10. 12. 2016 | Vojtěch Tůma

Kometa prožívá slabší období, dokáží toho Bruslaři využít?

M l . B o l . - První utkání po rošádách v realizačním týmu, kdy na postu asistenta trenéra Mariana Jelínka vystřídal Boris Žabka, Bruslaři dovedli do vítězného konce. Kdyby se jim podařilo získat plný bodový zisk, nikdo by se asi nemohl divit, Středočeši ale v závěru druhé třetiny ztratili tříbrankový náskok, nakonec alespoň zvládli prodloužení tří proti třem, ve kterém jim výhru vystřelil Martin Látal. Před druhou reprezentační přestávkou vyplněnou ruským Channel One Cupem, na kterém české barvy budou reprezentovat i Tomáš Hyka s Radanem Lencem, zbývá odehrát už jen jediný duel. V něm boleslavští hokejisté zavítají na led HC Komety Brno, s níž ve dvou dosavadních střetnutích této sezony ještě nebodovali. Povede se jim to tentokráte změnit? V DRFG Areně je úvodní buly naplánováno na 17:00.

Brněnská dominance v poslední době trochu opadla

V letní pauze Kometa posílila snad nejvíce ze všech účastníků naší nejvyšší hokejové soutěže, v první čtvrtině Tipsport extraligy to podle toho také vypadalo. V úvodních třinácti kolech Brno posbíralo úctyhodných dvaatřicet bodů, alespoň jeden bodík navíc dokázala urvat ve všech duelech, a zařadila se tak do užšího okruhu favoritů na zisk Masarykova poháru. O vedoucí příčku dlouho sváděla souboj především s Třincem, postupem času se ale do popředí taktéž začal dostávat loňský šampión z Liberce, který na začátku druhé čtvrtiny opět chytil mistrovskou formu. Jeho největší konkurenti, mezi něž musíme počítat i celek z druhého největšího města České republiky, naopak potkala menší herní krize, v případě svěřenců kouče Zábranského k tomu jistou měrou přispěla i zranění některých klíčových opor. Momentálně je Kometa čtvrtá, na vedoucí Třinec však ztrácí pouhopouhé čtyři body, během několika kol se tak situace může zase obrátit. Pokud je něco, v čem nemají Brněnští v rámci ligy konkurenci, pak je to počet vstřelených branek. V osmadvaceti mačích modro-bílí nasázeli hned 108 gólů, v průměru se tedy prosazují téměř čtyřikrát za zápas!

Na již zmíněnou marodku klubové vedení zareagovalo angažováním zkušeného útočníka Michela Miklíka. Čtyřiatřicetiletý rodák ze slovenských Piešťan má za sebou více jak dvě stovky zápasů v KHL, svou zemi pravidelně reprezentoval na mezinárodních akcích. „Naším cílem je mít široký a kvalitní kádr, což je jeden z důvodů, proč Michel přišel. Věřím, že zapadne do kolektivu a ještě víc zatraktivní naší hru,“ nechal se slyšet Libor Zábranský. Zatím se to ale příliš nedaří, v poslední době to od party okolo kapitána Čermáka není úplně ono. Od poloviny listopadu Kometa odehrála deset utkání, radovat se mohla pouze ve třech případech, nějakých vážnějších kolapsů se však nedopustila, šest duelů prohraných pouze o jednu branku budiž jasným důkazem. V úvodu prosince museli Brňané zkousnout vysokou porážku 5:2 na ledě bojovně hrající Olomouce, dva dny nato se zase s prázdnou vraceli ze Zlína, vyčítat si mohli především výkon v první třetině, kterou prohráli 0:3. V pátek si ale moravský celek před vlastními fanoušky spravil náladu, když ve vyrovnaném střetnutí přetlačil Hradec Králové, střelcem vítězné trefy se stal teprve sedmnáctiletý Martin Nečas, jeden z dvaadvacítky nominovaných mladíků na blížící se světový šampionát juniorů, který se na přelomu prosince a ledna bude konat v Montrealu a Torontu.

Jasná domácí záležitost a upracována výhra na ledě soupeře – vzájemná utkání zatím pro Kometu

Start do úvodního měření sil s Kometou nevyšel Bruslařům ale vůbec zle, už v páté minutě je do vedení poslal Petr Vampola. Na začátku sezony ale Středočechy trápila častá vyloučení a nejinak tomu bylo i při utkání v DRFG Areně, na trestnou lavici byli hosté posláni hned desetkrát. Zkušené brněnské mužstvo dokázalo tyto vybídky ze strany svého soupeře využít, k úspěšnému konci dovedlo hned tři přesilové hry a nakonec vyhrálo jasně 5:1, po třech bodech si připsala produktivní dvojice ve složení Martin Erat a Marek Kvapil. Druhý vzájemný duel, který se hrál před zraky televizních kamer, byl o poznání vyrovnanější, na první gól si diváci museli počkat až do sedmatřicáté minuty, kdy se šťastně trefil Haščák. Nedlouho nato vedení Brna zvýšil Gulaši, ještě před druhou sirénou ale Středočechy do hry vrátil Tomáš Hyka. V úvodu posledního dějství se svěřencům Františka Výborného podařilo dokonce srovnat, Kometa ale měla připravenou téměř okamžitou odpověď, její vítězství v závěru trefou do prázdné branky posvětil Kvapil.

Sestavy z posledního kola

HC Kometa Brno: Čiliak – Trška, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Štencel, Král – Kvapil, Erat, Zohorna – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – Káňa, Čermák (C), Vincour – Dočekal, Nečas, Dostálek

BK Mladá Boleslav: Lukáš – Štich, Stříteský, Hanzlík (C), Kurka, Trončinský, Holub – Látal, Vampola (A), Jonák – Lenc, Musil, Hyka – Žejdl, Urban, Orsava – Pabiška (A), Klepiš, Pospíšil

DRFG Arena | 11.12.2016 17:00