14. 9. 2014 | Vojtěch Drbohlav

Vyprodaná ŠKOENERGO Aréna se vítězství domácích nedočkala

2., neděle 14. 9. 2014
Ml. Boleslav - Pardubice MBL - PCE
M l. B o l. – Nejvyšší soutěž pomalu ale jistě nabírá svůj rychlý program, v neděli přivítali hokejisté Mladé Boleslavi na svém stadionu mistra z roku 2012. Do utkání vstoupili lépe hosté, kteří šli již v 5. minutě do vedení. Boleslavští dokázali rychle odpovědět z hole Michala Broše. Zápas byl dlouhou dobu vyrovnaný, hosté ale druhou třetinu domácí tým přehráli a v poslední části dokonce Bruslařům odskočili na rozdíl dvou branek. Domácím svitla naděje v 56. minutě, kdy se prosadil David Vrbata. Brankou boleslavského hráče s číslem devatenáct ale přísun gólů skončil, a tak byli po šedesáti minutách šťastnější pardubičtí hráči.
Ml. Boleslav: Rittich – Robar, Hruška, Stříteský, Kučný, Žabka, Trška, Čermák – Pacovský, Výborný, Pabiška – Mikulík, Broš, Klimenta – Hyka, Musil, Lenc – Látal, Vrbata, Bárta
Pardubice: Kristan – Píša, Čáslava, Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Korím – Sýkora, Zohorna, Nahodil – Radil, Marcinko, Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Moučka, Cetkovský, Semorád – Voženílek
Branky a nahrávky: 8. Broš (Mikulík, Stříteský), 22. Pabiška (Výborný, Hruška), 56. Vrbata (Pabiška) – 5. Sýkora (Píša), 23. Starý (Kolář, Kočí), 26. Gregorc (Starý, Špaček), 47. Benák (Zohorna). Rozhodčí: Fraňo, Smitka – Lučan, Kis. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200 (vyprodáno). Střely na branku: 40:23. Zblokované střely: 4:0. Hity: 26:22.

Začátek nedělního zápasu v Mladé Boleslavi provázela velmi slavnostní atmosféra, když několik minut před začátkem zápasu vyprodaná ŠKOENERGO Aréna očekávala příchod extraligových hokejistů domácího celku, který se představil doma poprvé po dvou letech s přívlastkem extraligový.

Hned v první minutě si připsali šanci domácí hráči, když musel proti Kučného střele zasahovat pardubický Kristan. Hosté to zkoušeli na opačné straně, Karol Korím však před brankou musel čelit mnoha černozeleným tělům. Následně přišlo zaváhání domácího brankáře, který nejspíš nevěděl, kde má puk. Odraženého kotouče si všiml hostující Petr Sýkora, pro kterého nebyl problém překonat domácího Davida Ritticha. Bruslaři ale i po inkasovaném gólu dál hrozili v obranném pásmu hostí. Individuální akce Tomáše Hyky proti Kristanovi sice neuspěla, v následující přesilové hře ale již gól padl. Michal Broš obrdžel bezvadnou přihrávku, ujel hostujícím hráčům, neomylně propálil pardubického gólmana a rázem bylo skóre vyrovnané. Další šanci utkání si připsal Dominik Pacovský, který kličkoval před hostujícím brankářem, ten si ale jeho úmysly stačil včas pohlídat.

Látal o několik chvil později nahrával Čermákovi, ten však neměl nad pukem kontrolu a nemohl zakončit. Šance byla k vidění i na druhé straně, když na hosty zívala úplně prázdná branka domácích. Pardubičtí se ale nestačili před Davidem Rittichem včas zorientovat. Broš měl před Kristanem další příležitost ke skórování, jenže pardubický gólman jeho ránu vyrazil. Před zazněním závěrečné sirény první třetiny měl ještě obrovskou šanci Michal Bárta, jenže ani on ji v kýžený gól nepřetavil. První třetina tak skončila smírným výsledkem 1:1.

Druhou třetinu začali aktivněji Pardubičtí, jenže záhy se Bruslaři zničehonic dostali před pardubického gólmana a převedli výbornou kombinaci z hole výborného Davida Výborného a Lukáše Pabišky, který v pádu stačil překonat Roberta Kristana. Hosté však předvedli bleskovou odpověď! Ani ne po minutě využil nepozornosti domácích Jan Starý, jenž přinutil domácího gólmana podruhé kapitulovat. Boleslavští ale za 48 sekund inkasovali znovu. Blaž Gregorc prostřelil domácího strážce svatyně střelou nad beton a vymetl tak pavučiny v rohu jeho branky. Slušnou příležitost měl také Dominik Pacovský. Domácí útočník střílel z mezikruží a Robert Kristan měl co dělat, aby si s jeho střelou poradil. Radoslav Tybor se dopustil faulu a Bruslaři dostali příležitost zahrát si přesilovku. Jenže ta se jim vůbec nevyvedla. Na hostující branku téměř nevystřelili a navíc se ještě do nebezpečného úniku dostali hosté.

Paradoxně se hra domácích zlepšila až tehdy, když jim skončila přesilová hra. Před pardubickým brankářem se ocitl Pavel Musil, střílel ale jen do připraveného Kristana. Na opačné straně kluziště byl později pro změnu exboleslavský Jiří Cetkovský, s jehož střelou si naštěstí pro domácí stačil David Rittich poradit. Slibnou příležitost měl po delší době také domácí celek. Matěj Stříteský střílel poměrně z dálky a zdálo se, že přes velkou skrumáž těl nemá puk šanci dostat se před pardubického brankáře. Kristan měl co dělat, aby vůbec puk zkrotil. Zdálo se, že závěr třetiny mnoho slibných šancí nepřinese, a tak bylo pro fanoušky nejspíše zajímavé i nahození Pavla Musila, které šlo k levé tyčce boleslavské branky. Jenže opak se stal pravdou a necelou minutu před koncem druhé periody přišlo vyloučení na straně hostů. Těsně v závěru tohoto dějství měl velkou šanci Milan Mikulík. Ani on ale neuspěl, a tak mohli být spokojenější hosté z Pardubic.

V úvodu třetí třetiny dohrávali Bruslaři ještě přesilovku z předchozí periody, jenže ani v té se jim nedařilo. Výlet do útočného pásma si po návratu Moučky z trestné lavice udělal Pavel Musil, trefil ale opět jen Kristana. Krušné chvilky přišly pro domácí před polovinou třetí periody, kdy šli Bruslaři do tří. Bylo jen otázkou času, než domácí inkasují. Přihrávku od Tomáše Zohorny zužitkoval Václav Benák, jehož střela z mezikruží vymetla pavučiny v levém rohu Rittichovy svatyně. Hosté byli ale i nadále aktivnější a v další šanci se ocitl Blaž Gregorc, druhý gól v zápase se mu naštěstí pro domácí vstřelit nepodařilo.

Bruslaři následně měli další možnost přesilové hry. V té měl slibnou příležitost Matěj Stříteský, který střílel od modré. Hosté si však počínali sebevědomě a i toto nebezpečí bezpečně odvrátili. Přesilová hra domácích byla pohledná a nabídla hodně příležitostí, jenže pokaždé na takových, aby z nich padl gól. Velkou šanci měl Dominik Pacovský, jenž byl rozjetý a chtěl překvapit Roberta Kristana střelou mezi jeho beton a levou tyčku. K jeho velké smůle ale puk přeletěl vnější konstrukci hostující svatyně. V další početní výhodě hrozili opět domácí. Jedovatou střelu od modré si připsal Vrbata a později i Trška. Kristan nevěděl takříkajíc „co dřív“, a tak bylo otázkou času, než na něj domácí vyzrají. A skutečně se tak stalo! David Vrbata rozjásal skoro čtyři minuty před koncem třetí třetiny vyprodanou ŠKOENERGO Arénu svým gólem, na který mu výborně přihrál Lukáš Pabiška a první jmenovaný hráč už neměl pomocí dělovky problém překonat Roberta Kristana. Bruslaři byli i nadále v tlaku a obrovskou příležitost měl Martin Látal, jehož střela si ale místo ve skrumáži před pardubickou brankou nenašla. V samotném závěru se domácí hodně snažili, na vyrovnání už neměli dostatek času. Hosté si tak z Mladé Boleslavi odvážejí tři body.

František Výborný (trenér BK Mladá Boleslav): Pardubice jsou kvalitní mužstvo s nejvyššími ambicemi, proto jsme do utkání vstoupili s určitým respektem. Porazili jsme se sami, udělali jsme několik chyb, které pramenily z našeho nedůrazu, nedokázali jsme udržet vedení 2:1, aby musel soupeř víc tlačit na pilu. Věřím, že se z chyb dokážeme poučit. Utkání mělo vysokou úroveň, diváci nás hnali až do konce. Škoda toho oslabení, v němž Pardubičtí utekli na 2:4 a tak zkušený tým si už vedení pohlídal.

Miloš Říha (trenér HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): Na dnešní utkání jsme se dlouho připravovali, věděli jsme, že Boleslav předvedla dobrý výkon ve Zlíně. První třetina se nám až na vstřelený gól a pár dalších situací vůbec nepovedla, od druhé jsme dokázali reagovat na hru domácích a začali jsme hrát podle svých představ. Zamezili jsme rychlým brejkům a nátlakové hře soupeře, situaci nám zkomplikovalo vyloučení v závěru, kdy jsme inkasovali, ale vedení jsme si už pohlídali. Domnívám se, že jsme vzhledem k průběhu ve druhé a třetí třetině vyhráli zaslouženě.