13. 8. 2020 | Adéla Kvapilová

Sladká odplata: Bruslaři nadělili Liberci osmičku

CUP4 (O2), čtvrtek 13. 8. 2020
Ml. Boleslav - Liberec MBL - LIB
M l. B o l. – V rámci čtvrtého kola soutěže Generali Česká Cup přivítali Bruslaři na domácí půdě liberecké Bílé Tygry. Dva předchozí duely dopadly pro mladoboleslavské hráče smolně, odcházeli z nich bez bodového zisku. Tentokrát se pokoušeli svěřenci Rulíka a Patery své chyby napravit a ukořistit první výhru v letním poháru, což se jim podařilo. První třetina byla v podání domácího celku jako snová, na co šáhli, to se dařilo a odnesli si z ní tříbrankové vedení. Po prostřední části už na tabuli svítilo skóre 5:1. Během závěrečné periody dovršil svůj hattrick nováček Brandon Alderson.
Ml. Boleslav: Krošelj (Růžička) – Hrbas, Klikorka, Dlapa, Pláněk (C),Bernad, Fillman – Cienciala, Zohorna, Šťastný (A) – Strnad, Najman, Kousal –Alderson, Zbořil, Jaaskelainen – Lunter, Bičevskis, Stránský (A)
Liberec: Pavelka (Kváča) – Šmíd (C), Knot, Rosandič, Hanousek, Kunst,Štibinger – Birner (A), Filippi, Bulíř – Rachůnek, Gríger, Lenc – Vlach, Šír,Rychlovský
Branky a nahrávky: 4. Alderson (Jaaskelainen), 5. Alderson (Zbrořil, Klikorka), 15. Kousal (Najman, Strnad), 29. Zohorna (Fillman, Bernad), 36. Fillmann (Bernad), 41. Cienciala (Zohorna), 48. Strnad (Kousal, Klikorka), 49. Alderson – 27. Knot (Šmíd, Birner), 54. Hanousek (Rosandič). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Votrubec, Ševic. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 353. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 8:1, 8:2.

Úvod duelu patřil jednoznačně Bruslařům. První velkou šanci lapil liberecký brankář ve druhé minutě, když Zbořil střílel z mezikruží. O pár minut později měli domácí další zajímavou možnost, avšak ani ta ještě v gól nevyústila. Ve čtvrté minutě se libereckému gólmanovi povedlo střelu Jaaskelainena pokrýt betony, avšak na dorážku Brandona Aldersona už byl krátký. Tygři se ještě nestihli pořádně oklepat z prvního inkasovaného gólu a po 20 vteřinách ze své sítě lovili puk znovu. Nováček Mladé Boleslavi Brandon Alderson překvapil Pavelku střelou mezi betony, čímž mohla ŠKOENERGO Aréna slavit podruhé. Liberečtí hráči si pak těsně před půlí první periody střihli přesilovou hru, ale tu využít nedokázali. Bruslaři se drželi na puku a šelmy ze severu do útoku téměř nepouštěli. Zajímavou šanci si vybudoval Tomáš Rachůnek, Krošelje podržela levá tyč. Bruslaři za nedisciplinovanost šli opět do čtyř. Bílým Tygrům se ani v této početní výhodě nepodařilo propasírovat kotouč za boleslavského maskovaného muže. Dokonce těsně po skončení jejich výhody inkasovali již potřetí. Jakub Strnad, jenž právě opouštěl trestnou lavici, poslal přihrávku na Pavla Kousala a ten se ránou pod víko nemýlil. Ke konci počáteční části si i domácí tým zkusil hru v pěti proti čtyřem, ovšem ta se skórem nepohnula. Hosté se pak ke konci marně snažili dobýt Krošeljovu klec. Mladoboleslavští po parádním začátku zaslouženě vedli 3:0.

Kde Bruslaři skončili, tam také začali. Lunter, později Dlapa prověřili Pavelku a ke gólu jim moc nechybělo. Na druhé straně se dostal do šance Filippi, ten odkrytou část brány minul. V roli nedobrovolného diváka se za podrážení ocitl Mario Lunter, čímž nabídl možnost Severočechům ke změně stavu. Tvrdě pálil Birner, jeho rána sice tancovala před Krošeljem, ale za čárou neskončila. V následné akci se jeden z dorážejících Tygrů trefil do brankové konstrukce, sudí pouze rozpažil. Hosté ale přeci jenom početní převahu využili. Na pravé straně se nachomýtl osamocený Ronald Knot a svou střelu namířil přesně tam, kde boleslavský gólman nebyl. Skóre 3:1 vydrželo až do 29. minuty, kdy se po teči po pravici Pavelky prosadil Radim Zohorna. V následujících minutách mohli diváci sledovat pestrou hru. Za Liberec se ránou od modré snažil prosadit Kunst, následně i Šmíd, boleslavský hlídač pokusy hravě lapil. Avšak Severočeši se nevzdávali a vypracovali si další zajímavé šance. Prázdnou bránu Bulíř minul. Na opačnou stranu hřiště se dral nejmladší boleslavský útok, který nakonec svou akci úspěšně zakončil. Bernad vyslal přihrávku na modrou, kde číhal připravený Mitchell Fillman. Ten svou tvrdou ránou vymetl levý růžek Pavelkovy svatyně. V závěru prostřední třetiny usedl za katr na čtyři minuty za nebezpečnou hru vysokou holí liberecký Bulíř, branka už ale žádná nepadla, a tak třetí periodu Bruslaři začnou s hráčem navíc.

Radost Mladé Boleslavi v úvodu závěrečné třetiny opět vzrostla. Hned po návratu Bulíře do hry se nepovedlo libereckému muži v masce rozehrát, kotouč se ocitl na hokejce Zohorny, který ho poslal do mezikruží na Davida Ciencialu a ten ho dopravil mezi tři tyče. Bílí Tygři se po inkasované brance přemístili před Krošelje a pokoušeli se ho překonat z každé pozice. Boleslavský strážce si závar před svou klecí ohlídal i při následné přesilové hře, kterou hosté ve svůj prospěch nepřetavili. Po jejím konci se do protiakce dostal osamocený Jakub Strnad, ten ale puk za záda Pavelky nedostal. Svého úspěchu se Jakub Strnad dočkal ve 48. minutě, kdy se prosmýkl mezi dvěma libereckými obránci a překonal Pavelku. To však nebylo od domácích vše. O necelou minutu vyskočil boleslavský stadion znovu na nohy. Vyraženého kotouče si všiml Brandon Alderson a vystřelil na brankáře hostí. Ten sice černou pryž betony přibrzdil, ale gólu nezabránil. Kanadský hráč v zeleném dresu se tak mohl radovat z hattricku. I když už skóre duelu bylo jednoznačně nakloněné ke Středočechům, hosté ještě zabojovali a snížili své manko. V pravém kruhu se nejlépe zorientoval Tomáš Hanousek a vstřelil druhou branku Tygrů. V závěru se oba týmy pokoušely o nějakou parádu, ale žádná už v síti neskončila. Derby tak jasně ovládla domácí Mladá Boleslav, která skolila Liberec osmi góly a připsala si tak první vítězství v letním poháru.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Určitě to nebudeme přeceňovat. Pro hráče základní sestavy to byl druhý zápas, jeden jsme prohráli, druhý vyhráli. Ze začátku nám tam napadalo všechno. Ve třetí třetině se projevilo to, že jsme hráli na čtyři lajny a Liberec pouze na tři, díky čemuž jsme samozřejmě měli lepší pohyb. Kluci hráli dobře a zaslouženě jsme vyhráli.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Nám se utkání nepovedlo. Hlavně se nám nepovedl začátek, což se odrazilo v následujících třetinách. I když jsme chvílemi malinko vyrovnávali hru, tak soupeř byl lepší. Pro nás to bylo nepovedené utkání. Z každého zápasu si něco ukazujeme, tentokrát toho bude více. Odhalilo nám to věci, na kterých musíme pracovat.