28. 1. 2024 | Tomáš Taybner, Tomáš Taybner, foto: Petr Kotala

Ve Vítkovicích se na gól čekalo přes 61 minut, ve prospěch Bruslařů rozhodl Malát

41., neděle 28. 1. 2024
Vítkovice - Ml. Boleslav VIT - MBL
O s t r a v a – Nedělní večer v Ostravar Aréně v mnoha ohledech připomínal ten poslední prosincový. Během úvodních dvou třetin totiž bylo k vidění několik slibných šancí, jenže ani jedna z nich neskončila gólem a to se nezměnilo ani ve třetím dějství. V prodloužení měli Bruslaři dvě gólovky, po neúspěšném nájezdu Lantošiho se prosadil Sebastián Malát a druhý bod tak připadl Středočechům.
Vítkovice: Klimeš – Grman, Percy, Kovář, Mikuš (A), Jeřábek, Auvitu, Prčík – Lakatoš (C), Chlán, Fridrich – Barinka, Krieger, Ro. Bukarts – Ri. Bukarts, Claireaux, Kalus – Vondráček, Šoustal, Peterek
Ml. Boleslav: Růžička – Pyrochta (A), Bernad, Čech, Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Jánošík (C) – Skalický, Roman, Lantoši (A) – Dvořáček, Järvinen, Rohdin – Krivošík, Malát, Závora – Šmerha, Pitule, Stránský
Branky a nahrávky: 62. Malát (Roman, Gewiese). Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 0:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 278. Střely na branku: 23:21. Zblokované střely: 19:17. Hity: 5:3. Vhazování: 28:27. Průběh utkání: 0:1.

Bruslaře na počátku utkání dlouhá cesta autobusem nejspíš poznamenala a Vítkovičtí v úvodních minutách byli o poznání aktivnější i nebezpečnější. Hned v první minutě se na Růžičku z levé strany valil Lakatoš, který branku o pár čísel minul. Za další dvě minuty se u pravé tyčky zjevil nekrytý Peterek a tentokrát už Růžička musel kontrovat špičkou betonu. Až v 9. minutě musel něco ukázat také Klimeš, když vyrážel střelu Stránského po nepřehledné situaci v mezikruží. Zkušený mladoboleslavský útočník ve svém 250. utkání za Bruslaře útočil na svou 100. extraligovou trefu, pro tentokrát se z ní ještě radovat nemohl. První dějství tak branku nepřineslo.

Po návratu ze šaten byl za zákrok na Kriegera vyloučen Pavlík a domácí si poprvé vyzkoušeli přesilovku. Z ní ale vytěžili jen jednu střelu, z mezikruží zakončoval po krátké kombinaci Šoustal a Růžička musel zasahovat betonem. Ve 28. minutě pálil z pravého kruhu Pyrochta a krátce po něm dostal ve stejném střídání na levý kruh nabito Lantoši, také proti ráně z jedničky ale Klimeš dokázal zasáhnout a dokázal svou připravenost. V posledních momentech druhé části ještě Percy nastřelil levou tyč mladoboleslavské klece a z protiakce Malát protáhl Klimeše schovanou střelou na zadní tyčku. Jinak to ale v mnoha ohledech bylo podobné jako při posledním prosincovém setkání. Oba celky sice bušily na vrata, po čtyřiceti minutách se ale na gól stále čekalo.

Opatrný úvod třetí třetiny přinesl ve 46. minutě obrovskou šanci Bruslařů, která z předchozího průběhu výrazně vybočovala. Po vítkovickém tlaku totiž puk nabral Pyrochta, udělal rychle čtyři kroky a přímo od vlastní branky vyrazil do úniku na druhou stranu. Na Klimeše po takřka padesátimetrovém sprintu zkusil střelu mezi betony, ale domácí brankář svůj tým v té nejtěžší chvíli podržel. Také Ridera měla velkou šanci. Ve 49. minutě se k puku v mezikruží dostal Auvitu a měl před sebou spoustu volného prostoru, jenže Růžička jeho střelu sebral lapačkou. Poté se třetí dějství překlopilo do své druhé poloviny a střeleckých zakončení výrazně ubylo. V 59. minutě se od levého rohu tlačil před branku Šoustal, vracející se Dvořáček mu ale nedovolil zakončit.

Po tříminutové přestávce se tak za stavu 0:0 v Ostravar Aréně rozběhlo prodloužení. Už po 19 vteřinách Gewiese krásnou žabičkou na útočnou modrou vyslal na zteč Lantošiho, toho ještě vychytal Klimeš. V čase 61:08 ale Roman přihrávkou o mantinel rozjel na pravé straně Sebastiána Maláta, ten prošel do pásma a střelou na vzdálenější šibenici rozhodl ve prospěch Bruslařů.

Jiří Veber: Pro nás je každý zápas důležitý, jsme si toho vědomi. Víme, kde se nacházíme a podle toho jsme se k tomu snažili přistoupit. V první třetině to bylo opatrnější, nějaké šance jsme si vytvořili, ale neproměnili jsme je. Kolem desáté minuty ve druhé třetině tam měl soupeř nějaké šance. Výbornou práci odvedl náš brankář, byly tam nebezpečné střely. Ve třetí části jsme znovu měli šance, ale neproměnili jsme to. Zápas dospěl do prodloužení, v něm jsme bohužel úspěšní nebyli. Vůbec jsme se nedostali ke kotouči a to vidím jako to zásadní.