27. 3. 2019 | Vojtěch Tůma

Bruslaři se rvali do poslední chvíle, Tygři rozhodli v prodloužení

ČF5 (ČT), středa 27. 3. 2019
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c - První třetina moc hokejové krásy nenabídla. Aktivnější byli Liberečtí, nicméně oba celky se trápily jak při hře v plném počtu, tak při přesilovkách. Po přestávce začali domácí přitápět pod kotlem, vypracovali si několik šancí a díky přesné teči Michala Birnera se ujali zaslouženého vedení. Jenže Mladá Boleslav dokázala ještě před koncem prostřední dvacetiminutovky, když se poprvé v play-off trefil Martin Látal. Závěrečné dějství patřilo oběma brankářům a především díky nim nebyl vítěz po konci základní hrací doby stále znám. Nakonec se radovali Severočeši, které v prodloužení rozradostnil Birner. Bruslaři se tak se sezonou loučí ve čtvrtfinále, favorizovanému vítězi základní části ale vzdorovali se ctí!
Liberec: Will – Derner, Kolmann, Šmíd (A), Hanousek, Ševc, Havlín, Doherty – Birner, Hudáček, Ordoš – Kvapil, Filippi, Lenc – Krenželok, Jelínek (C), Valský – Vlach, Redenbach, Zachar
Ml. Boleslav: Krošelj – Kotvan, Kurka, Hrdinka, Pláněk, Drtina, Kovačevič – Skalický, Klepiš (A), Vondrka (C) – Procházka, Zohorna, Šťastný – Pacovský, Musil, Látal – Flynn, Najman, Kousal
Branky a nahrávky: 28. Birner (Kvapil), 65. Birner (Filippi) – 37. Látal (Hrdinka). Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 324. Střely na branku: 43:20. Zblokované střely: 12:9. Hity: 14:11. Vhazování: 41:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1 – 2:1.

Utkání se rozjíždělo v pozvolnějším tempu. Úvodní okamžiky přinesly pouze několik skrytých nahození domácího týmu, jenže Krošelj pokaždé číhal na správném místě. Liberečtí začali postupem času určovat tempo, v páté minutě slovinského gólmana prověřil Marek Kvapil, o chvíli později povedené sólo nedotáhl jeho jmenovec Zachar. Bruslařům se dlouho nedařilo usadit v obranném pásmu soupeře. Změnila to až první formace, jejíž chvilkový nápor zakončil Michal Vondrka střelou nad branku. Na konci desáté minuty se po šťastném odrazu kotouče do samostatného úniku dostal Birner, s ranou mezi betony ale na připraveného Krošelje nevyzrál.

Poté se atraktivita ze zápasu trochu vytratila, velkých příležitostí se diváci nedočkali ani v přesilovkách. Bruslaři i Bílí Tygři měli při úvodních hrách v početní převaze obrovský problém s udržením se v útočném pásmu, kombinace drhla na obou stranách. Druhý pokus Mladé Boleslavi už vypadal o něco lépe, těsně mimo pálil Zohorna, nedlouho poté na pravém kruhu promáchl zcela osamocený Pacovský. Krátce před koncem úvodního dějství ještě vznikla před Krošeljem skrumáž, Birner s Lencem ale i přes enormní snahu puk mezi tři tyče nedostrkali. Oba celky tak šly do kabin za bezbrankového stavu.

Hned zkraje prostřední dvacetiminutovky našel Filippi před brankou zaparkovaného Valského, který tečoval jeho nahrávku pouze do Krošeljovy výstroje. Slovinský gólman držel hosty nad vodou, Hudáčkovu pumelici z mezikruží vyrazil pravým ramenem. Bruslaři se z tlaku vymanili jen díky zbytečnému útočnému faulu Marka Kvapila, Willa ovšem ohrozili až v závěru přesilovky, když jeho lapačku z bezprostřední blízkosti trefil Pavel Musil. V čase 28:00 už se skóre pohnulo, vedení se ujal aktivnější Liberec. Kvapilovo nahození od modré čáry se šťastně otřelo o záda Michala Birnera, na což už Krošelj nedokázal zareagovat. Svěřence trenéra Pešána tento moment pochopitelně nakopl.

Blízko gólu byl Tomáš Filippi, jehož dělovce z pravého kruhu scházely decimetry, o pár okamžiků později musel Krošelj proti Lencovi tasit levý beton. Boleslav nestíhala, s dravě napadajícími hráči soupeře si nevěděla rady, k ohrožení Romana Willa se dostávala opravdu jen sporadicky. Párkrát se na stranu Hořavových svěřenců přiklonilo i štěstí, kupříkladu v pětatřicáté minutě tečoval Ordoš puk jen těsně vedle. Krizové chvíle Bruslaři přestáli a v čase 36:49 zničehonic srovnali, horní růžek soupeřovy branky trefil Martin Látal - 1:1. Bílí Tygři si ztracené vedení málem vzali zpět. Krošeljovi vypadl puk z lapačky po střele Libora Hudáčka, Birnera ale k dorážce nepustil Pláněk. V samotném závěru se úplně sám na branku hnal Zohorna, zastavila jej ale siréna oznamující konec třetiny.

Vstup do třetí periody vyšel Středočechům, co se předváděné hry týče, nejlépe. Z ostrého úhlu se Willa neúspěšně pokoušel překvapit Musil, Flynnovo odvážné sólo zastavil až blokující obránce Ševc. Naopak Bílým Tygrům se příliš nevedlo v kombinaci, Krošelj prožíval nejklidnější pasáž v utkání, možná trochu jej zaskočila jen Vlachova střela. Valského prohřešek proti pravidlům Mladá Boleslav nepotrestala, domácí zvládli i další hru v oslabení bez vážnějších problémů a krátce poté málem sami udeřili, když Kvapil z bezprostřední blízkosti usměrnil puk vedle branky. Liberec znovu pomalu přebíral otěže.

Jelínkova střela z první zůstala ukryta v Krošeljově výstroji, přečíslení dvou proti jednomu skončilo Lencovým promáchnutím před poloprázdnou svatyní. V pětapadesáté minutě nejprve nepříjemně pálil Hrdinka, na druhé straně se puk po Lencově pokusu odrazil od břevna do tyče a ven z brankoviště. I Bruslaři měli stoprocentní tutovku, když Skalický připravil palebnou pozici Klepišovi, proti kterému výtečně zasáhl Will. A protože ke gólu nevedl ani obrovský závar před Krošeljem, během nějž se několik libereckých hráčů marně snažilo došťourat puk do sítě, a neujal se ani žádný z dalších střeleckých pokusů, dospělo utkání až do prodloužení.

Od začátku nastavení bylo znát, že ani jeden z týmů nechce udělat zbytečnou chybu, hrálo se hodně opatrně. Z pravého kruhu pálil Šťastný, Will ale puk celou dobu dobře viděl a zasáhl lapačkou. Rozhodnutí nakonec padlo v čase 64:32. Severočeši hráli přesilovku, puk se po sérii odrazů dostal na hůl Michala Birnera, kterému už stačilo pouze trefit poloprázdnou branku.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Věděli jsme, že to bude vyrovnané a že první dvě domácí výhry nic neznamenají. Boleslav byla velmi urputný a organizovaný soupeř. Série byla naprosto vyrovnaná a měla obrovskou kvalitu. My jsme možná byli o něco šťastnější v těch pasážích, které rozhodovaly utkání. Děkuji soupeři za férovou sérii.

Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): Čekali jsme, že to bude těžký zápas, což se potvrdilo. Jsme rádi, že jsme udrželi vyrovnaný stav a že se šlo do prodloužení. To pro nás bylo výborné. Prohráli jsme 1:4 na zápasy a myslím si, že asi zaslouženě. Gratuluji Liberci k postupu.