9. 9. 2016 | Klára Petrásková, Klára Petrásková, Vojtěch Tůma

I díky skvělým přesilovkám předvedli Bruslaři v Hradci velký obrat!

1. (TV), pátek 9. 9. 2016
Hr. Králové - Ml. Boleslav MHK - MBL
H r . K r á l o v é - Do nového ročníku Tipsport extraligy nevstoupili Bruslaři úplně ideálně. V úvodní dvacetiminutovce se na ledě Mountfieldu sice neprezentovali vůbec špatným výkonem, vypracovali si i pár zajímavých možností, brankář Lukáš ale musel hned třikrát lovit kotouč ze své branky. Těsně před odchodem do kabin se o důležitou kontaktní trefu postaral Petr Vampola, a zpříjemnil si tak svůj šestistý start v naší nejvyšší hokejové soutěži. Zkraje prostřední periody Hradečtí opět odskočili na rozdíl tří gólů, Mladá Boleslav se ale nevzdala, přežila několik velice krušných minut a poté těžila z excelentních přesilovek, díky nimž se znovu dostala na dostřel, v čase 40:46 navíc díky Urbanovi zvládla srovnat. Třetí dějství už další gól nepřineslo, rozuzlení tak nabídlo až prodloužení, v němž parádní obrat Středočechů dovršil Tomáš Urban!
Hr. Králové: Kacetl – Čáp, Gregorc, Štajnoch, Dietz, Plášil, Vydarený, Barák – Bednář, Džerinš, Červený – Jarůšek, Potulny, Šimánek – Köhler, Kukumberg, Dej – Bulík, T. Knotek, Pavlík.
Ml. Boleslav: Lukáš – T. Voráček, Stříteský, Štich, Trončinský, Kurka, Hanzlík – Pospíšil, Klepiš, Hyka – Pabiška, Urban, Pacovský – Jonák, Vampola, Látal – Lenc, Žejdl, Orsava.
Branky a nahrávky: 3. Köhler (Bednář, Červený), 17. Bednář (Gregorc, Džerinš), 18. Knotek (Vydarený, Plášil), 22. Köhler (Dej) – 19. Vampola (Urban, Klepiš), 30. Žejdl (Pacovský, Stříteský), 40. Hyka (Stříteský, Žejdl), 41. Urban (Štich, Pospíšil), 62. Urban (Pacovský). Rozhodčí: Horák, Svoboda – Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 6:6, navíc Trončinský (MBL) 5 min. + trest do konce utkání za faul kolenem. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 145. Střely na branku: 35:29. Zblokované střely: 17:17. Hity: 13:9. Vhazování: 35:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:4 - 4:5.

Nejlepší možný start do nové sezóny si pro své fanoušky připravili hokejisté Hradce. Hned v samotném úvodu zápasu totiž dostali k dispozici početní výhodu, kterou ve třetí minutě přetavili v první branku. Bednář nahrál z pravého kruhu Bedřichu Köhlerovi, jenž napodruhé překonal boleslavského gólmana nad levým ramenem – 1:0. Chvíli nato ale mohlo být vyrovnáno, když se před Kacetlem objevil Orsava. Domácí brankář měl ale beton na správném místě a změnu skóre nepřipustil.

Diváci ve FORTUNA aréně se ani v dalším průběhu první třetiny rozhodně nenudili, svůj um předvedli třeba východočeští Džerinš a Pavlík nebo středočeští Lenc s Orsavou. Ani jeden ale na soupeřově území neuspěl, stejně jako Klepiš snažící se prosadit z levého kruhu. V patnácté minutě už hradecké publikum propuklo v radost, definitivně mu ji však zkazilo přezkoumání videozáznamu. Knotkovu střelu tečoval těsně před Lukášem Pavlík, kotouč se ale od dvou tyčí odrazil jen před brankovou čáru.

Přelom sedmnácté a osmnácté minuty patřil jednoznačně Mountfieldu. Nejprve skóroval v přesilovce kapitán Jaroslav Bednář a pouhých jedenáct vteřin po něm se i s trochou štěstí prosadil Tomáš Knotek. Záhy se však vylučovalo na hradecké straně a Boleslav svou šanci využila, když ležícího Kacetla překonal Petr Vampola. Na skóre 3:1 už nic nezměnila ani tyč nastřelená Klepišem, a Východočeši tak šli do kabiny s dvoubrankovým náskokem.

I druhá dvacetiminutovka začala lépe z pohledu Hradeckých. Poté, co Kacetl zlikvidoval nebezpečnou Urbanovu ránu, podruhé v klání zaúřadoval Bedřich Köhler. Ten byl první u kotouče vyraženého Lukášem a zakončil do odkryté části jeho svatyně – 4:1. Hokej, jemuž nechyběly dobré střelecké příležitosti, pokračoval i nadále. Knotek těsně minul tyč, Bednář zase netrefil z mezikruží.

Na druhé straně to byl znovu Urban, kdo ohrozil Kacetla, domácí maskovaný muž si ale jeho samostatný únik pohlídal. Devětaosmdesát sekund dlouhou dvojnásobnou přesilovku si posléze zahráli Hradečtí, i přes střeleckou aktivitu ji ale v branku přetavit nedokázali. To však neplatilo na druhé straně. Klasickou početní výhodu totiž využil dvě vteřiny před polovinou základní hrací doby Lukáš Žejdl – 4:2.

Hra v nestandardním počtu hráčů na ledě byla k vidění i v druhé polovině prostředního dějství a lépe si v ní vedli Bruslaři. Poté, co Mountfield nevyužil pětiminutovou výhodu jednoho muže v poli navíc, se z přesilovkové branky radovali Středočeši. Tomáš Hyka propasíroval kotouč mezi tři tyče a pouhých osmnáct vteřin před sirénou snížil na rozdíl jediného gólu – 4:3.

A necelou minutu po začátku třetího dějství už bylo vyrovnáno. Štich nahodil černou pryž do hradeckého brankoviště a pohotovost na dorážce ukázal Tomáš Urban, který doklepl touš za Kacetla – 4:4. V osmačtyřicáté minutě pak ujížděl na domácího muže v masce osamocený Pacovský, při bekhendové kličce mu ale kotouč sjel z hokejky a mladoboleslavský útočník se tak k zakončení nedostal.

Motivaci navíc měl v pátečním klání Jarůšek, jenž ještě minulou sezónu působil právě v dresu Bruslařského klubu. Ani spolupráce se Šimánkem v úniku dvou na jednoho, ani následná střela z mezikruží ale úspěch nepřinesla. Dobrou příležitost ke skórování měla i nejnovější východočeská akvizice Potulny, Lukáš ale po jeho střele skočil a vstřelení branky zabránil.

Přesně dvacet sekund před koncem základní hrací doby se Středočechům naskytla příležitost v podobě početní výhody. A i když v ní byli Boleslavští velmi nebezpeční, nakonec to mohli být oni, kdo inkasuje. V posledních vteřinách hry se totiž do útočného výpadu dostal Džerinš, jenž nejprve poslal kotouč jen kousek od brankové tyče a poté nebyl úspěšný ani v dorážce.

V pokračující přesilové hře se o rozhodnutí výsledku snažili hráči Mladé Boleslavi, domácí obrana s Kacetlem v čela ale byla proti. Po naskočení z trestné lavice měl slibnou příležitost Gregorc, jeho přihrávka ale skončila na soupeřově holi a ten udeřil. Pacovského nahození z pravého kruhu šikovně tečoval Tomáš Urban a snahy východočeského gólmana o vyškrábnutí puku z klece už byly marné. Do nové sezóny tak Hradec sice vstoupil porážkou, za prohru v prodloužení však získal alespoň bod.

Václav Sýkora (Mountfield Hradec Králové): Do zápasu jsme vstoupili aktivně, dali jsme dva góly v přesilovkách a pak přidali třetí. Soupeř ale taky v přesilovkách snížil až na 4:3. V přípravě jsme přitom dostali v oslabeních jenom čtyři góly, dnes v jednom zápase tři, nesehráli jsme je úplně dobře. Rozhodující momenty přišly ve druhé třetině. Měli jsme přesilovku pět na tři, která nebyla sehraná úplně špatně, ale gól jsme nedali. Mohli jsme rozhodnout ještě i v pětiminutové přesilovce. Myslím, že pátá branka by nás hodně přiklonila k vítězství. Boleslav ale oslabení ubránila, což ji dostalo na koně, a nás naopak psychicky trochu srazilo. Projevilo se to i ve třetí třetině a bohužel jsme ztratili dva body.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Nevstoupili jsme do utkání úplně šťastně. Hodně jsme faulovali, soupeř měl větší aktivitu. Ale rozhodující chvíle byly ve druhé třetině za stavu 1:4. Soupeř měl asi sedm minut přesilovku, z toho téměř dvě minuty pět na tři, ale přežili jsme to. Tam vidím klíč k úspěchu, nakoplo nás to, pak jsme navíc dali gól do šatny. Ve třetí třetině jsme, myslím, byli přece jenom o chloupek lepší. Chci mužstvu poděkovat, protože ze stavu 1:4 si odtud odvézt dva body, to se každému nepodaří. Po takovém vývoji utkání bereme dva body všemi deseti.