a mířil na skulinu v gólmanově rozestavení. Největší šanci promarnil David Šťastný, k němuž došel odražený puk přímo před prázdnou bránu, ale na poslední chvíli ho soupeř odstavil, a tak nemohl zamést kotouč do sítě. Procpat puk přes levou tyč zkoušel Maris Bičevskis, jenž také proti Pavlátovi neuspěl. Stejně tak si plzeňský gólman poradil se souhrou Lantošiho a Fořta. Neproduktivita domácích byla v 10. minutě soupeřem potrestána, když Vojtěch Budík nahazoval z dálky a letící kotouč proplul až za Krošeljova záda. Plzeň později hrála přesilovou hru, při níž si nevytvořila kloudnou střeleckou příležitost. Tři minuty před koncem se puk dostal i do Pavlátovy brány, ale Maris Bičevskis ho tam zblízka poslal vysokou holí, a proto nemohl být uznán. Do konce třetiny soupeř zmáčkl Středočechy, nepřesnostmi však nic nevytvořil.

Do druhého dějství vstoupila Boleslav přesilovkou, v níž také nenacházela recept na Pavláta a nastřelené puky byly odráženy mimo. Po skončení početní výhody domácím začala početní nevýhoda. Hra však byla kvůli krvavé stopě po Houdkovi na nějakou dobu přerušena. Když se hra znovu rozjela, o deset sekund později se opět přerušila, protože po vhazování letěl puk z hole Petra Zámorského do sítě. Ve hře pěti proti čtyřem později hrála zase Boleslav, jenže během této přesilovky se neprosadil zleva ani Pontus Åberg. Vylučovalo se i nadále a při hře čtyři na čtyři letěl puk do sítě Gašpera Krošelje už potřetí, když od modré Jan Piskáček propálil vše, co stálo v cestě. Po skončení hry ve čtyřech se poprvé radovali i Bruslaři, když procpali puk pod gólmanem za brankovou čáru. Zásluhu na tom měli hlavně Adam Jánošík a Tomáš Šmerha, který byl nakonec střelcem této branky. Boleslav díky tomuto gólu ožila a Pavlát se měl co ohánět. V další přesilovce však onen elán začal uvadat. S koncem této značně rozkouskované třetiny hráli Bruslaři další přesilovou hru, při níž Lantoši pod ohromným tlakem soupeře nepropasíroval puk do napůl odkryté sítě.

V posledním dějství se začalo o mnoho disciplinovaněji a hrálo se nahoru dolů, hodně dlouho bez přerušení. Jaká to změna. Nicméně Plzeň držela dvougólové vedení a nemusela se nikam hnát. Zhruba po šesti minutách hrála Plzeň další přesilovku a nebezpečně mířil z mezikruží osamocený Ludwig Blomstrand. Skóre se ale změnilo na druhé straně v 50. minutě, když dalekonosnou dělovkou vymetl pavučiny Pavlátovy klece Martin Pláněk. Poté šli Bruslaři opět do čtyř, kdy se povedlo zadržet plzeňský nástup. Po návratu na led z trestné zaútočil Alex Lintuniemi, ale díky vložené holi do jeho rány odletěl puk málem až do restaurace. Na druhé straně nebezpečně udeřil Mertl, jehož si nakonec domácí pohlídali. Dvě minuty před koncem si Bruslaři vybrali oddechový čas a zahájili hru v šesti bez brankáře. I přes zuřivý boj před Pavlátovou brankou, kdy to v brankovišti i před ním hořelo, se vyrovnání nedočkali a nakonec těsně padli.

Petr Haken (BK Mladá Boleslav): „Myslím si, že pro nás tam byla spousta herně zajímavých věcí i spousta pozitivních věcí. Bohužel, výsledkově jsme zápas nezvládli a rozhodlo určitě to, že jsme měli spoustu šancí a naše zakončení nebylo takové, jak bychom si představovali. Bereme to jako další test na soutěž, která se nám pomaličku blíží. Zítra si to rozebereme, pokračujeme dál a myslím si, že je pro nás důležité se poučit z věcí, které se nám nepovedly, a být příští týden lepší.“

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň): „Po těch několika posledních špatných zápasech jsme museli hodně pracovat. Myslím, že tam byla nějaká zlepšení, byť ten zápas nezačal pro nás úplně dobře. Bylo pozitivní, že v některých věcech jsme se zlepšili. Samozřejmě byl vynikající náš brankář Pavlát, který podal fantastický výkon. Díky tomu nás dovedl k vítězství, které je, myslím si, cenné. Boleslav hraje výborný hokej.“