23. 3. 2022 | Vojtěch Balon

Vítězství! Vypjatý třetí duel rozhodla sedmá série nájezdů

ČF3 (ČT), středa 23. 3. 2022
BK Mladá Boleslav - Mountfield HK MBL - MHK
M l. B o l. — Za stavu 1:1 na zápasy se čtvrtfinálová série mezi Hradcem Králové a Mladou Boleslaví přesunula do ŠKOENERGO Arény. A pokračovalo se v duchu prvních dvou utkání — k vidění byla další vyrovnaná bitva doslova o každý centimetr ledu, tentokrát navíc 60 minut hry o vítězi ani nerozhodlo. Utkání dospělo až do sedmé série samostatných nájezdů, ve které poslal Bruslaře do vedení 2:1 na zápasy Miloš Kelemen!
BK Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Ševc (C), Jánošík, Pláněk (A), Lintuniemi, Fillman – Kotala, Bičevskis, Šťastný – Flynn, Najman, Kousal – Lunter, Fořt, Kelemen – Eberle, Knotek, Stránský (A)
Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Blain, Kalina, Pavlík (A), Jank, McCormack, Pilař – Smoleňák (C), Cingel, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Scherbak, Lalancette, Lev (A) – Kelly Klíma, Koukal, Orsava
Branky a nahrávky: 23. Kelemen (Fořt), 44. Kousal (Pláněk, Stránský), rozhodující nájezd Kelemen – 31. Lev (McCormack, Jergl), 58. Smoleňák (Lev, Pavlík). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 896. Střely na branku: 30:48. Zblokované střely: 21:23. Hity: 4:15. Vhazování: 43:60. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2 – 3:2.

Po rozlítaném vstupu do utkání jako první zahrozili hosté, dělovku Bohumila Janka od modré si ale Gašper Krošelj nadvakrát pohlídal. První šanci Bruslařů měl o chvíli později Miloš Kelemen, držitel bronzu z letošních ZOH v Pekingu ale z mezikruží rovněž neuspěl. Od prvních minut bylo znát velké napětí mezi oběma týmy, k první větší strkanici došlo už v osmé minutě po šanci domácího Luntera. Ta ale zůstala nevyužita, stejně jako o dvě minuty později na druhé straně nebezpečná dorážka nehlídaného Lalancettea z prostoru mezi kruhy. Šancí na straně hradeckého Mountfieldu postupně přibývalo, Jergl ani Jank ale na dobře chytajícího Krošelje nevyzráli.

Po sérii nevyužitých šancí hostů přišel tlak Bruslařů, který odšpuntoval neproměněnou bekhendovou kličkou obránce Lintuniemi. Asi dosud největší šanci zápasu měl chvilku poté Ondřej Najman, po nabídce od Kousala ale přesouvajícího se Henriho Kiviaha nepřekonal. Tito dva si role ve svém příštím střídání prohodili, zakončující Pavel Kousal však zblízka těsně minul.

Bruslaři dvakrát přišli o vedení

Co Bruslaři nestihli v první třetině, to si vynahradili na začátku té druhé. Miloš Kelemen ve 23. minutě od pravého mantinelu nahodil kotouč do předbrankového prostoru a od obránce Pavlíka se puk odrazil za bezmocného Kiviaha. O pár minut později ovšem Pláněk omylem vyhodil puk mimo hrací plochu a byla z toho první přesilovka Hradce. Střely Pavlíka, Blaina ani Lalancettea si ještě cestu za Gašpera Krošelje nenašly, nicméně přesně v polovině základní hrací doby McCormack vypálil z levé strany a Jakub Lev šikovnou tečí vyrovnal na 1:1.

V početní převaze si po faulu exboleslavského Orsavy zahráli také svěřenci Radima Rulíka, šance Najmana a Stránského po pěkné akci Pláňka či o chvilku později sólo Lintuniemiho gólem neskončily. Necelou minutu a půl před koncem druhé třetiny odešel na trestnou lavici ještě Jordann Perret, nerozhodný stav ale vydržel až do sirény.

V první polovině zápasu velice disciplinovaní Východočeši se na přelomu druhé a třetí třetiny nechali vyloučit hned třikrát v rozmezí osmi minut, v čase 41:52 zamířil za katr Bohumil Jank. Ani tuto početní převahu sice Bruslaři nevyužili, v podstatě ihned po jejím konci ale Pláněk nahodil puk do předbrankového prostoru, odkud Pavel Kousal procedil černou pryž do sítě — 2:1.

Během další boleslavské přesilovky po faulu Ščerbaka měli největší šanci paradoxně hosté, když rychlík Kelly Klíma ujel takřka přes celé hřiště a natlačil se až před branku, Krošelj se ale nenechal zaskočit. Také Bruslaři zhruba šest minut před koncem zahrozili ve vlastním oslabení, po skvělé práci Najmana ale Mário Lunter z mezikruží nepřekonal Kiviaha střelou nad vyrážečku.

Hosté s přibývajícími minutami nic nevzdávali a přeci jen se dostali k závěrečnému tlaku. Necelé čtyři minuty před koncem měl na hokejce vyrovnání Kelly Klíma, dorážkou z předbrankového prostoru ale skvělého Krošelje nepřekonal. Domácí brankář ale krátce nato smolně vyhodil puk ze hřiště a následnou přesilovku využil díky důrazu na brankovišti Radek Smoleňák. V 58. minutě šli navíc Středočeši opět do čtyř a v následné přesilovce měli rozhodnutí na hokejce jak Kevin Klíma, tak Jakub Lev — ani jeden ale neuspěl. Rozhodnout tak muselo prodloužení!

Ani prodloužení nerozhodlo, nájezdy rozsekl Kelemen

Ve dvacetiminutovém nastavení, které se hrálo ve standardním počtu hráčů na ledě, pokračoval lítý boj. Bruslaři párkrát zahrozili v přesilové hře po dalším faulu Janka, na druhé straně zase nebezpečný protiútok zakončoval Kelly Klíma a o chvilku později po špatném střídání Hradce prověřili Kiviaha Kousal s Najmanem, jinak ale bylo šancí jako šafránu.

Tři minuty před koncem prodloužení málem zvedli téměř čtyři tisícovky diváků ze sedadel Flynn a Bičevskis, ani jeden z nich ale ze skvělé pozice neuspěl. Podobnou příležitost si už ale domácí ve zbytku prodloužení nevytvořili a minutu před jeho koncem šli navíc do oslabení poté, co Ondřej Najman zatáhl za záchrannou brzdu a zahákoval nebezpečně zakončujícího Lva. Bruslaři se ale s vypětím sil a díky skvělému Krošeljovi ubránili.

Do samostatných nájezdů vstoupil lépe tým z města automobilů díky Kousalovi, po druhé sérii to ale bylo 1:1 zásluhou hradeckého Oksanena. Stejný stav platil i po páté sérii, v níž Gašper Krošelj konečkem levého betonu vykopl zakončení Jergla.

Obrovské drama rozhodla až sedmá série, v níž překonal Kiviaha rychlou střelou švihem Miloš Kelemen a rozhodl tak o vítězství Mladé Boleslavi!

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Bylo to strašně bojovné utkání, alespoň z naší strany zcela jednoznačně. Myslím, že jsme na ledě nechali, co jsme mohli. Dvakrát jsme vedli, škoda, že došlo k situaci, kdy jsme hráli ve čtyřech proti šesti, Hradec je v tomto směru velice silný, hlavně na brankovišti. Prodloužení bylo o vůli z naší strany, více méně jsme to ubojovali, a v nájezdech jsme byli prostě šťastnější.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): První třetina byla opatrnější a spíš ze zabezpečené obrany, bojovalo se o každý metr ledu. My jsme si v utkání vypracovali dost příležitostí, ale góly jsme dali jen v nerovnovážném stavu. I když za góly v přesilovce jsme na jednu stranu rádi. Věřím, že zítřejší zápas zvládneme a srovnáme sérii na 2:2.