16. 3. 2018 | Lukáš Chuchválek

Poslední vzájemný zápas sezóny s Chomutovem dopadl lépe pro hosty

UDR4, pátek 16. 3. 2018
Ml. Boleslav - Chomutov MBL - CHM
M l. B o l. - Play-out Tipsport extraligy ledního hokeje se přesunulo do své druhé poloviny, kterou již Boleslav může dohrát v klidu. Proto se také proti Pirátům Chomutov trenéři rozhodli nasadit juniory a dali též větší prostor méně vytíženým hráčům A-týmu. Do utkání nevstoupili dobře, avšak ještě v první třetině dokázali vyrovnat. Chomutov však ve druhé dvacetiminutovce odskočil do dvoubrankového vedení, které dokázali Jakub Orsava a Ondřej Najman smazat na úvod posledního dějství. Rychle nabyli a rychle pozbyli, neboť si hosté dvěma rychlými góly navrátili vedení. Úplně na konci se pak prosadil v power-play Eminger. Zápas znamenal, že Piráti jsou v extralize vedle Boleslavi dalším zachráněným.
Ml. Boleslav: Groh – Kotvan (A), Kurka, Eminger, Hrdinka, Dlapa, Říha, Bernad – Orsava, Nahodil, Volf – Pacovský (C), Urban, Flynn – Lenc (A), Najman, Kousal
Chomutov: Lukeš – Dietz, Knot, Trefný, Valach, Mrázek, Szathmáry, Grman – Koblasa, Smejkal, Vondrka (C) – Sklenář, Růžička, Skokan – Poletín, Huml (A), Vantuch – Lauko, Šťovíček, Hlava
Branky a nahrávky: 11. Nahodil (Říha, Orsava), 41. Orsava (Kurka, Kotvan), 44. Najman (Lenc), 60. Eminger (Lenc) – 4. Smejkal (Koblasa, Vondrka), 25. Knot (Vondrka), 27. Vondrka (Knot, Smejkal), 46. Sklenář (Růžička, Dietz), 51. Huml (Dietz) Rozhodčí: Lacina, Úlehla – Jindra, Polonyi. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 089. Střely na branku: 23:52. Zblokované střely: 5:1. Hity: 0:2. Vhazování: 19:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:5, 4:5.

Už na začátku Piráti vyzkoušeli gólmana Dominika Groha tím, že ho zasypali několika dalekonosnými střelami. Pak ve 4. minutě jim domácí ještě k tomu sami nabídli přesilovku, na jejíž využití nemuseli hosté čekat dlouho. Koblasa získal v mezikruží kotouč a napálil jej do Groha, který stačil vyrazit. Oldrichu Kotvanovi se však nepovedlo vyčistit prostor a nechal Jiřího Smejkala hned třikrát z bezprostřední blízkosti dorážet. Jeho poslední pokus z ostrého úhlu, který se od Grohova betonu odrazil do sítě, znamenal vedení 1:0 pro hostující celek. Bruslaři zkoušeli zaútočit, avšak Oscar Flynn nabídku od Tomáše Urbana odmítnul, později ani Kousal neuspěl. Hosté také útočili a blízko ke gólu měl díky své dělovce Vladimír Růžička, po níž Groh nevěděl, kde má puk, ale situaci ustál.

Až teprve v 11. minutě uspěli domácí, když Nahodil zpracoval Říhovu přihrávku do středního pásma a uháněl s Volfem do útoku dvou na jednoho. Ačkoliv Volf mohl být lépe umístěn, rozhodl se Lukáš Nahodil zakončit sám k tyči protilehlé strany. Po pár minutách hráli Piráti další přesilovku, při které svými výstřely příliš bránu neohrozili. Nebezpeční byli až po skončení přesilovky, kdy se snažili domácí hráče znervóznit tvrdou hrou na hraně pravidel a Jaroslav Mrázek dvakrát vyslal dělovku ze střední vzdálenosti, jež prosvištěla nejprve velmi těsně kolem levé a poté i kolem pravé tyče. Toho všeho ale mohla využít Boleslav, jež se náhle uvolnila z tohoto sevření, jenže číhající útočník na modré byl dle sudích již v ofsajdovém postavení. Minutu před koncem třetiny pak zazdil svou šanci Ondřej Najman.

Také úvod další dvacetiminutovky patřil hostům, kdy před brankovištěm kroužil Jiří Smejkal, jemuž se nepovedlo dostat kotouč za položeného Groha, kterému se po několika pokusech povedlo puk zalehnout. Ve 25. minutě se však už radovali, když domácí zcela zapomněli na Michala Vondrku, který ujel s pukem z obranného pásma. Groh si s jeho nájezdem a kličkou sice poradil, avšak najíždějícího Ronalda Knota neuhlídal Eminger a ten pak jen doklepl kotouč do odkryté brány. O třetí branku se pokoušel později Vantuch, jemuž se nepovedlo propasírovat puk mezi Grohovy betony, avšak ve 27. minutě domácí trestuhodně zapomněli hlídat na levém kruhu Michala Vondrku, jenž neměl s trefou odraženého puku po Knotově ráně problém. S domácími to vypadalo bledě, zvláště když šli do dalšího oslabení.

Boleslav oslabení sice přečkala bez úhony, avšak ve druhé třetině zatím nic nepředvedla. Vše mohl změnit povedený nájezd Radana Lence a jeho spoluhráče, avšak rozjetý Lenc nedokázal z malé vzdálenosti přihrávku usměrnit do odkryté sítě. V dalších momentech se opět projevily problémy Boleslavi při bránění klíčových hráčů soupeře, když v mezikruží dovolili Vladimíru Růžičkovi držet puk a zakončit i přesto, že tam byl izolován od zbytku týmu. O další šanci na straně Bruslařů se postaral František Hrdinka, s nímž Štěpán Lukeš neměl žádné větší potíže. Do konce třetiny více drželi puk už domácí, kterým se ale nevedlo vypracovávat si další šance, a tak byli co do počtu střel Bruslaři v tomto dějství opět výrazně přestříleni.

Se 41. minutou však přišla změna, začátek patřil Boleslavi a zejména Jakubu Orsavovi, jenž od vzdálenějšího kraje kruhu trefil mezeru v postavení překvapeného Lukeše. Dvoubrankové vedení chtěl ihned poté získat pro svůj tým zpět Vondrka, jehož vychytal Groh. Ve 44. minutě pak domácí výrazně zlepšeným výkonem vyrovnali na 3:3, když si hosté v předbrankovém prostoru špatně hlídali mladého Ondřeje Najmana, jehož výstřel proletěl kolem Lukešovy lapačky k tyči. Pro hosty to byla nepříjemná situace, protože by to potenciálně mohlo ohrozit jejich cestu za záchranou, kterou ještě v průběhu tohoto utkání neměli stoprocentně jistou. To rázně odmítnul Jakub Sklenář svým důrazem před brankovištěm, kde tečoval letící puk do sítě.

V 50. minutě se pak Piráti dočkali opětovného dvoubrankového vedení, neboť prudce rozjetý Ivan Huml překročil modrou čáru a od kruhu zaskočil boleslavského gólmana. Následující průběh mnoho hokejové krásy nenabídl, avšak v závěru hosté dostali ještě možnost hrát přesilovou hru, kterou si zkrátili faulem, když nechali domácí ujet do brejku. Ve hře čtyř na čtyři měli více ze hry domácí, avšak Chomutov před bránou dobře pokryl prostor. Na konci šli hosté ještě jednou do čtyř a Boleslav zkusila hru bez brankáře. A v čase 4,2 sekundy před sirénou se prosadil zpoza brány po několika neúspěšných střelách od ostatních hráčů zblízka Vladimír Eminger, k němuž se dostal odražený puk. Po závěrečném hvizdu se hráči Chomutova radovali se zhruba patnácti svými příznivci ze záchrany v extralize.

Viktor Ujčík (BK Mladá Boleslav): Hráli jsme s mladými hráči, kteří dostali šanci, aby se ukázali. Jsme rádi, že to zvládli. Pro Dominika Groha v bráně to byl první extraligový zápas a myslím si, že chytal velmi slušně, i když bylo na konci vidět, že je unavený, protože není zvyklý na takovou porci střel. I ostatní mladí kluci ukázali, že jsou schopní hrát pěkný hokej. Byla znát zkušenost na straně Chomutova, který dal v důležitých okamžicích gól navíc. Závěr už si pohlídal. Určitě se jim ohromně ulevilo, my to známe z minulého zápasu, když jsme měli jasnou záchranu a věděli jsme, že nebudeme hrát baráž. Teď máme před sebou poslední dva zápasy, takže je chceme slušně a bez zranění odehrát.

Petr Martínek (Piráti Chomutov): Jsme hrozně rádi, že jsme to uhráli a máme konečně klid. Nejsou to jednoduché zápasy, protože domácí už měli extraligu zajištěnou a o nic jim nešlo. Udělat poslední krok bývá těžké, přestože na něj máte třeba tři zápasy. Vyzdvihl bych našeho gólmana, který chytal výborně. Naši kluci utkání také odmakali.