15. 9. 2023 | Tomáš Taybner, Tomáš Taybner, foto: Marek Pinc

Bruslaři v Liberci sahali po bodu, rozhodující trefu v 59. minutě zařídil Vlach

1., pátek 15. 9. 2023
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c – Středočeši v Home Credit Aréně otevřeli skóre v 10. minutě zásluhou Lantošiho, ale Tygři se do zápasu vrátili. Další obrat patřil Mladoboleslavským, kteří parádně zvládli poslední minuty druhého dějství. Ve třetí části ale srovnal Melancon a drama bylo na světě. Tygři působili aktivněji, přesto vítězná trefa Vlacha přišla z čista jasna. Liberecký forvard utkání rozsekl v čase 58:34. Bruslaři tak o první body budou znovu usilovat v neděli, kdy na domácím ledě hostí Vítkovice.
Liberec: Hrenák – Ivan, Budík, Melancon, McCoshen, Kolmann, Derner, Král – Klíma, Bulíř (A), Birner (C) – Faško-Rudáš, Filippi (A), Pérez – Rychlovský, Hawryluk, Flynn – Gajda, Šír, Vlach
Ml. Boleslav: Novotný – Pláněk, Pyrochta (A), Čech, Jánošík (A), Osburn, Jeřábek, Bernad – Aaltonen, Järvinen, Skalický – Lantoši, Roman, Söderlund – Šmerha, Fořt, Malát – Stránský (C), Suchý, Dvořáček
Branky a nahrávky: 14. Faško-Rudáš (Budík, Ivan), 25. Filippi (Faško-Rudáš, McCoshen), 46. Melancon (Filippi, Flynn), 59. Vlach (Flynn) – 10. Lantoši (Aaltonen, Pyrochta), 38. Aaltonen (Järvinen, Bernad), 40. Pyrochta (Aaltonen, Järvinen). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Kajínek, Svoboda. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 796. Střely na branku: 34:27. Zblokované střely: 7:4. Hity: 8:2. Vhazování: 33:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3.

Nový ročník Tipsport extraligy začal pro Bruslaře oslabením po brzkém faulu Söderlunda, mladoboleslavská čtveřice se ale ubránila. Stejně tak po vyloučení Šmerhy, kdy svou obětavost předvedla dvojice Jeřábek - Dvořáček. Když se v 10. minutě na trestnou poroučel Faško-Rudáš, mohl se po 16 vteřinách vracet zpět. To když po krosovém pasu Aaltonena z levého kruhu přesně pálil Róbert Lantoši – 0:1.

Srovnat mohl Klíma, jemuž u čárek namazal Osburn, exboleslavský útočník ale svoji střelu nedokázal umístit mezi tři tyče. To se však o pár minut později přeci jen povedlo. Byl u toho první liberecký hříšník Martin Faško-Rudáš, jemuž se v čase 13:37 podařilo chytře tečovat Budíkovo nahození. Vedení mohl Bruslařům těsně před odchodem do šaten vrátit Šmerha, jeho průnik z levé strany ale skončil na Hrenákovi.

Opatrný úvod druhé části ve 25. minutě opět rozproudil Tomáš Filippi, který po pasu Faška-Rudáše zůstal nepokrytý v mezikruží a střelou do pravé šibenice postrčil Tygry do vedení. Domácí celek pak byl o něco aktivnější, vše ale ukončil faul McCoshena a následně i brankáře Hrenáka. Bruslaři v přesilovce několikrát nebezpečně pálili, blízko srovnání stavu byl například dorážející Järvinen. Hned vzápětí ale musel Skalický hasit přečíslení Tygrů, při kterém dokázal zastavit Vlacha.

Ve 37. minutě byli Liberečtí znovu velmi blízko, když po střele Filippiho zvonila pravá tyč boleslavské svatyně, štěstí se však přiklonilo na stranu Bruslařů. Ti udeřili hned o minutku později po dobře umístěné ráně Juhamattiho Aaltonena z pravého kruhu. V poslední minutě pak dokonal obrat Filip Pyrochta přesilovkovou ranou z modré čáry – 2:3.

Bruslaři na startu třetí periody přečkali přesilovku soupeře, Tygři se ale díky přesilovce nakopli a jejich aktivita vyústila až ve vyrovnávací trefu T.J. Melancona. Liberecký obránce v pravý čas zavřel prostor u pravé tyčky poté, co tam kotouč poslal Filippi. S odpovědí mohl po rychlé kombinaci první pětky přispěchat Skalický. Slovenský útočník však prostor mezi Hrenákovými betony hledal marně, což ostatně později posvětil také videorozhodčí.

V 51. minutě se štěstěna opět přiklonila na stranu Bruslařů, když za Novotného při dalším průniku Melancona zaskočila bližší tyčka. Za další minutu chybělo několik centimetrů také Bulířovi, jenž pálil ze slotu. Na druhé straně vzbudil rozruch pokus Romana zpoza branky, po kterém kotouč skotačil v Hrenákově brankovišti. Rozhodovalo se však na druhé straně. V čase 58:34 se totiž ujala střela Jaroslava Vlacha z levého kruhu, jež se na cestě do branky ještě odrazila od vzdálenější tyčky.

Jiří Kudrna: Těžký start do extraligy. Přijel sem velmi kvalitní soupeř a myslím, že jsme viděli velice kvalitní utkání z obou stran. Ještě k tomu přičtěme skvělou diváckou kulisu, zápas měl navíc několik zvratů. Jsme šťastní, že jsme to dovedli do vítězného konce. To je takhle na startu sezony důležité.