16. 2. 2024 | Lukáš Chuchválek

Bruslaři doma proti Litvínovu porážku z Varů neodčinili, byli však blízko

45., pátek 16. 2. 2024
Ml. Boleslav - Litvínov MBL - LIT
M l. B o l. - Ve ŠKOENERGO Areně Bruslaři nezažili dobrý vstup do utkání a zmírnil ho v závěru první třetiny Filip Pyrochta na 1:2. Ve druhé třetině téměř nepustili Litvínov před svou bránu, ale sami si nevytvořili žádné pořádné šance, až nakonec dostali třetí gól do šatny. Až na konci třetího dějství vykřesal při power-play naději Ondřej Roman. Půl minuty před koncem dokonce dostali možnost hrát v šesti hráčích v poli proti čtyřem, avšak na vyrovnání již bylo pozdě.
Ml. Boleslav: Růžička – Pyrochta (A), Bernad, Jánošík (C), Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Čech – Skalický, Roman, Lantoši (A) – Dvořáček, Järvinen, Rohdin – Krivošík, Malát, Hradec – Pitule, Fořt, Stránský
Litvínov: Zajíček – Baránek, Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel (A) – Kudrna, Kirk, Abdul – Hlava, D. Kaše (A), O. Kaše (C) – Maštalířský, Gut, Zygmunt – Šalda, Jurčík, Havelka
Branky a nahrávky: 18. Pyrochta (Lantoši), 58. Roman (Lantoši, Pyrochta) – 12. Kirk (Jaks), 15. O. Kaše (D. Kaše, Czuczman), 38. Kudrna (Demel, Czuczman). Rozhodčí: Šír, Úlehla – Frodl, Špůr. Vyloučení: 6:6, navíc Pitule (MBL) a Zile (LIT) 5 min. za bitku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 011. Střely na branku: 27:26. Zblokované střely: 12:13. Hity: 6:9. Vhazování: 39:30. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3.

Hned na úvod musel Jan Růžička vytasit zákrok proti Liamovi Kirkovi, aby pak musel bránit svou svatyni v oslabení. To Bruslaři přečkali bez úhony. Následovala série boleslavských šancí, kdy byli blízko Pitule nebo Fořt i jiní hráči v zeleném, avšak naráželi na bezchybného Šimona Zajíčka. Čtvrtá formace Severočechům vskutku zatápěla. Po návratu do litvínovského pásma vpadl před Zajíčka Matti Järvinen, ale ani on nezaznamenal úvodní branku. V dalších momentech si Bruslaři zkomplikovali svou situaci dvěma rychle po sobě jdoucími vyloučeními a Litvínov si trpělivě počkal na příležitost. Dvojnásobnou přesilovku nakonec využil Liam Kirk ostrou ránou z pravého kruhu.

S koncem přesilovky pak musel Růžička vytáhnout vyrážečkou další gólovku mířící pod víko, s kterou si tentokrát poradil. Po diskutabilním nepotrestaném zákroku hostí, jenž vzedmul v hledišti emoce, šli vpřed Jurčík s Radimem Šaldou, na kterého zívala odkrytá brána, ale včasný zásah holí boleslavského obránce zabránil jistému gólu. Po vhazování však hosté rozebrali obranu a z mezikruží pálil bez přípravy Ondřej Kaše k pravé tyči. Přesilovku si v závěru třetiny poprvé zahrála i Boleslav, ale nebezpečnější byl při výpadu hostující Ondřej Kaše než náš Róbert Lantoši. Nejnebezpečnějším se však nakonec ukázal být Filip Pyrochta, jenž snížil svou ranou směrem ke Skalickému, přičemž si puk do brány srazili sami Severočeši.

Na startu druhého dějství vyslal Bernad pozdrav Zajíčkovi ze středního pásma přímo do lapačky. Pod víko se pokoušel trefit Aleš Čech a na druhé straně zaujal svým výpadem Radim Šalda. Oba gólmani však úspěšně zakročili. Následoval zhruba 13 minut dlouhý a úporný tlak bez střelby ze strany Litvínova, který začal spoluprací Lintuniemiho s Gewiesem, ale spolu s útočníky pouze kroužili kolem Zajíčkovy brány jako vosy. Nakonec přišli o pásmo, aniž by jakkoliv nebezpečně stříleli. Lintuniemi měl tu smůlu, že mu jeho pokusy zblízka vyrazily soupeřovy hokejky, nebo pak gólman. Při jedné z dalších boleslavských akcí si Ondřej Kaše málem bruslí srazil puk do vlastní brány, ale ke svému štěstí nebyl přesný a proletělo to jen kolem pravé tyče.

Další sporný moment způsobující nárůst krevního tlaku osazenstva tribun přišel při ofsajdové situaci, kdy následoval od rozhodčích dvouminutový trest pro boleslavskou střídačku za nesportovní chování. Oslabení však zvládli Bruslaři na výbornou a nepovolili ani tentokrát střelbu. Změnu skóre však diváci neviděli ani při situaci čtyři na čtyři, kdy měl jednoznačnou gólovku na holi Sebastián Malát, avšak v rozhodujícím okamžiku mu sjel puk z hole a trestuhodně tuto příležitost na pravém kruhu do poloprázdné brány prohospodařil. O to více mrzelo, že Litvínov až dosud v této třetině prakticky nevystřelil na bránu. A když už dvě minuty před koncem Severočeši konečně vystřelili, byl z toho gól Andreje Kudrny, který šikovně tečoval Demelův pokus. Bezprostředně poté Pitule srazil čistě Nicolase Hlavu a byla z toho bitka mezi ním a Kristapsem Zilem. Trestově to vyšlo jako přesilovka pro Boleslav, jež se zčásti přenesla do třetího dějství.

Na jeho začátku však drželi puk hosté a zbytek početní nevýhody přežili v klidu. Poté na Zajíčka vypálil ostře Rohdin, ale bez gólového efektu. Na druhé straně našel Abdul před bránou Kudrnu, ale tentokrát Růžička dokázal proti němu úspěšně zakročit. Nepříjemnou ránu do obličeje od soupeře dostal Tomáš Fořt poblíž trestoměřičů a musel v doprovodu a s bolestivou grimasou z ledu. Sudí nevylučovali. Vylučovali až později, a to na boleslavské straně. Při litvínovské přesilovce dvakrát zahrozil Ondřej Kaše a nebezpečný byl i clonící Jindřich Abdul.

Následovala boleslavská přesilovka a v ní se před bránou cpali do Šimona Zajíčka při závaru Järvinen se Skalickým. Po faulu na Krivošíka z toho byla krátká přesilová hra 5 na 3, ale tu Bruslaři nezužitkovali, po buly ztratili puk. V klasické přesilovce pak přestřelil Malát. Když hosté zahráli na zakázané uvolnění, Jan Růžička setrval už na střídačce a v power-play se po skvělé Lantošiho přihrávce k levé tyči trefil do prázdné brány Ondřej Roman. Bruslaři zkusili dál hrát v šesti a Lintuniemi musel zachraňovat únik Severočechů. Následně byl tentýž hráč faulován a poslední půlminutu sehráli Středočeši v šesti proti čtyřem. V této herní situaci už ale vyrovnávací gól nepřidali.

Václav Pletka: Já si myslím, že zápas hodně ovlivnila naše nedisciplinovanost. Byli jsme hodněkrát vylučovaní a dali jsme soupeři přesilovku pět na tři. Tu oni proměnili a my jsme z přesilovky také dali gól, ale ve druhé třetině jsme měli pasáže, kde jsme soupeře zatlačili, dvě minuty jsme je mleli v pásmu, ale nepřišla jediná střela do brány. My se musíme víc tlačit před branku a dávat ty ošklivé góly. A hlavně být disciplinovaní. Nemůžeme si dovolit šest vyloučených, nebo kolik, a dát soupeři takovouhle možnost, když mají vynikající hráče na přesilovku a my jim ty šance vlastně takhle sami nabízíme. Jinak my se musíme soustředit dál na další zápas a připravit se.