3. 2. 2023 | Lukáš Chuchválek

Poslední derby v základní části vyznělo lépe pro Liberec, Boleslav bere bod

44., pátek 3. 2. 2023
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c – Zápas 44. kola Tipsport extraligy se nesl v duchu derby a bylo co oplácet. Úvodní třetina však lépe vyšla Liberci, který si vypracoval dvojbrankové vedení. Srovnat se Bruslařům povedlo až v heroickém závěru druhé třetiny a dotyčnou branku zařídil nejnovější Bruslař Sebastian Malát. A jeho střela se ukázala být klíčovou, neboť stav 3:3 zůstal až do konce základní hrací doby. Pro Boleslav to však znamenalo zisk pouze jednoho bodu, neboť v prodloužení skóroval při přesilové hře domácí celek.
Liberec: Kváča – Balinskis, Nedomlel, Ivan, Melancon, Derner, Štibingr, Kolmann – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Frolík, Najman, Flynn – Ordoš, Jelínek (C), Rychlovský – Vlach, Šír (A), Dlouhý
Ml. Boleslav: Krošelj – Jánošík, Lintuniemi, Jeřábek, Pýcha, Čech, Pláněk (A), Štich – Söderlund, Najman (A), Lantoši – Stránský (C), Bičevskis, Šťastný – Přibyl, Malát, Klíma – Lunter, Fořt, Dvořáček
Branky a nahrávky: 3. Kolmann (Vlach), 17. Filippi (Birner, Vlach), 35. Flynn (Balinskis, Najman), 62. Birner (Balinskis) – 32. Fořt (Přibyl, Šťastný), 38. Šťastný (Fořt), 40. Malát (Přibyl). Rozhodčí: Úlehla, Sýkora – Brejcha, Lhotský. Vyloučení: 1:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 732. Střely na branku: 42:29. Zblokované střely: 19:15. Hity: 4:3. Vhazování: 33:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3 – 4:3.

Vstup do zápasu se Bruslařům vůbec nepovedl, neboť brankář Gašper Krošelj musel lovit puk ze sítě již ve 3. minutě. Prudkou ránou od kraje levého kruhu se uvedl Petr Kolmann poté, kdy jeho spoluhráči za bránou důrazem vybojovali kotouč. Tento gól nabudil oba týmy k většímu tempu a oba celky se předháněly ve střelbě. Srovnat se snažili Kelly Klíma nebo David Dvořáček, avšak liberecký brankář si dal pozor. Na druhé straně své umění předváděl i Krošelj a poradil si s útoky Jelínka nebo Šíra, který neuspěl se svou tečí před brankovištěm. Tomáš Filippi však uspěl místo něj a v 17. minutě při signalizované výhodě navýšil svou dělovkou liberecké vedení na 2:0. Od té chvíle až do sirény byli střelecky aktivní už spíše jen domácí a na Krošeljovi vyhořeli Adam Najman, Melancon, nebo se podruhé snažil skórovat Filippi.

Do druhého dějství nastoupila Boleslav lépe a dlouho obléhala Kváčovu bránu, třebaže neúspěšně. Jejich rozlet ale zpomalilo vyloučení a při přesilové hře znovu ohrožoval Krošeljovu bránu Tomáš Filippi. Největší šanci však měl T.J. Melancon, jenž několikrát zblízka dorážel puk a nedokázal ho dostat přes beton. Přesilovou hru si poprvé zahrála i Boleslav a při ní se ve 32. minutě vrátila do zápasu díky Tomášovi Fořtovi a jeho vpádu na levý kruh, odkud trefil růžek Kváčovy branky. Vzápětí využili svou další přesilovou hru i Bílí Tygři a Oscar Flynn nápřahem na pravém kruhu vrátil svému týmu dvojbrankové vedení. Boleslav se ale odmítla vrátit tam, kde byla v první třetině, a zkraje 38. minuty snížil po nenápadné akci David Šťastný po souhře s Fořtem. A tato druhá kontaktní branka vyburcovala hosty k další střelecké aktivitě a tři sekundy před sirénou zužitkoval déletrvající tlak Sebastián Malát, nedávná posila, jež se vyrovnáním z ostrého úhlu na 3:3 skvěle uvedla ve svém prvním zápase za Bruslařský klub.

Poslední dvacetiminutovku začali Bruslaři aktivitou, s jakou ukončili tu předešlou, ale tentokrát bez branek. Snažil se i Liberec, jenže svůj tlak Bílí Tygři zakončili nepřesnostmi. Postupně se hra srovnala a oba celky si chránily to svoje. Mnoho střel se v této fázi nezrodilo, avšak Filippiho pokus stál za to, když se rychle prodral spolu s Birnerem před Krošelje. Ten jejich nátlak ustál a za hosty se snažili prosadit Kelly Klíma a Martin Pláněk. Nervózní závěr dějství pak byl v liberecké režii, kdy Tygři Středočechy přestříleli, ale Krošelj odolal všem jejich pokusům. Proto se poté dělily body. V prodloužení měly hned oba týmy perfektní šance. Nejprve neuspěl krátce po úvodním vhazování zblízka Balinskis, poté Adam Jánošík zahodil příležitost dorážky při úniku ve dvou. Rozhodnutí přinesla liberecká přesilovka díky špatnému boleslavskému střídání a hned po buly prostřelil Krošelje Michal Birner. Bruslaři se tak museli v tomto ročníku před Severočechy sklonit už potřetí.

Patrik Augusta: Nám se povedla první třetina, odskočili jsme soupeři na 2:0. Líbilo se mi, jak jsme hráli. Byli aktivní a byli jsme dřív na každém odraženému kotouči. Ve druhé třetině, i když jsme chtěli pokračovat v této hře, tak jsme si zbytečně zkomplikovali život takticky, kdy jsme měli závary u nich v pásmu a pak naši vyšťavení hráči museli jet zpátky do našeho. A zase se u nás zavařila Boleslav a podařilo se jí vyrovnat. Třetí třetina byla těžká, bylo to kdo s koho. Myslím si, že první půlku byla lepší Boleslav, protože my jsme z toho direktu třetího gólu byli ještě opaření a trochu jsme se z toho dostávali. Druhých deset minut jsme měli větší tlak a šance my. Potom se nám podařilo vstřelit gól v prodloužení a jsme rádi za vítězství.