15. 1. 2016 | Vojtěch Honzík, Jitka Čechová, Vojtěch Honzík

Skvělá třetí třetina stačila! Bruslaři vezou z Plzně tři body

36., pátek 15. 1. 2016
Plzeň - Ml. Boleslav PLZ - MBL
P l z e ň – Bruslaři na západočeském ledě zažili hodně nestandardní začátek, to když rozhodčí na pět minut plus do konce utkání vyloučil brankáře Martina Růžičku. Už ve třetí minutě tak mezi tyče musel David Rittich, který na střídačku usedl poprvé od svého zranění v Litvínově. Úvod to nebyl právě jednoduchý a domácí toho dokázali využít, v šesté minutě dával Kubalík. Situací trochu zaskočení Boleslavští se museli rozkoukat, neustále se ale zlepšovali a na začátku třetí třetiny z toho byla vyrovnávací trefa z hole Radana Lence. Právě Lenc se navíc za tři minuty trefil podruhé a Středočeši tak šli poprvé do vedení. Na povedené třetí dějství – a také tři body – pak dal Bruslařům svým přesilovkovým gólem razítko Jakub Klepiš.
Plzeň: Machovský – Moravčík, Jeřábek, Sklenička, Kadlec, Pulpán, Kudroč – Kubalík, Kracík, Indrák – Lev, Bližňák, Kratěna – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Poletín, Přikryl, Beran
Ml. Boleslav: M. Růžička (3. Rittich) – Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný – Jarůšek, Výborný, Pabiška – Hyka, Klepiš, Lenc – Látal, Urban, Pacovský – Bárta, Musil, Klimenta
Branky a nahrávky: 6. Kubalík (Kracík, Lev) – 41. Lenc (Trončinský), 44. Lenc (Klepiš, Hyka), 46. Klepiš (Trončinský, Urban). Rozhodčí: Hejduk, Hribik – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:6, navíc Růžička (MBL) 5 min. + trest do konce utkání za bitku. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 752. Střely na branku: 28:30. Zblokované střely: 8:11. Hity: 16:11. Vhazování: 39:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3.

Začátek utkání začal rozhodně netradičně, rozhodčí už ve třetí minutě odeslali z ledu brankáře Růžičku za atak na domácího Jeřábka. Vzápětí inkasoval trestné minuty i domácí brankář, ale jen dvě za špatnou rozehrávku. A protože hosté ve své početní výhodě nijak Machovského neohrozili, udeřilo z první velké šance na druhé straně. Dominik Kubalík dostal krásnou přihrávku od Kracíka na brankoviště a z první otevřel skóre - 1:0! Za hosty odpověděl Bárta z pravého kruhu, gólman indiánů sklapl betony včas. Stejnou částí výstroje musel zasáhnout i proti Hykovi, který se před ním zjevil tváří v tvář po kličce Moravčíkovi. Indiáni se osmělili Lvem. Mladý forvard se protáhl mezi kruhy a jedovatou ranou zaměstnal vyrážečku Ritticha. Poté akci dva na jednoho vzal na sebe kapitán Kratěna, ale přestřelil. V závěru třetiny se za domácí obranou zjevil Jakub Klepiš, předvedl skvělý blafák do bekhendu, Machovský však svůj tým podržel ještě lepším zákrokem.

Do prostřední části vstoupili aktivněji Bruslaři. Kučný předložil Pacovskému, jehož ránu z první vyrazil Machovský betonem. Na druhé straně se mezi kruhy obul do střely Jeřábek, Rittich se také vyznamenal. V polovině utkání jedovatý pokus z levého kruhu vyslal Poletín a řádně provětral ramenní chránič gólmana Středočechů. Dělovku vypustil vzápětí od modré i Jeřábek, Rittich tentokráte zakročil vyrážečkou. Boleslav zahrozila Výborným, který rychle obkroužil domácí svatyni a jal se zakončovat, Machovský na švestkách nebyl. Brankář Západočechů po chvilce musel čelit i ráně Jarůška, která zamířila přímo do jeho masky. A ani do třetice hosté neuspěli. Osamocený Klepiš mezi kruhy totiž zamířil příliš nad. Skórem nepohnul ani Musil, proti jehož dorážce na brankovišti dokázal Machovský opět zakročit a skóre se tak v prostřední části neměnilo.

Neuběhla ani minuta ze třetí části, když se domácí rozehrávka odrazila smolně přímo na hůl Radana Lence, který procedil černý nesmysl za záda Machovského - 1:1! Po chvilce pálil nebezpečně z pravého kruhu Pacovský, domácí gólman si tentokráte poradil. Jenže Bruslaři svůj obrat v utkání brzy přeci jenom dokonali. Klepiš naservíroval na brankoviště Radanovi Lencovi, jenž neměl problém s tím, dopravit kotouč do sítě - 1:2! Vzápětí poslali sudí Plzeň do tří za nefaul Lva, kdy byl trestán důsledek než samotný zákrok. A Bruslaři tímto dárkem nepohrdli. Jakub Klepiš si u tyčky počkal na příhru Trončinského od modré a Středočeši byli rázem na koni - 3:1! S odpovědí se snažil přispěchat Jeřábek, který se prokličkoval přes dva hráče až před Ritticha, ten zakročil betonem. Autor finální příhry u třetího gólu mohl zapsat i branku, ovšem proti jeho pokusu pár kroků za modrou zakročil Machovský lapačkou. V závěru utkání ještě více než dvě minuty před koncem sáhli domácí ke hře bez gólmana, ale nepodařilo se jim již s z počátku dobře rozehraným duelem nic udělat.

Ladislav Čihák, HC Škoda Plzeň: Chtěli jsme zlomit prokletí domácích zápasů a odehrát koncentrovaně celých šedesát minut. To se nám nepodařilo. První třetina byla ještě z naší strany dobrá a šli jsme v ní do vedení, ale od poloviny druhé třetiny byla Boleslav aktivnější. Třetí třetinu jsme začali laxně a po naší individuální chybě soupeř vyrovnal. Během pěti minut jsme dostali tři branky a to nám prohrálo dnešní zápas. Chtěli jsem poté hrát aktivně, ale soupeř dobře bránil a rychle dokázal otáčet hru. Musíme se z toho oklepat a rozebrat si před dalším zápasem chyby.

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: Doma jsme s Plzní ztratili vyhraný zápas, a tak jsme sem jeli s odhodláním uspět. O to hůř pro nás ale zápas začal. Prvních deset minut jsme začali špatně, navíc byl gólman Růžička vyloučen do konce utkání a to pro nás byl problém. Rychle jsme z plzeňské přesilovky inkasovali branku, naopak jsme neproměnili naší přesilovku čtyři na tři a první třetinu jsme prohráli. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a byli jsme aktivnější než soupeř. Vytvořili jsme si také dost šancí, které jsme naštěstí na začátku třetí třetiny proměnili. Byli jsme lepším týmem, šli jsme si za vítězstvím a v závěru jsme nepřipustili drama. Potěšil mě výkon celého mužstva.