19. 11. 2022 | Lukáš Chuchválek

Bruslaře čeká v Karlových Varech drsný boj o sedmé místo

M. l. B. o. l. – Minule proti Kladnu dokázala Boleslav ukončit šestizápasovou šňůru proher, jež znepříjemnila situaci. Na tuto výhru potřebují Bruslaři navázat a odcestují do Karlových Varů, jež s Bruslaři sousedí v tabulce s rozdílem jednoho bodu. Bude to třaskavý přímý střet o sedmé místo a také o větší odpoutání se od spodku. První vzájemný zápas skončil těsnou fotbalovou prohrou. Vydaří se odveta? Třetí utkání na venkovním kluzišti v řadě se odehraje v neděli 20. listopadu od 15:30 v KV Areně.

Energie zažila podobný výpadek jako Bruslaři

Ačkoliv první čtvrtinu základní části Energetici zvládli obstojně, vstup do druhé se jim podobně jako Boleslavi moc nepovedl a bodový přísun byl skromný. Přesto Bruslaře předskočili v tabulce a nyní zaujímají sedmé místo s 27 body.

Během reprezentační pauzy odehrála Energie dohrávku utkání 4. kola s Olomoucí, jež bylo odloženo kvůli závadě na rolbě a vážnému poškození ledové plochy. Diváci v KV Areně viděli velké drama až do poslední minuty, neboť čelili zmrtvýchvstání Hanáků ve třetím dějstvím za stavu 3:0 pro domácí. Kohouti se totiž dvěma rychlými brankami před polovinou poslední třetiny vrátili a Energetici, kteří si při druhém gólu, který byl vlastní, si vybrali pořádný kopec smůly a museli čelit velkému důrazu a hladu po otočení vývoje. Horké chvilky přinesly poslední vteřiny, kdy Olomouc hrála power-play v šesti proti čtyřem a stihla několikrát střelit. Obětavým defenzivním výkonem Energie nedopustila vyrovnání a zápas skončil 3:2. Asistent trenéra Vojtěch Šik byl rád za tři body i za zlepšení disciplíny hráčů. "My jsme měli dobrý vstup do utkání, celou dobu hráči plnili to co jsme jim říkali, nedělali jsme fauly což nás trápilo před reprezentační přestávkou." Slíbil: "Budeme dále pracovat na koncovce."

V dalším utkání 18. kola narazili na těžšího a produktivnějšího soupeře, pražskou Spartu. Té se sice v sezóně také moc nedaří, ale nový trenér Hořava zjevně přinesl Pražanům potřebný impuls, neboť Energie s ní na svém ledě jednoznačně padla 1:5. Rozhodnutí přinesla třetí třetina, v níž Sparta třikrát skórovala. Čestný úspěch zaznamenal až v samém závěru Jiří Černoch, byť překročení puku přes brankovou čáru musel potvrzovat videorozhodčí. Trenér David Bruk odmítl, že by přes špatný výsledek byli odevzdaní, spíše rozhodly jiné věci. "Rozdíl je v tom, že Sparta výborně pokryla předbrankový prostor a my jsme se tam těžko dostávali, špatně se nám tam clonilo. Zdálo se mi, že je Sparta trochu šikovnější a důraznější v přesilových hrách. Tam vidím důvod, proč Sparta brala tři body." Bruslaři tedy mohou očekávat, že na koncovce jejich nedělní soupeř zapracuje.

Energie během reprezentační pauzy viděla rezervy ve svém kádru a řešila je přivedením posil. Před zápasem se Spartou přišel útočník Matěj Chalupa na zatím měsíční hostování z Litvínova a ještě před Olomoucí posílil zadní řady Energetiků finský bek Joona Huttula přicházející z Hradce Králové, kde vypomáhal v osmi zápasech vykrýt absence zraněných opor.

První úspěch se dostavil, přidají Bruslaři další?

Během reprezentační pauzy ke změnám nedošlo v hráčském kádru, ale překvapivě v kanceláři, neboť Radima Vrbatu a Václava Nedorosta nahradil ve funkci sportovního ředitele Martin Ševc, jenž ještě na jaře hájil barvy Bruslařů na ledě coby kapitán.

A hned napoprvé ho jeho někdejší spoluhráči potěšili výhrou 2:1 po prodloužení na Kladně, jež zrovna bylo zahaleno smutkem z úmrtí klíčové osobnosti klubu Jaromíra Jágra staršího. Těsný zápas přinesl na startu střeleckou převahu Boleslavi, z níž branka nevzešla. Jinak tomu bylo na začátku druhé dvacetiminutovky, kdy se trefil kladenský Jakub Babka. Jím zařízený hubený náskok však zmizel při pětiminutové přesilovce Bruslařů, kterou využil Pavel Kousal. A prodloužení rozhodl Matyáš Kantner. Trenér Ladislav Čihák byl spokojen a ulevilo se mu, že se podařilo šestizápasovou šňůru proher ukončit: "Touha po tom vítězství a možnosti konečně si zařvat v kabině byla obrovská. Matyáš to vzal na sebe a udělal to skvěle," chválil hrdinu zápasu.

Nyní je čekají Karlovy Vary, které v 8. kole na boleslavském ledě uspěly 1:0. Uvidíme, zda se Bruslařům s tímto soupeřem, od něhož ho dělí jediný bod, tentokrát podaří bodovat.

Sestavy z posledního utkání

HC Energie Karlovy Vary: Lukeš – Huttula, Plutnar, Bartejs, Dlapa, Pulpán (A), Havlín – Bernad, Rachůnek (A), Gríger – Chalupa, Koblasa, Černoch (C) – O. Beránek, Redlich, Hladonik – Kohout, Sapoušek, Jiskra – Kružík.

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Pláněk (A), Jánošík, Lintuniemi, Jeřábek, Stříteský, Štich – Kantner, Najman, Åberg – Šťastný (A), Fořt, Stránský (C) – Beránek, Závora, Kousal – Kotala, Bičevskis, Eberle