11. 12. 2014 | Vojtěch Tůma

Souboje mezi Bruslaři a Spartou nabídnou už své třetí pokračování

M l. B o l. – V rámci devětadvacátého kola se Bruslaři z Mladé Boleslavi vydávají na nedalekou cestu do našeho hlavního města, kde bude jejich soupeřem třetí tým tabulky – HC Sparta Praha. Od posledního vzájemného souboje, který vyzněl lépe pro Pražany, se mladoboleslavští hokejisté potýkají s nevyrovnaností svých výkonů, které jsou jako na houpačce. Po domácí prohře se Spartou 3:6 podlehli svěřenci kouče Výborného ještě dalším čtyřem soupeřům. Poté se ale dokázali zvednout a zvítězili čtyřikrát v řadě, nyní se budou na ledě jednoho z dvojice týmů pražských „S“ snažit ukončit stejně dlouho trvající sérii porážek. Pomoci prolomit tyto nelichotivé výsledky by měl nově příchozí Marek Trončinský, který s velkou pravděpodobností naskočí už do tohoto utkání. Dokážou Středočeši překvapit svého soupeře jako při prvním letošním měření sil? To vše a ještě více se dozvíme v pátek 12. prosince od 18:30 v holešovické Tipsport Areně.

Bruslaři opět prohráli doma, Sparta přivezla dva body z Hradce

V minulém kole přivítala Mladá Boleslav na domácím ledě trápící se Pardubice. Kvůli rozsáhlé marodce se do hry dostali čtyři hráči, kteří mají do středočeského klubu vyřízené střídavé starty, konkrétně se jednalo o Marka Loskota a Tomáše Jiránka z Havířova, slovinského obránce Mihu Štebiha z Jihlavy a Jiřího Kurku z Havlíčkova Brodu. I přes díry v kádru začali Bruslaři dobře a dokázali využít dvě početní převahy, trefil se právě Jiránek a poté přidal svou devátou branku sezóny Lenc. Vedení 2:0 je pro Středočechy zdá se zakleté a potvrdilo se to i zde. Ve třiadvacáté minutě prokázal své baseballové dovednosti Sýkora a o dvě minuty později vyrovnal Radil. Obrat dokonal pět minut před koncem prostředního dějství znovu veterán Sýkora. Velké úsilí domácích hráčů nemělo žádný výsledek, ve třetí třetině zařídil hostům dvoubrankové vedení opět reprezentační útočník Radil a stanovil tak konečné skóre utkání.

Sparta cestovala na led druhého zástupce Východních Čech v naší nejvyšší hokejové soutěži, tedy Hradce Králové. Brankový účet utkání otevřel v desáté minutě Buchtele, pro kterého nebyl problém trefit odkrytou svatyni domácích. V pětatřicáté minutě ujeli Sparťané v přečíslení 2 na 1 a nabídnutou situací nepohrdli, trefil se Lukáš Pech. Černou minutku si hosté vybrali hned na začátku poslední periody, v čase 43:02 se šťastně prosadil Mertl a o šestačtyřicet vteřin později bylo vyrovnáno, když se v dvojnásobné přesilové hře trefil tvrdou ranou od modré čáry Slovák. Po šedesáti minutách bylo skóre nerozhodné a o vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení. To netrvalo příliš dlouho, v čase 60:41 dokázal Jaroslav Hlinka z dorážky propasírovat puk za Kacetlova záda a bonusový bod tak putoval do hlavního města.

Sparťanským klíčem k úspěchu je týmový výkon a výborné přesilovky

Je to právě hra celého týmu, která prozatím drží Spartu na třetí příčce extraligové tabulky. Hned třináct hráčů posbíralo alespoň deset bodů, z toho tři z nich jsou obránci. Poněkud překvapivě vozí Pražané více bodů z venkovních zápasů, na soupeřových kluzištích ukořistili sedmadvacet bodů, kdežto před domácím publikem jenom čtyřiadvacet. Domácí utkání Sparty navštěvuje přibližně 5400 diváků na zápas, což je třetí největší počet ze všech týmů, lépe jsou na tom pouze Pardubice a brněnská Kometa. Aspektem hry, jenž zdobí výkony Pražanů, jsou přesilové hry. Pětatřicet branek a úspěšnost 22,15 % řadí svěřence trenéra Jandače na druhé místo za Litvínov.

Kanadské bodování týmu vede Jaroslav Hlinka (10+16) a okupuje příčku pro sedmého nejproduktivnějšího hráče ligy. O pět bodů méně získal velký talent a příslib do budoucna slovenského hokeje Martin Réway (5+16). Nejlepším střelcem je třináctigólový Lukáš Klimek. Mezi obránci si nejlépe vede Adam Polášek (4+15), více bodů mezi zadáky posbíral pouze třinecký Vladimír Roth. V tabulce +/- si nadmíru dobře vede dvoumetrový útočník Petr Kumstát, který je na velice pěkném čísle +13. Největší ice time má obránce Adam Polášek, který na ledě stráví v průměru na zápas téměř jednadvacet minut. Přes dvacetiminutovou hranici se přehoupli i Jaroslav Hlinka a slovenský urostlý bek Marek Ďaloga. Radegast Indexu vévodí Michal Barinka, který je následován kolegou z obrany Janem Piskáčkem. Mezi třemi tyčemi se o porci odchytaných minut dělí Filip Novotný a Rastislav Staňa. Kvůli nevyrovnaným výkonům slovenského brankáře dostával v úvodu více prostoru mladík Novotný, ale v poslední době je do zápasu častěji nasazována pro tuto sezónu předpokládaná jednička. Pokud zabrousíme v kádru Pražanů a pokusíme se najít nějakou novou tvář, naši pozornost zaujme Vladimír Eminger. Dvaadvacetiletý obránce přišel z finské nejvyšší soutěže, kde působil v týmu Kärpät Oulu. V pražské Spartě zatím odehrál tři utkání, na svůj premiérový bod stále čeká.

Z vzájemných zápasů zatím vždy odcházel spokojenější hostující tým

V první utkání hraném v Praze šokovali mladoboleslavští hokejisté domácí tým výhrou 3:4. Ale vezměme to pěkně popořádku. Hosté odskočili na rozdíl dvou branek, když se trefili Lenc a Broš. Domácí ale ještě do konce první třetiny stihly zásluhou Barinky a Hlinky vyrovnat. Rozhodující se ukázala být třetina druhá, vedení Boleslavi vrátil v přesilovce Klimenta, ale později opět vyrovnal Klimek. Rozhodující branku vstřelil v sedmatřicáté minutě opět Tomáš Klimenta, který si počíhal na Mikulíkovu parádní přihrávku a ranou z mezikruží nedal dezorientovanému Staňovi šanci. V závěrečném dějství přežili Bruslaři enormní tlak domácího týmu a poměrně překvapivě si z hlavního města odvezli tři body.

Druhé vzájemné utkání bylo také velmi bohaté na góly. Už po dvaceti sekundách otevřel skóre zápasu Lukáš Pech a v čase 4:10 vyhnal Málka z branky přesilovkou trefou Tomáš Rolinek. Mezi tři tyče se postavil teprve sedmnáctiletý Jan Růžička, pro kterého to byl extraligový debut. Bláznivou úvodní pětiminutovku završil tvrdou ranou pod břevno Milan Hruška – 1:2. Jenže to z první třetiny nebylo zdaleka všechno. Dva góly v rozmezí šesti minut vstřelil slovinský forvard Robert Sabolič, Bruslaře vrátil zpět do hry trefou v přesilové hře Matěj Stříteský. Druhá perioda se odehrála už v o poznání klidnějším tempu. V čase 30:47 se před Růžičkou ocitl trestuhodně neobsazený Buchtele a zvýšil na 5:2. Zápas okořenila bitka mezi domácím Milanem Hruškou, a o šestnáct centimetrů vyšším Petrem Kumstátem. Boleslavští ale opět přišli s rychlou odpovědí, chytrou střelou se o branku postaral kapitán David Výborný. Vyprodaná ŠKOENERGO Aréna viděla ve třetí třetině už jenom jedinou branku a bohužel pro fanoušky opět do domácí klece. Hattrick zkompletoval Robert Sabolič a po šedesáti minutách tak svítil na světelné tabuli výsledek, ze kterého měli radost hosté. Mladá Boleslav doma podlehla Spartě 3:6.

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: Rittich – Robar, Vidmar, Hruška, Štebih, Čermák, Trška, Kurka – Mikulík, Musil, Klimenta – Bárta, Výborný, Lenc – Pacovský, Loskot, Jiránek – Rys, Vrbata, Kubica – Kotala

HC Sparta Praha: Novotný - Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka, Švrček - Réway, Hlinka, Hlaváč - Kumstát, Cingel, Klimek - Sabolič, Pech, Buchtele - Forman, Chlapík, Dvořáček

Tipsport Arena | 12.12.2014 18:30